اتوماسیون و ابزار دقیق
میانگین امتیاز این مقاله: 0 از 5
( تاکنون 0 نفر امتیاز داده‌اند )

رشته ابزار‌دقیق شامل علم و هنر اندازه‌گیری، کنترل، و دستکاری فرآیند‌ها می‌شود. همچنین ابزار دقیق تکنولوژی خلق، ساخت، حفظ اندازه‌گیری و کنترل دستگاه‌ها و سیستم‌ها است که کارخانه‌های تولیدی و موسسه‌های تحقیقاتی با آن‌ها تجهیز می‌شوند. متغیرهایی که اندازه‌گیری می‌شوند عبارتند از دما، فشار، جریان (Flow)، سطح مایع، سرعت، چگالی و بسیاری دیگر.

اتوماسیون، نیروی پیشران در پس هر تولید و آزمایش مدرن است. زمان فرآیند و تولید به شدت کم می‌شود، مخارج کلی کاهش می‌یابند و ROI افزایش پیدا می‌کند. این تکنولوژی خلاقانه امکان نظارت روی کل عملیات یک کارخانه را از طریق یک صفحه نمایش که به منظور تولید و تشخیص سریع مشکلات به کار می‌رود، به کارگران می‌دهد. پرده‌های نوری، سیستم‌های حفاظتِ ماشین‌آلات و دیگر دستگاه‌ها، خطرات محیط کار را برای کارگران به حداقل می‌رساند. این ابزارها به کسب و کارها کمک می‌کنند تا تولید را افزایش دهند و خودشان را با نیازهای در حجم بالا و فرآیندهای تولید سرعت بالا تطبیق دهند. تا در نتیجه قادر باشند در چرخه رقابت بازار امروزی باقی بمانند.

ابزار دقیق
تجهیزات ابزار دقیق

اتوماسیون صنعتی و ابزار‌دقیق مزایای بسیاری دارد:

  • بهبود ایمنی محیط کار به وسیله محافظت از کارگران در برابر حرکت خطرناک ماشین‌آلات.
  • کاهش هزینه‌های نیروی انسانی به وسیله اتوماتیک کردن فرآیندهای دستی.
  • به دست آوردن قابلیت ردیابی بهتر با سنسورها و ردیابی مبتنی بر کامپیوتر.
  • بهینه کردن فرآیند به وسیله فراهم آوردن ارتباطات بی‌سیم در سرتاسر کارخانه.
  • کاهش زمان چرخه تولید از طریق عملکرد کارآمدتر.
  • استفاده از تحلیل‌های دقیق برای جلوگیری از خطا و بهبود بازده فرآیند.
    ابزار دقیق
    بررسی تجهیزات توسط اپراتور انسانی

تحهیزات ابزار دقیق:

کنترلر‌ها و جمع‌آوری کننده‌های داده

ایستگاه‌های جمع‌آوری داده و کنترلرها، سیگنال‌های اندازه‌گیری را به منظور کنترل، ذخیره و تحلیل، جمع‌آوری و دیجیتالی (تبدیل سیگنال آنالوگ به دیجیتال) می‌کنند. این فرآیند داده‌ها را برای نظارت، تجزیه و تحلیل جمع‌آوری میکند. تجسم داده‌ها امکان تحلیل ساده‌تر آن‌ها را فراهم می‌کند و شما را قادر می‌سازد تا بر چندین ایستگاه در چندین ناحیه از یک شرکت نظارت کنید.

انکودرها

انکودرهای دوار (چرخان)، بر یک شفت نظارت می‌کنند و داده را به یک سیگنال آنالوگ یا دیجیتال به منظور اندازه‌گیری تغییرات مکان، سرعت یا فاصله خطی، تبدیل می‌کنند. انکودرها، از انکودرهای نوری برای دقت و سرعت عمل بالا و انکودرهای مغناطیسی برای محیط‌های کاری غبارآلود و کثیف تشکیل می‌شوند.

رابط میان انسان و ماشین (HMI)

صفحه‌های لمسی صنعتی HMI، رابطی متنی یا گرافیکی میان سیستم‌های اتوماسیون صنعتی و کاربر را فراهم می‌کنند. همچنین می‌توانند داده‎‌ها، اشکال گرافیکی و انیمیشن را به منظور کنترل و نظارت بر سیستم‌های اتوماسیون، نمایش دهند.

محاسبات صنعتی

کنترل و ابزار‌دقیقِ اتوماسیون نیاز به نرم‌افزار، HMI، کلیدهای اترنت، ایستگاه‌های داده و تجهیزات دیگر دارد تا ارتباط میان دستگاه‌ها و کاربران گوناگون را فراهم آورد.

ایمنی ماشین آلات

تاسیساتی که از اتوماسیون صنعتی استفاده می‌کنند ملزم به رعایت دستورالعمل‌هایی هستند که با هدف جلوگیری از صدمات در محل کار و پیامدهای اقتصادی مرتبط، در صنعت استفاده می‌شوند.

بازرسی و پردازش

تکنولوژیِ بازرسی و پردازش، دیکود کردن، بازرسی و مرتب‌سازی محصولات در یک خط تولید خودکار استفاده می‌شود.

رباتیک

بازوهای رباتی که به آسانی برنامه‌ریزی می‌شوند، همه کاره هستند و طراحی شده‌اند تا با انسان‌ها همکاری کنند. با 6 نقطه مفصلی که از دامنه حرکت بازوی انسان تقلید می‌کنند، مجموعه‌ای از وظایف تکراری را انجام می‌دهند. ربات‌های همکار (cobots) باعث بهبود کارایی، ایمنی و کیفیت محصول می‌شوند. ربات‌های همکار به آسانی سرهم‌بندی و برنامه‌ریزی می‌شوند.

سنسورهای فتوالکتریک و القائی

سنسورهای فتوالکتریک، که چشمان نوری نیز نامیده می‌شوند، از فرستنده‌های اشعه مادون قرمز (Infrared) برای تشخیص حضور و نزدیکی یک شیء بدون ایجاد تماس فیزیکی استفاده می‌کنند. سنسورهای مجاورتی همین عمل را انجام می‌دهند اما از یک کلید القائی برای احساس کردن (Sense) یک شیء استفاده می‌کنند و به طور مشخص برای تششخیص اشیاء فلزی طراحی شده‌اند.

تعمیرات ابزار دقیق
اپراتور در حال بررسی تجهیزات ابزار دقیق در خط تولید

کاربرد ها

ابزار‌دقیق و اتوماسیون کاربردهای بسیاری دارند، یکی از آن‌ها آب و فاضلاب است. اجازه دهید توضیحاتی در این‌باره ارائه کنیم؛ ابزار‌دقیق، کنترل و اتوماسیون (ICA)، تکنولوژی‌های کلیدی در سیستم‌های آب و فاضلاب مدرن هستند. با توجه به آشفتگی‌های موجود، ضروری است پیامدهای آن‌ها را به طور اتوماتیک کاهش دهیم. با وجود تنوع‌پذیری، خروجی‌های سیستم باید رضایت بخش باشد. واقعیت‌های اقتصادی، نشان داده ICA برای استفاده حداکثری از ظرفیت‌های نیروگاهی ضروری می‌باشد.

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید