عملیات تعمیر و نگهداری
میانگین امتیاز این مقاله: 5 از 5
( تاکنون 1 نفر امتیاز داده‌اند )

رسیدگی به خرابی و فرسودگی تجهیزات قبل از تولید هر محصولی، ضروری می‌باشد. در این مقاله، هر آنچه را که باید بدانید به شکل خلاصه توضیح خواهیم داد. ما چهار روش موثر تمیزکاری و نگهداری و تعمیر را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید از خرابی‌های پر هزینه در سیستم‌های خود جلوگیری کنید.

یک تولید کننده برای عملکرد مناسب ماشین آلات خود، به تجهیزات مناسب نیاز دارد. حتی یک دقیقه وقفه در خط تولید می‌تواند هزاران دلار هزینه داشته باشد و اگر ماشین‌آلات بیش از یک ساعت کار نکنند، ضررهای  جبران ناپذیری رخ خواهد داد. خوشبختانه تا زمانی که اقدامات مناسب صورت پذیرد، مشکلات گسترش نخواهند یافت.

تعمیرات وسایل الکتریکی
تعمیر و عیب‌یابی تجهیزات الکترونیکی

روغن‌کاری منظم را برنامه‌ریزی کنید

یکی از اولین و مهمترین پارامتر‌ها در زمینه تعمیر و نگهداری، روغن کاری است. باید تجهیزات خود را از نظر وجود روغن یا چربی اضافی در اطراف پیستون‌ها بررسی و نشتی‌ها را در نزدیکی شکاف‌ها و درزها جستجو کنید. این روش می‌تواند به شما در تشخیص مشکلات مرتبط با ماشین‌آلات بزرگ هم کمک کند.

هر ذره یا آلاینده‌ای در دستگاه‌ها، نشان‌گر خرابی آن دستگاه می‌باشد. برای نگهداری تجهیزات در وضعیتی مناسب، روغن کاری منظم را به عنوان بخشی از روند تعمیر و نگهداری معمول خود در نظر بگیرید.

اما دقت داشته باشید که روان کننده‌ای مناسب را انتخاب کنید. چرا که اجزای مختلف، به انواع مختلفی از روغن و گریس نیاز دارند و در صورت انتخاب نوع نامناسب، ضرر بیشتری به نجهیزات و ماشین‌آلات خود وارد می‌کنید.

روغن کاری
روغن کاری تجهیزات

از واشرهای فشار و توپ‌های آب استفاده کنید

واشرهای فشار و توپ‌های آب برای تمیز کردن تجهیزات از چربی و روغن مناسب هستند. این مواد مضر (چربی و روغن) در نقش موادی ساینده و اصطکاک‌زا عمل می‌کنند و در صورت عدم رسیدگی به مشکلات ناشی از آنها، دستگاه را دچار مشکل می‌کنند. از جمله مزایای دیگر این روش، این است که سازندگان می‌توانند مشکلات را پیش از تبدیل شدن به یک معضل بیابند.

واشرهای فشار در مقیاس کوچک و در محدود 5 تا 10 گالن در دقیقه می‌توانند فشار وارد می‌کنند. توپ‌های آبی بسیار قدرتمندتر هستند و جریان آنها در حدود 20-150 گالن در دقیقه یا بیشتر است. ماشین‌های فشار قوی، با قدرت دستگاه‌ها را تمیزکاری می‌کنند و توپ‌های آب در تمیزکاری و شستشوی نهایی ماشین‌آلات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تمیز کاری و نگهداری
شست‌و‌شو و تمیز کاری تجهیزات

با نرم‌افزارهای جدید بر امکانات خود نظارت کنید

نرم‌افزارهای امروزی به تولیدکنندگان کمک می‌کنند تا تمام قطعات متحرک را در کارخانه خود تحت نظر داشته باشند. برنامه‌های پیشرفته می‌توانند زمان کارکرد دستگاه، خطاها و عملکردها را ردیابی کرده و به متخصصان این امکان را دهند که در خارج از سایت بر روی تجهیزات کار کنند.

اگر هنوز این برنامه‌ها را با سیستم خود یکپارچه‌سازی نکرده‌اید، بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. تکنولوژی مدرن می‌تواند بسیاری از بارهای مسئولیتی ناظران را کاهش دهد.

سنسورها می‌توانند میزان جریان اسپری‌ها و هوای وارد شده به سیستم‌های نظارت را نشان دهند. همچنین این سیستم‌ها می‌توانند با نظارت بر فشار، به متخصصان بگویند که فیلترها چه زمانی نیاز به تعویض دارند.

در صورت وجود یک مشکل، ناظر از آن آگاهی می‌یابد و می‌تواند به سرعت مشکل را برطرف کند. نرم‌افزارهای جدید می‌توانند در کارخانه‌های قدیمی‌تر مورد استفاده قرار گرفته و امکانات مورد نیاز برای برآوردن اهداف و حتی فراتر را در اختیار کارخانه‌ها قرار دهند.

سوابق را دقیق ثبت کنید

هنگام تمیزکاری و نگهداری تجهیزات، ثبت دقیق سوابق ضروری خواهد بود. با این کار می‌دانید که کدام قطعات ماشین‌آلات را قبلا مورد استفاده قرار داده‌اید و کدام را هنوز مورد بررسی قرار نداده‌اید. بنابراین ثبت دقیق سوابق به شما این امکان را می‌دهد که از زمان خود به طور موثری استفاده کنید.

بدون ثبت سوابقِ پیشرفت کار، ممکن است بیشتر از آنچه که لازم است کار کنید و یک سری اقدام مهم را فراموش کنید. ثبت سوابق همچنین به شما در ردیابی اجزایی که نیاز به نظارت مداوم دارند، کمک می‌کنند.

یک گزارش واضح از سیالات، فیلترها و سایر مواردی که نیاز به تعویض منظم دارند ارائه دهید تا شفافیت بیشتری را در استفاده از تجهیزات در اختیار خود داشته باشید. ثبت مدارک نیز مانند سایر روش‌های موجود در این لیست بسیار مهم است و باعث صرفه جویی در وقت شما خواهد شد.

برنامه خود را سازماندهی کنید

برای این که خط تولید شما بدون مشکل کار کند، لازم است که عملیات نگهداری و تعمیر تجهیزات را به شکل مداوم انجام دهید. در صورت عدم رسیدگی، خرابی تجهیزات خط تولید شما قطعی است. با انجام برخی از توصیه‌های این مقاله می‌توانید اطمینان حاصل کنید که ماشین‌آلات خط تولید شما بدون مشکل کار می‌کنند.

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید