0
(0)

امروزه تبليغات رسانه‌اي در مورد فناري 5G در حال افزايش است و این خود کمکی به بهبود اينترنت اشيا خواهد بود؛ اين فناوري اتصال سريع‌تر و ساده‌تري براي ما مهيا مي‌كند كه در حال گسترش در دنيا است.

با گسترش فناوري 5G، فناوري‌هاي قديمي‌تر در حال فراموش شدن هستند. امروزه افراد بسياري از مزاياي فناوري5G بهره‌مند شده‌اند؛ با اين حال بخش عظيم مردم جهان به صورت مشتاقانه منتظر دست‌يابي به اين فناوري هستند؛

اين موضوع با اين فرض است كه اين فناوري مي‌تواند پاسخگوي نياز آنها باشد. فناوري 5G توانسته‌است كه نسل جديدي از فرصت‌ها را به ارمغان بياورد؛ با اين حال 5G با تمامي فناوري‌هاي دنيا هماهنگ نيست، بنابراين بايد راه‌حل‌هاي مختلف اتصال به منابع متفاوت‌، توسعه داده شوند.

امروزه پياده‌سازي شبكه 5G در حال افزايش است و به صورت روزافزون براي آن كاربردهاي جديدي كشف مي‌شود؛ بنابراين اين موضوع منجر به افزايش به‌كارگيري فناوري‌هاي مكمل خواهد شد.

شبكه 5G به گونه‌اي طراحي شده است كه مي‌تواند خصوصياتي هم‌چون سرعت بيشتر، قدرت اتصال بيشتر و تاخير كمتر را فراهم كند؛ بنابراين بخش ارتباطات بازار هنوز بر روي ميزان تاثير احتمالي آن تمركز كرده است.

اگر گام‌ها و تجهيزات مورد نياز براي پياده‌سازي شبكه 5G را بررسي كنيم، متوجه مي‌شويم كه در برخي از موارد اين سطح بالا از اتصالات مورد نياز نيست.

گاهي برخي موارد حتي سخت‌افزار مورد نياز براي پشتيباني دائم از از اين شبكه را ندارند.

موارد مربوط به اتصال شبكه اينترنت اشيا

هنگامي كه مي‌خواهيم يك راه‌حل مناسب را انتخاب كنيم، بايد به تمامي راه‌حل‌ها دسترسي داشته باشيم؛ زيرا هر مورد نياز به الزامات اتصال متفاوتي خواهد بود.

اتصال‌هايي هم‌چون بلوتوث، اينترنت گوشي هوشمند و واي‌فاي از آداپتورهاي اوليه اينترنت اشيا استفاده مي‌كنند؛ اين اتصال‌ها در مواردي استفاده مي‌شوند كه نياز به شبكه مطمئن، تاخير كم و دسترسي بالا، داشته باشيم.

هر راه‌حل داراي مزايا و معايبي است كه بر روي انتخاب بهترين شبكه اينترنت اشيا، تاثيرگذار خواهند بود:

  • 5G: اين شبكه مي‌تواند مزاياي هم‌چون ظرفيت بيشتر، نرخ تبادل داده بيشتر و تاخير كم را ارائه كند؛ به علاوه هسته اين شبكه مبتني بر نرم‌افزار است.
  • اما اين شبكه در طيف موج‌هاي ميلي‌متري داراي محدوده كوچكي است؛ همچنين پياده‌سازي آن بسيار هزينه‌بر خواهد بود و مي‌تواند باعث بروز مشكلات زيست‌محيطي شود.
  • شبكه واي‌فاي: پياده‌سازي ارزان فناوري واي‌فاي، مزيت بزرگ آن محسوب مي‌شود؛ به علاوه از آن به عنوان يك جايگزين مناسب براي 5G ياد مي‌شود.
  • زيرا دستگاه‌هاي تلفن‌همراه مي‌توانند با استفاده از آن به اينترنت متصل شوند. با اين حال فناوري واي‌فاي تنها يك ناحيه محدود را پوشش مي‌دهد؛ امنيت آن محدود است و به انرژي بالايي نياز دارد.
  • فناوري بلوتوث: هزينه پايين پياده‌سازي، پياده‌سازي آسان و نياز نداشتن به سخت‌افزارهاي پيچيده؛ همگي جزء مزاياي استفاده از بلوتوث است. با اين حال اين شبكه محدود به يك ناحيه خاص است؛ داراي زمان اتصال كوتاهي است و داراي پهناي باند كوچكي خواهد بود.
  • فناوري لورا(LoRa): اين فناوري در مواردي كاربرد دارد كه نياز به مصرف باتري پايين دارند و بازه تحت پوشش آنها بزرگ باشد؛ همچنین دارای هزينه پياده‌سازي پاييني خواهد بود. به علاوه اين فناوري يك مدل تجاري باز براي پياده‌سازي شخصي و عمومي، ارائه مي‌كند. از طرف ديگر اين فناوري در مواردي كه نياز به نرخ بالاي تبادل داده يا تاخير كم دارند، سودمند نخواهد بود.

تکنولوژی شبکه گسترده کم مصرف با محدوده تحت پوشش وسيع و توان مصرفي كم

اگر در مواردي نياز به محدوده تحت پوشش وسيع و توان مصرفي كم داشته باشيم، در اين صورت شبكه‌هاي گسترده كم مصرف بهترين انتخاب هستند؛ اين فناوري قابليت پياده‌سازي در خشكي، دريا و فضا را دارد.

اين فناوري، حسگرها را قادر مي‌سازد تا بتوانند به صورت بي‌سيم و در يك بازه وسيع، اقدام به تبادل داده‌ها كنند؛ با اين حال اين تبادل داده با انرژي بسيار كمي، صورت خواهد گرفت.

فناوري اينترنت اشيا داراي توانايي‌هاي از جمله محدوده تحت پوشش وسيع و و توان مصرفي كم است كه مي‌تواند از آن در اين شبكه استفاده كرد؛

بنابراين پهناي باند فوق‌العاده‌اي براي زيرساخت‌ها حياتي ايجاد مي‌كند؛ در اين صورت مي‌توانند در كل جهان به يكديگر متصل شوند.

به عنوان مثال مي‌توانيم به اين موضوع اشاره كنيم: امروزه ما زمان زيادي را در منزل سپري مي‌كنيم؛ بنابراين اتصالات از اهميت چشم‌گيري برخوردار هستند.

به كمك اين فناوري، چالش‌هاي مربوط به اتصال واي‌فاي و بلوتوث در فضاي خانه، برطرف خواهند شد. راه‌حل‌هايي كه داراي محدوده تحت پوشش وسيع هستند، مي‌توانند عمليات‌هاي شبكه مورد نياز در منزل را پوشش دهند؛

زيرا آنها مي‌توانند تمامي دستگاه‌هاي موجود در داخل و خارج خانه را به يكديگر متصل نمايند. چراغ‌هاي خارجي خانه، گاراژ‌ها، حصارهاي مربوط به حيوانات و … از جمله دستگاه‌هايي هستند كه در اطراف خانه‌ها وجود دارند.

افراد و شركت‌ها مي‌تواند از فناوري اينترنت اشيا استفاده كنند، زيرا اين فناوري ارزان قيمت است و پياده‌سازي آن راحت خواهد بود؛ به علاوه اين فناوري داراي انعطاف‌پذيري بالايي است كه باعث مي‌شود يكي از گزينه‌هاي مناسب براي متصل كردن دستگاه‌هاي داخل و خارج از خانه باشد.

فناوري‌هاي متفاوت، نياز به اتصالات متفاوت دارند

با توجه به اينكه تكنولوژي به صورت مستمر در حال تكامل يافتن است و راه‌حل‌هاي جديدي براي برطرف كردن نيازهاي انسان، معرفي مي‌شوند؛

بنابراين اين راه‌حل‌ها مي‌توانند به جريان عمليات‌هاي صنعتي و بهبود فرآيندهاي استفاده شده در وظايف روزانه، كمك كنند. با اين حال اتصال مورد اطمينان، يك عامل حياتي محسوب مي‌شود؛

در واقع شركت‌ها و افراد بايد راه‌حل مناسبي را براي نيازهاي خود انتخاب كنند تا يك ارتباط ايمن ميان سرور و دستگاه‌هاي خود، داشته باشند.

با توجه به اينكه بازار ارتباطات بي‌سيم بسيار گسترده است، بنابراين فضاي كافي براي حضور هم‌زمان فناوري‌هاي 5G، شبکه گسترده کم مصرف، بلوتوث و ديگر فناوري‌ها، وجود دارد.

بنابراين اين فناوري‌ها بايد بر اساس نيازهاي زمانه خود را تطبيق دهند. اگرچه فناوري 5G به صورت روزافزون در حال تكامل يافتن است، اما ديگر راه‌حل‌ها نيز به همين اندازه مفيد خواهند بود.

برای خواندن مطالب بیشتر در این حوزه میتوانید مقالات پردازش، پروتكل‌ها و بخش ايمني: يك نگاه دقيق به اينترنت اشيا و تاثير فناوری های اينترنت اشيا و 5G بر روي بلاك‌چين را مطالعه بفرمایید .

همچنین میتوانید مارا در شبکه اجتماعی لینکدین همراهی کنید.


این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید