ROHM Module
0
(0)

ممكن است كه واي-سان فن يك جانشين با ارزش براي LoRaWAN و NB-IoT باشد. امروزه ROHM يك ماژول واي‌سان فن را توسعه داده‌است كه با ضريب اطمينان و امنيت بالا در شبكه‌هاي LPWA المان‌بندي شده، ارائه شده‌اند.  

باتوجه به اينكه اينترنت اشيا در حال توسعه يافتن است، سوال بزرگي ايجاد شده است كه هنوز هم جزء مباحث داغ در اين حوزه است: بهترين روش براي متصل كردن تمامي اين دستگاه‌ها چيست؟ لورا ون و ان‌بي-آي‌اوتي، دو پروتكل ارتباطي معروف براي اينترنت اشيا هستند؛ هر كدام از آنها داراي مزايا و معايب خاص خود هستند.

شكل1. انواع مختلف پروتكل‌هاي موجود براي اينترنت اشيا

پروتكل واي-سان فن، به عنوان رقيب اين دو پروتكل شناخته مي‌شود كه اخيرا هدف تحقيقاتي بسياري از بخش‌هاي توسعه و تحقيق[R&D]شركت‌ها، بوده است. اين پروتكل مزايايي هم‌چون سرعت و ضريب اطمينان بالا را در شبكه اينترنت اشيا، فراهم مي‌كند. شركت نيمه‌رساناي ROHM به توسعه‌هاي خود در اين حوزه ادامه داده است و توانسته است كه يك ماژول براي واي-سان فن ارائه كند.

نواقص پروتكل‌هاي لوراون(LoRaWAN) و ان‌بي-آي‌اوتي(NB-IoT)

در مقاله‌هاي پيشين پايگاه ما، تايلر چاربونيو توضيح مي‌دهد كه لوراون و ان‌بي-آي‌اوتي هر دو جزء پروتكل‌هاي مشهور اينترنت اشيا محسوب مي‌شوند؛ با اين حال آنها داراي محدوديت‌هايي نيز هستند.

لوراون يك پروتكل با شبكه‌‌ي داراي بازه وسيع و برد بلند است كه توسط شركت سِم‌تك[semtech]توسعه داده شده است؛ اين پروتكل براي دستگاه‌هايي كه از باتري به عنوان منبع تغذيه استفاده مي‌كنند، مناسب است؛ بنابراين در حالت كلي اين پروتكل براي طراحي‌هاي اينترنت اشيا مناسب خواهد بود. با اين حال، سرعت نسبتا پايين، يكي از عيب‌هاي بزرگ اين پروتكل است. نرخ تبادل داده در اين پروتكل به ميزان 1/0 مگابايت بر ثانيه است. بنابراين لوراون يك انتخاب موثر براي بسياري از دستگاه‌هاي آنلاين (همانند روشن كردن چراغ‌ها در خانه) يا ارتباط در زمان آني، نخواهد بود.

شكل2. جدولي كه تفاوت‌هاي نرخ تبادل داده و تاخير را در واي-سان فن، لوراون و ني‌بي‌-آي‌اوي‌تي نشان مي‌دهد.

ني‌بي‌-آي‌اوي‌تي يك پروتكل ديگر با شبكه وسيع و توان مصرف پايين است كه مي‌تواند به صورت مستقل و با استفاده از شبكه‌هاي جي‌اس‌ام 200 كيلوهرتزي[GSM]يا مراكز داراي فناوري 4G، فعاليت كنند. اين پروتكل مي‌تواند نرخ تبادل داده بهتري نسبت به لوراون ارائه كند؛ اين پروتكل به عنوان يك گزينه مناسب براي دستگاه‌هاي پايدار همانند وسايل اندازه‌گيري، محسوب مي‌شود. با اين حال اين پروتكل از ضريب اطمينان و امنيت بالايي برخوردار نيست. در اين پروتكل، جابه‌جايي و انتقال ميان شبكه‌ها و پايگاه‌ها، يك مشكل ديگر است؛ اين موضوع به اين معنا است كه اگر يك دستگاه پايدار نباشد، در اين صورت براي متصل ماندن به شبكه، بايد هميشه در تلاش باشد.

واي‌-سان فن(Wi-SUN FAN)

واي-سان فن يكي از جايگزين‌هاي نوظهور براي لوراون و ان‌بي-آي‌اوتي است؛ اين پروتكل توسط مجموعه واي-سان توسعه داده شده است. این مجموعه شامل 230 شركت مختلف، از جمله آزمايشگاه‌هاي سيليكون، آرم، سيسكو و توشيبا است.

واي‌-سان فن يك شبكه ميداني است كه مزاياي هم‌چون بازه وسيع، توان مصرفي پايين، ضريب اطمينان بالا و سرعت بالا را ارائه مي‌كند؛ در واقع واي‌-سان فن مي‌تواند بسياري از عيب‌هاي لوراون و ان‌بي-آي‌اوتي را پوشش دهد. اين پروتكل همانند يك شبكه مولفه‌بندي شده عمل مي‌كند و يك رابط است كه ميان شبكه‌هاي قابل دسترس، دستگاه‌ها و مسيرياب‌هاي بي‌سيم به كار مي‌رود تا بتواند زنجيره‌هايي از اتصال پويا و پايدار را ايجاد كند. در اين شرايط شبكه مي‌تواند به مسافت‌هاي بسيار بلند دسترسي داشته باشد؛ به علاوه تنها محدود به دستگاه‌هاي پايدار نخواهد بود و مي‌تواند زنجيره‌هاي اتصال خود را به روز كند.

شكل3. استفاده از پروتكل واي‌-سان فن در تاسيسات صنعتي/تجاري

به علاوه سرعت واي‌-سان فن، به صورت محسوسي بيشتر از لوراون است؛ اين شبكه مي‌تواند سرعتي ده برابر لوراون را ارائه كند. واي‌-سان فن بسيار كم مصرف‌تر از لوراون است (در حالت استراحت 2 ميكروآمپر، 8 ميلي‌آمپر در حال گوش كردن و كمتر از 14 ميلي‌آمپر در هنگام ارسال داده).

ماژول جديد واي‌-سان فن : BP35C5

نيمه‌رسانا ROHM براي اينكه بتواند توسعه‌هاي واي‌-سان فن را سرعت ببخشد، اخيرا يك ماژول جديد ارائه كرده است كه به صورت ويژه براي پروتكل‌ها ارائه شده است.

شكل 4. تصوير بلوكي از BP35C5

ماژول جديد BP35C5 داراي ابعاد بسيار كوچكي (15 در 19 ميلي‌متر) است و به 1000 دستگاه اجازه اتصال به شبكه را مي‌دهد. ROHM ادعا مي‌كند كه شبكه اين ماژول‌ها مي‌تواند كل يك شهر را پوشش دهد و داراي مزاياي هم‌چون عدم اختلال در برخورد با موانع، بازه وسيع و ضريب اطمينان بالا است.

شكل BP35C5 از شركت نيمه‌رسانا راهم

به علاوه هر شبكه بي‌سيم نياز به معيارهاي امنيتي قابل توجه دارد؛ BP35C5 اين موضوع را با كمك رمزنگاري داخلي و استفاده از به‌روزرساني‌هاي امنيتي كليدي در ماژول ارتباط بي‌سيم، پوشش داده است.

يك پيشرفت نوظهور در طراحي‌هاي داخلي؟

BP35C5 شركت ROHM داراي اهميت فراواني است، زيرا اين ماژول به كارگيري واي-سان فن را در مقياس كوچك ممكن مي‌كند و اجازه مي‌دهد كه بسياري از دستگاه‌هاي اينترنت اشيا از آن بهره ببرند. با توجه به اينكه دستگاه‌هاي اينترنت اشيا با سرعت چشم‌گيري در حال رشد هستند، پروتكل‌هاي ارتباطي هم‌چون وا-سان فن تبديل به يك عامل مهم در طراحي‌هاي تعبيه‌كننده تجهيزات به صورت داخلي، خواهد شد.

برای خواندن مطالب بیشتر دراین حوزه میتوانید مقالات چرا فناوری اينترنت اشيا مي‌تواند بازه وسيعي از را‌ه‌حل‌ها را ارائه كند؟ و

آیا برداشت انرژی به معنی رشد اینترنت اشیاء خواهد بود؟ را مطالعه کنید.

همچنین میتوانید در شبکه اجتماعی لینکدین مارا همراهی کنید.


این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

2 دیدگاه‌ها

  1. با سلام و تشکر . آیا این شبکه برای ارتباط و پوششدهی در نواحی بیابانی ، دکل های انتقال برق مناسب می باشد ؟

    • سلام. به نظر میرسه که مناسب باشه با این حال باید دقیقاً مشخصات کاملش و الزامات مورد نیاز شما بررسی بشه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید