PLC و PAC
میانگین امتیاز این مقاله: 0 از 5
( تاکنون 0 نفر امتیاز داده‌اند )

PLC و PAC‌های امروزی چگونه اتصال‌های نیروگاهی را فعال و ارزش داده‌ها را استخراج می‌کنند؟  

کنترلرهای صنعتی در حال حرکت به سمت تولید دیجیتالی و تمرکز بر حذف سیستم‌های قدیمی هستند. کنترلرها همیشه در حال تکامل می‌باشند. روندهای اخیر نشان می‌دهند که آنها با کمک توانایی‌های IOT و استفاده راهبردی از محاسبه لبه، استانداردسازی می‌شوند.

 اتصال با کنترلرها

plc-pac-pac-oem-iec-61131-andrew-cortese-plc" style="text-align: justify;">PLC‌ها (کنترلرهای منطقی برنامه‌پذیر) به‌طور سنتی، تجهیزات PACهای خطوط یا نیروگاه تولیدی را کنترل می‌کنند. برای استفاده از برنامه‌های اختصاصی PACها، از تقسیم خطوط استفاده می‌شود. آنها استانداردسازی، مدوله‌شدن و پروتکل‌های محاسبه‌ای بیشتری را فراهم می‌کنند. AndrewCortese مدیر تولید کارخانه اتوماسیون در زیمنس کانادا می‌گوید: امروزه PLC‌ها با فرآیند خودکارسازی برای کاربردهای متنوع اتوماتیکی مانند کاربردهای ماشینی ساده و حتی کل خطوط تولید مورد استفاده قرار می‌گیرند و وقتی آماده برنامه‌نویسی می‌شوند، همه زبان‌های برنامه‌ریزی PLC استاندارد را نیز شامل خواهند شد.

 او توضیح می‌دهد:

 وقتی PLC‌ها برای اولین‌بار ظهور کردند تولید کننده‌های PLC، زبان‌های برنامه‌ریزی متفاوتی داشتند. اما دیاگرام‌های نردبانی از همه مهم‌تر هستند که این روزها منطق نردبانی نامیده می‌شوند.

کنترلر های صنعتی
نمایی از یک PLC
 

استانداردسازی اتصال

 استانداردسازی، باعث می‌شود تا کنترلرهای PLC بتوانند دامنه گسترده‌ای از عملکردهای جدید را اجرا کنند.

Roger Hart مدیر مهندسی R&D در زیمنس می‌گوید: “استاندارد سازی اتصالات، یک هدف است” در چند سال گذشته استانداردهای زیادی پیشرفت کرده‌اند. هم کنترلرهای PLC و هم CNC به‌طور پی‌درپی مجموعه وسیعی از داده‌ها را مخصوصاً با وسایل محاسبه‌ای لبه، ارائه می‌دهند.

 مدیر مهندسی گسترش فناوری در کمپانی امرون، تکامل کنترلرها را به کامپیوترها نسبت می‌دهد. امروزه همه کامپیوترها به قدر کافی قوی هستند که بتوانند جدیدترین سیستم‌های عملیاتی را راه‌اندازی کنند.

ویژگی ها

 Browne می‌گوید: زمانی که کاربران محورهای حرکتی زیادی دارند و یا در حال انجام عملیاتی مانند انتقال داده‌ها به ابر، انجام کارکردهای ایمنی و AI هستند، به یک CPU به‌روز شده یا PLC‌های با عملکرد قوی نیاز دارند.

 Carrie Lee مدیر تولید کنترلر در اتوماسیون Omron می‌گوید: عملکرد بالای PLC‌ها منجر به نتایج بهتر می‌شود. چیزی که مردم تشخیص نمی‌دهند این است که اگر یک پردازشگر پر سرعت داشته باشید، داده‌های کیفی بهتری خواهید داشت. آنها فکر می‌کنند غیرممکن است که بدون یک PLC به داده‌های زمانی دست پیدا کنیم. ولی در حقیقت مجبور نیستید کار زیادی انجام دهید. فقط PLC خود را مستقیما به یک پایگاه داده متصل کنید.

PAC صنعتی
نمایی از یک PAC ساخت ایران

محاسبه در لبه

 داده‌های حسی عملیات را آسان می‌کنند. یک نمونه اپراتورهای نیروگاهی هستند که می‌توانند از قابلیت‌های بصری برای آموزش و تشخیص خطا استفاده کنند. Hart می‎‌گوید: زمینه‌ ترکیب هوش مصنوعی با بینایی به سرعت در حال پیشرفت است. الگوریتم‌های یادگیری ماشین می‌توانند برای طبقه‌بندی ویژگی‌های تصاویر آموزش داده شوند. از این مدل‌های آموزشی می‌توان بعدها در اتوماسیون واقعی فرایند استفاده کرد.

Srikumar Srinivasan معاون رئیس جمهور و مدیر کل تدبیر و کنترل فرآیند هانی ول می‌گوید: فروشندگانی مثل ما که دارای سیستم‌های کنترلر هستند، نیروی پردازشیِ بیشتری برای اطمینان از اینکه پردازش در کنترلرها همیشه امکان‌پذیر است، در اختیار دارند. بنابراین با پروتکل‌های خاصی مانند MQTT ،AMQP و پروتکل‌های IOT می‌توان از کنترلرهای لبه به‌عنوان جمع‌کننده و متمرکز کننده داده‌ها استفاده کرد.

توانایی کنترلرهای لبه برای انجام پردازش، نیاز به فرستادن همه داده‎‌های خام به ابر را کم می‌کند. همچنین کل پردازش به وسیله خود کنترلر لبه انجام می‌شود. این دلیل اصلی است که چرا کنترلرهای لبه امروزه واقعاً در حال تبدیل شدن به یک انقلاب هستند.

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید