میانگین امتیاز این مقاله: 0 از 5
( تاکنون 0 نفر امتیاز داده‌اند )

صنعت 4.0 هم اکنون اینجاست و پلتفرم توسعة Maxim Pocket IO PLC نشان می‌دهد که چگونه می‌تواند عملیات تولید با حسگرهای کوچک و واحدهای کنترل توزیع‌شده را دوباره احیا کند.

رشد صنعت 4.0 در یک نقطة عطف با حسگرهای متصل‌شونده قرار دارد که خط تولید را برای تسهیل تولید سازگار، کنترل توزیع‌شده و تصمیم‌گیریِ زمان-واقعی در محیط‌های دشوار کارخانه آماده می‌کند.

شرکت Maxim Integrated، در حال حرکت دادنِ پوسته صنعت 4.0 با پلتفرم توسعة Pocket IO PLC است که این موضوع مواردی از قبیل برق صنعتی، جداسازی دیجیتال، ورودی و خروجی دیجیتال، پیوند I/O، انکودرها و درایورهای موتور را شامل می‌شود.

طراحی مرجع، که شامل بُرد مونتاژ، پشته پروتکل پیوندی IO، کابل‌ها، و منبع تغذیه است، از پلتفرم میکرو PLC قبلی، کوچک‌تر بوده و گرمای بسیار کمتری تلف می‌کند.

بُرد Pocket IO PLC با حذف 16 دیود، اندازة ماژول‌های خروجی دیجیتال را کوچک می‌کند. این شکل متعلق به شرکت Maxim Integrated است.

جِف دی آنجلیس، مدیر عامل شرکت تجاری در Maxim Integrated، می‌گوید که تولیدکنندگان پیش از این شاهد مزایای محصولات با محوریت صنعت 4.0 بوده‌اند؛ به ویژه کشورهایی که در تجارت تولید و ساخت مشغول هستند. او خاطر نشان کرد که «پلتفرم طراحی Pocket IO PLC، از طریق وارد کردن PLCهای فشرده و مجتمع به خط تولید، یک مسیر جدید به سمت صنعت 4.0 باز کرده است».

بر اساس گزارش اخیری که توسط شرکت Price Waterhouse Coopers (PwC) نوشته شده است، صنعت 4.0 دیگر موضوعی برای آینده نیست. این گزارش بیان می‌کند که 35 درصد از شرکت‌های اقتباس‌شده از صنعت 4.0، انتظار می‌رود طی 5 سال آینده بیش از 20 درصد درآمد کسب کنند.

سیستم MAXREFDES150# Pocket IO. شکل متعلق به شرکت Maxim Integrated است.

تکامل PLC های صنعتی

کنترل‌کننده منطقی قابل برنامه‌ریزی یا PLC – که در دهه 1970 تنها می‌توانست در یک اتاق بزرگ جای بگیرد و در دهه 1980 به اندازه‌ی یک کمد بود – در طی سال‌ها، علاوه بر کاهش میزان گرمای تولید شده خود، کوچک‌تر و فشرده‌تر شده است. اکنون، شرکت Maxim برد مرجع مکعبی 9.8 اینچی Pocket IO PLC  را در جیب توسعه‌دهندگان قرار داده است.

در سال 2014، شرکت Maxim پلتفرم میکرو PLC را با به کارگیری بیش از پنجاه IC راه‌اندازی کرد که شامل ورودی/ خروجی‌های آنالوگ و دیجیتال، کانال‌های ارتباطی و دستگاه‌های برق صنعتی میشد. شرکت Maxim ادعا می‌کند که Pocket IO PLC ضریب ابعاد را 2.5 برابر کاهش داده و مصرف برق را 30٪ کم کرده است.

برای شروع، شرکت Maxim با در دسترس داشتن یک سوئیچ و درایور اوکتال high-side با سرعت بالاتر، با نام تجاری AX14913، اندازه ماژول‌های خروجی دیجیتال را کوچک کرد. این شرکت با حذف 16 دیود از محصول قبلی خود یعنی MAX14900E در پلتفرم میکرو PLC، صرفه‌جویی در فضای 15 برابری را آسان کرده است. در ادامه، برای حسگر پیوند I/O ، شرکت Maxim دو تراشة 4 میلی‌متری MAX14826 را که 400 میلی وات مصرف می‌کند، با دو تراشة 2.5 میلی‌متری MAX14827 جایگزین کرده که تنها 180 مگاوات تولید می‌کند.

بلوک دیاگرام سوئیچ و درایور اوکتال high-side با نام تجاری MAX14913  که در صنعت 4.0 کاربرد دارد. شکل متعلق به شرکت Maxim Integrated است.

سوئیچ و درایور اوکتال high-side با نام تجاری MAX14913، سوئیچینگ فوق العاده سریع و گیره‌های مغناطیس‌زدای ایمن را فراهم کرده و می‌تواند سیگنال‌های دیجیتال با ولتاژ پایین را به خط‌های کنترل خروجی 24 ولتی متصل کند. شرکت Maxim ادعا می‌کند که این کوچکترین درایور اوکتال high-side صنعت است که ماژول‌های ورودی/خروجی فشرده و با چگالی بالا را امکان پذیر می‌کند؛ در حالی که فضای بُرد را نسبت به سایر محصولات موجود در بازار 40 درصد کاهش می‌دهد.

توسعة نقشه‌های PLC، واحدهای کنترل حرکت، درایورها، و دیگر کاربردهای اتوماسیون صنعتی و فرآیند، نیازمند یک سوئیچ high-side، برای کنترل بارهای القایی است. تراشة MAX14913 می‌تواند با استفاده از گیره‌های مجتمع، هر بار القایی را به طور ایمن تخلیه و مغناطیس زدایی کند. علاوه بر این، این تراشه در خط‌های بارِ مدار باز و اتصال کوتاه، رایج‌ترین حالت خرابی خارجی را تشخیص می‌دهد.

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

2 دیدگاه‌ها

    • سلام و درود خدمت شما دوست عزیز، تشکر بابت گذاشتن وقت و خواندن این مطلب
      در جواب این سوال شما باید بگم که، بله امکان سوئیچینگ هست اما بستگی به منبع تغذیه ایی که در سیستم استفاده میکنیم داره که سرعت پایین باشد یا بالا. با استفاده از این منبع تغذیه عمل سوئیچینگ و رگولاسیون انجام میگیره.
      امیدوارم که جواب سوالتون رو گرفته باشید دوست عزیز…..امیدواریم که مطالب بعدی ماروهم دنبال کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید