نرم افزار نگهداری و تعمیرات
میانگین امتیاز این مقاله: 3.4 از 5
( تاکنون 7 نفر امتیاز داده‌اند )

در طول سالهای اخیر، استراتژی‌های نگهداری و تعمیر پیشرفت‌های متعدد و زیادی داشته‌اند. در حقیقت پس از ظهور روش نگهداری پیشگیرانه (PM) این پیشرفتها شکل متمایزی به خود گرفت.

مخصوصا زمانی که مزایای قابل توجه این روشها بیشتر به چشم آمد؛ مزایایی نظیر افزایش طور عمر تجهیزات، بالا رفتن راندمان و کارایی سیستمها و فرآیندها و کاهش هزینه‌های نگهداری و… برای مالکان کسب و کارهای بزرگ و صنعتی بسیار قابل توجه بود.

اما ابزارهایی که برای مدیریت این فرآیندها حتی به روشهای جدید وجود داشت، به خوبی پاسخگوی نیاز موجود نبود. تا همین اواخر نیز بیشتر ابزارها به صورت کاغذی و در بهترین حالت به صورت شیت‌های اکسل بوده است.

متاسفانه این ابزارها به هیچ عنوان جوابگوی نیاز بزرگ این حوزه نبودند. و به همین علت نرم افزارهای CMMS پا به عرصه حضور نهادند… توصیه میکنیم قبل از ادامه، اینجا را کلیک کرده و مقاله جذاب وب سایت brightlysoftware را در زمینه تاریخچه نرم افزارهای CMMS و تحول آن در طول 200 سال گذشته مطالعه کنید.

نرم افزار نگهداری و تعمیرات CMMS چیست؟

نرم افزار CMMS مخفف Computerized Maintenance Management System به معنی سیستم کامپیوتری (مکانیزه) مدیریت نگهداری و تعمیرات است.

cmms چیست

این نرم افزار طراحی شده است تا اطلاعات نگهداری و تعمیرات را به شکل متمرکز در یک بستر قرار داده و فرآیندها و عملیات نگهداری و تعمیر را تسهیل کند.

این نرم افزار کمک بسیار بزرگی میکند تا تجهیزات فیزیکی نظیر ماشین آلات، وسایل نقلیه، تجهیزات ارتباطی، زیرساختهای صنعت و کارخانه و سایر دارایی‌های مهم در بهینه ترین حالت ممکن کار کنند.

گاهی اوقات از این نرم افزار تحت نام CMMIS یا Computerized Maintenance Management Information System به معنی سیستم اطلاعات کامپیوتری (مکانیزه) مدیریت نگهداری و تعمیر نیز یاد می‌شود.

نرم افزار CMMS در کسب و کارهای بزرگی کاربرد حیاتی دارد؛ مواردی نظیر صنایع تولیدی، پالایشگاههای نفت و گاز، نیروگاهها، فرودگاهها و کلیه صنایع و ارگانهایی که عملکرد تجهیزات فیزیکی در آنها اهمیت بالایی دارد، همگی نیاز مبرمی به CMMSها دارند.

هسته و قلب اصلی یک نرم افزار CMMS در پایگاه داده یا دیتابیس آن است. در این دیتابیس، مدل داده‌ای قرار دارد که اطلاعات مهم کلیه تجهیزات و دارایی‌ها را سازماندهی می‌کند.

چرا استفاده از نرم افزار نگهداری و تعمیرات ضروری است؟

اشاره کردیم که روشهای سنتی نظیر اکسل پاسخگوی نیاز بزرگ فرآیندهای نگهداری و تعمیر نبود.

در صنایع و ارگانها، همواره فشار زیادی بر دوش تیم نگهداری و تعمیر وجود دارد؛ فشاری که توام با درخواست برای حداکثر کردن ظرفیت تولید و عملکرد در کنار کاهش هزینه‌ها است.

و دقیقا به همین علت است که نرم افزار نگهداری و تعمیرات CMMS به کمک آنها می‌آید. نرم افزار CMMS به شما کمک می‌کند تا کلیه فرآیندهای نگهداری و تعمیر را در یک داشبورد مجتمع و حرفه‌ای و تنها با چند کلیک، برنامه ریزی، سازماندهی، ردیابی و بهینه کنید.

عملکردهای نرم افزار نگهداری و تعمیرات

ویژگی های نرم افزار CMMS

به چالش‌هایی فکر کنید که تیم‌های نگهداری و تعمیر همه روزه با آن مواجه هستند؛ مواردی نظیر خرابی های تجهیزات و قطعات، تحمیل هزینه های بیش از حد و…

با بکارگیری نرم‌افزار CMMS، شما یک ابزار فوق‌العاده قدرتمند دارید که با آن می‌توانید همه این چالشها را با قدرت کنار بزنید.

در این بخش به مهمترین ویژگی‌هایی می‌پردازیم که هنگام بررسی و انتخاب این نرم‌افزارها باید در نظر داشته باشید.

1- مدیریت سفارش کار

یک نرم افزار نگهداری و تعمیرات، به شما کمک می‌کند تا سفارشهای کار دیجیتال را ایجاد کرده و سپس تکمیل و حتی ردیابی کنید. این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد تا:

 • سفارشهای کار را ارسال کرده، بررسی و مقایسه آنها را انجام دهید، تخصیص آن به افراد را انجام داده و در نهایت آنها را تحلیل کنید.
 • برنامه نگهداری و تعمیر خود را طرح ریزی کنید
 • به محض ایجاد سفارشهای کار، هشدار و نوتفیکیشن به افراد مربوطه ارسال کنید
 • به سفارش های کار، چک لیست و حتی یادداشت اضافه کنید

مزایای واقعی ویژگی مدیریت سفارش کار

قابلیت ساخت سفارش کار دیجیتال به شما این امکان را می‌دهد تا 3 مانع بزرگ را از سرِ راه تیم نگهداری خود بردارید:

 • خرابی و وقفه در فرآیندهای صنعت: هر چقدر یک سفارش کار سریعتر ایجاد شود، تخصیص داده شده و تکمیل شود، یک تجهیز یا قطعه زمان خرابی کمتری را تجربه خواهد کرد. در نتیجه زمان هدر رفت کمتر شده و در نتیجه خرابی های کلی نیز کمتر خواهد شد.
 • ناکارآمدی: کارکنان می‌توانند به سرعت و در لحظه، درخواستهای خود را ارسال کرده، مشاهده و در نهایت اقدامات لازم را انجام دهند. تکنسین‌ها می‌توانند به سرعت به منابع لازم دسترسی پیدا کرده و کارهای لازم را به دقت، و بدون هدررفت زمان انجام دهند.
 • کمبود اطلاعات: جزئیات هر کار یا وظیفه تنها با چند کلیک قابل دسترس است. این موضوع منجر به نتایج استاندارد، عیب یابی ساده‌تر و در نهایت تصمیم گیری هوشمندانه‌تر برای دستیابی به بالاترین سطح سلامت تجهیزات و دارایی‌ها می‌شود.

2- برنامه ریز نگهداری و تعمیر

یک ابزار CMMS چالش‌های مربوط به زمان‌بندی و برنامه‌ریزی نگهداری و تعمیرات را برطرف می‌کند؛ اما به لطف ویژگی‌های زیر:

 • تقویم: در این بخش شما به سادگی می‌توانید برنامه هر فرد و وظایف تخصیص داده شده به او را مشاهده کنید.
 • بخش تطبیق دهنده نگهداری: به شما این امکان را می‌دهد تا وظایف پیش رو را با برنامه کاری صنعت و سفارشهای کار مطابقت دهید.
 • چک‌لیست های بازرسی: در این چک لیستها برنامه مشخص بازرسی قابل تنظیم و مشاهده است؛ در کنار آن دستورالعمل مشخص موفق بودن یا ناموفق بودن نتیجه بازرسی نیز تعیین و قابل مشاهده است.
 • پارامترهای نگهداری و تعمیر برنامه ریزی شده: مطابق این ویژگی نیز کلیه متریکها و پارامترهای قابل سنجش در فرآیندهای نگهداری و تعمیر مشخص می‌شود.

مزایای واقعی ویژگی برنامه ریز نگهداری و تعمیر

این ویژگی صنعت و سازمان شما را از 3 مساله بزرگ در امان نگه می‌دارد:

 1. وابستگی به روش نگهداری راکتیو یا واکنشی: بزرگترین مزیت این ویژگی نرم افزار، در کمک به اجرای برنامه نگهداری و تعمیر پیشگیرانه (Preventive) است؛ هنگامی که تعداد خرابی‌های هر روزه کاهش پیدا کند، نتایج و راندمان نیز در همه حوزه‌‎ها بهبود پیدا می‌کند.
 2. انجام بیش از حد متد نگهداری و تعمیر پیشگیرانه: ویژگی برنامه ریز نگهداری، به شما این امکان را می‌دهد تا بهترین سیکل تکرار وظایف مهم برای اجرای فرآیندهای روش نگهداری پیشگیرانه را اجرا کنید.
 3. هزینه های بیش از حد: برنامه ریز نگهداری و تعمیرات، باعث میشود تا هر هزینه ای نظیر تامین قطعات لازم برای فرآیند نگهداری و تعمیر را در زمان مناسب و به تعداد مناسب انجام دهید؛ همین موضوع باعث می‌شود تا هزینه ها کاملاً بهینه شوند.

3- پروفایل و مدیریت تجهیزات، قطعات و دارایی‌ها

نرم‌افزار CMMS به شما رویکرد بهتر و سیستمی‌تری را برای مدیریت، ردیابی و بهینه کردن کلیه دارایی‌های سازمان و صنعت شما ارائه می‌دهد. با نرم افزار نگهداری و تعمیرات شما می‌توانید:

 • سلسله مراتب کلیه تجهیزات، قطعات و به طور کلی دارایی‌های خود را ایجاد کنید.
 • پروفایل با جزئیات و قابل دسترسی از همه آنها ایجاد کنید.
 • میزان استفاده و عملکرد تجهیزات را ردیابی و بررسی کنید.
 • گزارش گیری‌های سفارشی مورد نظر خود را در مورد هزینه‌های آیتم‌ها، وضعیت سلامتی آنها و… ایجاد کنید.

مزایای واقعی ویژگی پروفایل و مدیریت دارایی‌ها

قابلیت پروفایل مدیریت دارایی‌ها، همه اطلاعاتی که تیم شما برای غلبه بر چالشهای مهم زیر نیاز دارند را در اختیارشان قرار می‌دهد:

ممیزی‌های درخواستی: حسابرسی‌ها معمولاً به اطلاعات خاصی در مورد دارایی‌ها و تاریخچه نگهداری آنها نیاز دارند. این ویژگی پروفایل به تیم شما این امکان را می‌دهد تا در بین دارایی‌ها به سادگی جستجو کرده، اطلاعات جزئی آنها را یافته و برای مراحل بعدی استفاده کنند.

تعیین بودجه دقیق: پروفایل دیجیتال دارایی‌ها شامل همه جزئیاتی است که برای محاسبه هزینه‌های نگهداری برای هر قطعه تجهیزات مورد نیاز است. این پروفایل به خوبی کمک می‌کند تا برای تعیین بودجه‌ها و هزینه‌های هر بخش به خوبی برآوردهای لازم صورت گیرد.

سیستم موفق CMMS

4- مدیریت فهرست اموال

یک نرم افزار CMMS تهیه، سازماندهی و مدیریت لیست اموال را با افزودن قابلیتهای زیر برای شما ساده‌تر می‌سازد:

 • تعیین حداقل تعداد و خرید به صورت خودکار
 • ثبت جزئیات فروشنده و اطلاعات خرید
 • مشاهده لیستهای BOM (Bill Of Material) برای دارایی‌ها و موقعیت قطعات
 • همگام سازی سوابق با ERP (راهکار جامع برنامه ریزی منابع سازمانی)

مزایای واقعی ویژگی پروفایل و مدیریت دارایی‌ها

این ویژگی به شکل مناسبی به کمک تیم شما می‌آید تا مشکلات بزرگی نظیر موارد زیر را از سر راه خود بردارید:

فقدان در تجمیع داده‌ها: در یک سازمان یا صنعت، این تنها تیم نگهداری و تعمیر نیست که به آمار دقیق موجودی‌ها متکی است. یک نرم افزار CMMS باید قابلیت همگام سازی داده‌های خود را با نرم افزار مالی نظیر ERP سازمانی داشته باشد.
در این صورت هزینه‌های نگهداری و تعمیر نیز به طور مداوم در پورتفولیوی مدیران سازمان در معرض دید آنهاست.

هزینه های بالا: فرآیند تهیه قطعات یدکی می‌تواند گران تمام شود مخصوصاً اگر ناکارآمدی در روند خرید سازمانی وجود داشته باشد و باعث تحمیل هزینه‌های اضافه شود. این نرم افزار با پیش بینی نیازهای موجودی فعلی و تحویل به موقع، این ناکارآمدی‌ها را از بین برده و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

بی نظمی در فرآیندها: شاید تعجب کنید ولی خیلی از اوقات، مواردی مثل گم شدن لیست های موجودی قطعات و… باعث وقفه در فرآیندهای یک سازمان می‌شود. ویژگی پروفایل دارایی‌ها این امکان را به شما می‌دهد که از موقعیت دقیق هر قطعه آگاه شده و بتوانید در سریعترین زمان ممکن در فرآیند نگهداری و تعمیر از آن بهره ببرید.

5- گزارش تعمیر و نگهداری

نرم افزار CMMS از طریق روشهای زیر به شما کمک می‌کند تا داده‌های نگهداری و تعمیر را جمع آوری و تحلیل کرده و اقدامات لازم را انجام دهید:

 • ساخت داشبورد سفارشی و کامل برای مشاهده معیارهای مورد نظر (KPIها) به شکل بلادرنگ (Real-Time) در کل سایت های فعال صنعتی خود
 • ایجاد گزارشهای متنوع نگهداری و تعمیر
 • ایجاد گزارشهایی درباره کلیه فرآیندها و عملیات نگهداری و تعمیر سازمانی

مزایای واقعی ویژگی گزارش تعمیر و نگهداری

اکثر این نرم‌افزار قابلیت ایجاد گزارشهای متنوع و مد نظر شما را با یک کلیک دارند. با ویژگیهای گزارش دهی نرم افزار، شما با رصد گزارش بخشهای مختلف در زمانهای مناسب، می‌توانید تصمیماتی اخذ کنید که راندمان کلی را بالاتر برده و هزینه‌ها را کاهش دهد.

محاسبه نرخ بازگشت سرمایه (ROI) نگهداری و تعمیر: در این موضوع شکی نیست که اجرای صحیح فرآیند نگهداری و تعمیر باعث خلق ارزش در یک صنعت می‌شود؛ اما بدون آمار و ارقام نمی‌توان آن را ثابت کرد.
با تحلیل آماری گزارشهای موجود در نرم‌افزارهای CMMS می‌توانید نرخ بازگشت سرمایه را برای این سرمایه‌گذاری محاسبه کنید.

صرفه جویی در زمان: ساختن گزارش به صورت دستی یا با اکسل، معمولاً خسته کننده و و وقت گیر می‌شود. گزارش‌های از پیش ساخته و خودکارِ ایجاد شده در نرم افزار تعمیر و نگهداری، این مشکل را از بین می‌برد.
گزارش دهی این نرم‌افزار، در زمان همه افراد از تکنسین‌ها گرفته تا مدیران اجرایی صرفه جویی قابل توجهی ایجاد می‌کند.

شناسایی مشکلات و ارائه راهکار: در صنعت معمولاً اینگونه است که پاسخ و راه حل مشکلات بزرگ در بین کوهی از اعداد مخفی شده است. اعدادی که شکل دهنده آمار و ارقام می‌شوند و در نهایت از دل آنها گزارش های رنگارنگ و کاربردی تهیه می‌شود.
یک نرم افزار نگهداری و تعمیر این کار را به خوبی برای شما انجام می‌دهد.

6- اپلیکیشن موبایل

درست مثل خیلی از کاربردهای زندگی روزمره امروزی که از طریق یک اپلیکیشن موبایل انجام می‌شوند، نگهداری و تعمیر نیز دارای اپلیکیشن است. یک اپ موبایل CMMS ابزارهای مفید متعددی در اختیار شما قرار می‌دهد، همچون:

 • خواندن بارکد و QR کد قطعات و تجهیزات
 • قابلیت ارسال پوش نوتیفیکشن مثلاً برای موقعی که سفارش‌های کار جدید برای افراد تخصیص داده می‌شود.
 • پروفایل‌های دارایی و سفارش‌های کار که در هر زمان و هر مکان توسط اپ قابل دسترسی است.
 • دسترسی آفلاین حتی در مواقعی که اتصال اینترنتی در دسترش شما نیست.
 • گرفتن تصاویر با موبایل و ضمیمه کردن به هر سفارش کار یا وظیفه خاص
 • افزودن یادداشت به سفارش کار حتی با قابلیت تبدیل گفتار شما به متن

مزایای واقعی ویژگی اپلیکیشن موبایل

یک اپلیکیشن موبایل CMMS به شما اجازه می‌دهد تا فرآیند نگهداری و تعمیرات را هر زمان و در هر مکان که نیاز دارید انجام داده و مدیریت کنید؛ داشتن چنین اپلیکیشنی مشکلات متعددی را برطرف خواهد کرد، نظیر:

اطلاعات گم شده، ناقص و ناکافی: اجرا و ثبت هر دقیقه از فرآیندهای صنعتی به شکل دستی احتمال خطا را بالا می‌برد. اجرای فرآیند تعمیر و نگهداری با اپلیکیشن و به شکل نرم افزاری، خطا را به پایین‌ترین شکل ممکن می‌رساند.

شرایط سخت کاری: نگهداری و تعمیر فرآیندی است که اغلب دشواریهای خاص خود را دارد. مثلا قطعات و دارایی‌ها اغلب دور از یکدیگر هستند یا دسترسی به آنها مشکل است. یک اپلیکیشن موبایل CMMS به شما این امکان را می‌دهد تا بدون رفت و آمد و تردد، از دفتر خود به اطلاعات، اسناد و کارهای مهم در حال اجرا دسترسی داشته باشید. دیگر نگرانی خاصی هم در مورد امکان از بین رفتن اسناد دستی نیز نخواهید داشت.

بهترین نرم افزار های نگهداری و تعمیرات (CMMS) در دنیا

در این بخش به معرفی شناخته شده ترین و محبوبترین نرم افزارهای CMMS در سطح دنیا می‌پردازیم. امتیاز بالا، ویژگیهای متعدد و متمایز و تعداد بالای نظر دریافتی در وب سایتهای معتبر بررسی نرم‌افزار، از پارامترهای ما برای معرفی این نرم افزارها است.

MicroMain
شعار تجاری: مدیریت نگهداری و تعمیر برای فرآیندهای داده-محور

امتیاز سایت معتبر softwareworld.co: امتیاز 98 از 100

درباره MicroMain: از سال 1991، این محصول تبدیل به یکی از نرم‌افزارهای نگهداری و تعمیر پیشرو برای همه سازمانها و فارغ از اندازه و بزرگی آنها شده است. نرم‌افزار MicroMain یکی از بهترین نرم‌افزارهای CMMS درون سازمانی است که به خوبی با کسب و کارهای در حال رشد تطبیق پیدا می‌کند. این محصول به خوبی از پس چالشهای مدیریت دارایی‌ها و تجهیزات، مدیریت کالیبراسیون و مدیریت موجودی و منابع برمی‌آید.

ویژگی‌های MicroMain CMMS: مدیریت صورتحسابها و سفارش کارها، مدیریت کالیبراسیون، مدیریت موجودی منابع، اجرای مناسب و بهینه متد نگهداری پیشگیرانه (PM)، مدیریت فنی منابع، تاریخچه سرویسها و فرآیندهای مختلف، دسترسی ساده با موبایل

“استفاده از نرم افزار MicroMain آنقدر آسان است که توانستم سیستم را تقریبا به شکل فوری درک کنم. پروژه‌هایی که قبلا ساعت‌ها طول می‌کشید، اکنون در چند دقیقه انجام می‌شوند.” 
الیز توزی – مدیر کسب و کار

MicroMain در یک نگاه

نرم افزار eMaint cmms
شعار تجاری: -

امتیاز سایت معتبر softwareworld.co: امتیاز 98 از 100

درباره eMaint CMMS: این نرم افزار به نوعی یک پلتفرم انعطاف پذیر، مقیاس پذیر و قابل تنظیم است که با حذف محدودیت‌های رایج در سیستمهای مدیریت نگهداری و تعمیر، امکان رشد کسب و کارها را به خوبی فراهم می‌کند. eMaint طیف گسترده‌ای از پکیج‌های مناسب برای هر کسب و کار با هر اندازه‌ای را ارائه می‌دهد. نرم افزار eMaint گزارش‌دهی، زمان‌بندی، مدیریت سفارش و گردش کار، متد نگهداری پیشگیرانه (PM)، مدیریت موجودی و… را برای رشد مقیاس پذیر یک سازمان یا صنعت انجام می‌دهد. 

ویژگی‌های eMaint CMMS: مدیریت کالیبراسیون، مدیریت موجودی‌ قطعات و تجهیزات، متدهای نگهداری و تعمیر شامل PM، مدیریت تکنسین ها، دسترسی از طریق موبایل 

“به طور کلی ما از تمام بخش‌های برنامه و خدمات بسیار راضی هستیم. خیلی خوب است که شرکتی را پیدا کنید که خدمات مشتری هم برایش در اولویت بالا باشد” 
کریس میلر – مدیر فنی

eMaint در یک نگاه

fiix
شعار تجاری: Fiix سریعترین مسیر شما برای نگهداری و تعمیر بهتر است!

امتیاز سایت معتبر softwareworld.co: امتیاز 97 از 100

درباره Fiix: کسب و کارها همواره به دنبال ابزارها و نرم افزارهایی برای استفاده آسان هستند که بتوانند با بکارگیری آنها، بهره وری را به خوبی بهبود ببخشند؛ این کسب و کارها قطعاً برند Fiix را به عنوان یکی از سازندگان توانمند نرم افزارهای CMMS به خوبی در ذهن خواهند سپرد. Fiix یک سیستم نرم افزاری پرسرعت و امن است و توانسته در طول حضور خود در این بازار خود را به عنوان بهترین پلتفرمهای CMMS ابری در حوزه نگهداری و تعمیر و مدیریت دارایی‌ها اثبات کند. این نرم‌افزار به طور ویژه طراحی و اجرا شده است تا فرآیندهای تعمیر و نگهداری پیچیده را ساده تر کند. 

ویژگی‌های Fiix CMMS: مدیریت کالیبراسیون، مدیریت موجودی، اجرای دقیق متد نگهداری پیشگیرانه (PM)، ردیابی تاریخچه خدمات، دسترسی ساده با تلفن همراه

“یکی از ویژگیهای بزرگ نرم افزار Fiix که برای شرکت ما بسیار کاربردی بوده، سیستم ارائه درخواست برای رفع مشکل است؛ من شخصا این واقعیت را دوست دارم که شما می‌توانید آیتمهای مختلف را در نرم افزار به راحتی پیدا کنید. کارمندان ما نیز اغلب تمایل دارند فقط بخشهایی که مورد نیاز آنها است در دسترس آنها باشد و ویژگیهای اضافی را مشاهده نکنند؛ و Fiix به خوبی این ویژگیها را دارد ” 
دنا ای ریچ

Fiix در یک نگاه

maintenance connection
شعار تجاری: -

امتیاز سایت معتبر softwareworld.co: امتیاز 97 از 100

درباره Maintenance Connection: این نرم افزار توسط توسط وب سایتهای بزرگ و معتبر نرم افزار تایید شده است. Maintenance Connection یک پلتفرم CMMS در سطح جهانی است که در زمینه مدیریت دارایی و تجهیزات نیز پیشتاز است. Maintenance Connection در مدیریت انتقال داده ها، پروژه ها و… با پیاده سازی نرم افزار موفق CMMS تخصص دارد. Maintenance Connection با موفقیت با بیش از 35 میلیون متخصص نگهداری و تعمیر ارتباط برقرار می‌کند تا بتواند در بخشهای مختلف نرم افزار ویژگیهای مناسب را توسعه دهد.

ویژگی‌های Maintenance Connection: مدیریت کالیبراسیون، صورتحسابها و روند سفارش کار، مدیریت موجودی، تعمیر و نگهداری پیشگیرانه (PM)، ردیابی سابقه خدمات، دسترسی ساده با موبایل

“این CMMS به شکل قابل توجهی بار سفارش کاری ما را کاهش داده است. یک کارمند روزانه بیش از 100 تماس تلفنی داشت. اکنون، همان فرد یک پنجم آن را در روز دریافت می‌کند. سیستم گزارش دهی آن این اطمینان را حاصل می‌کند که همه بازرسی های ما به موقع انجام می‌شود. ” 
جاش هیزلتون

Maintenance Connection در یک نگاه

نرم افزار smartsheet
شعار تجاری: یک پلتفرم آنلاین افزایش کارایی برای هر سازمان و با هر ابعاد

امتیاز سایت معتبر softwareworld.co: امتیاز 97 از 100

درباره Smartsheet: استفاده از نرم‌افزارهای قدرتمند CMMS مانند Smartsheet برای شرکتها و سازمانهای توسعه یافته و در حال توسعه ضروری است. نرم افزار Smartsheet شامل امکاناتی نظیر گزارش دهی بلادرنگ، مدیریت سفارش کار، مدیریت دارایی، ردیابی بودجه‌بندی و هزینه‌ها، مدیریت موجودی و متدهای نگهداری و تعمیرات حرفه‌ای است. Smartsheet یک نرم افزار ابری نگهداری و تعمیر همراه با ویژگی‌های یکپارچه و خودکار آسان است.

ویژگی‌های Smartsheet: مدیریت کالیبراسیون، مدیریت موجودی، نگهداری و تعمیر پیشگیرانه (PM)، ردیابی سابقه خدمات، دسترسی ساده با موبایل

“فناوری نرم افزار Smartsheet زنده و پایدار است. از نظر من چیزی که این محصول را متمایز می‌کند، پشتیبانی مشتری و توانایی ارائه خدمات پس از فروش قدرتمند است” 
راب نیتزل

Smartsheet در یک نگاه

2100+ نظر
4.4/5
نرم افزار eWorkOrders
شعار تجاری: -

امتیاز سایت معتبر softwareworld.co: امتیاز 96 از 100

درباره eWorkOrders: نرم افزار eWorkOrders یک راهکار CMMS ساده، مقرون به صرفه و قدرتمند مبتنی بر وب است؛ این نرم‌افزار به سازمانها و کسب و کارها کمک می‌کند تا به راحتی عملیات روزانه را مدیریت کرده و گزارش دهی مناسبی از آن داشته باشند و حتی به خوبی برای نیازهای آینده برنامه ریزی کنند. این سیستم نرم افزاری هیچ نیازی به نصب ندارد، نیازی به سخت افزار مجزا هم ندارد و با آن می‌توانید در هر زمان و هر مکان به مهمترین روالهای سیستم نگهداری و تعمیر خود دسترسی داشته باشید.

ویژگی‌های eWorkOrders: مدیریت کالیبراسیون، مدیریت موجودی، نگهداری و تعمیر پیشگیرانه (PM)، ردیابی سابقه خدمات، دسترسی ساده با موبایل

“eWorkOrders یک نرم افزار عالی مقرون به صرفه و آسان برای استفاده است. با وجود همه چیز در یک مکان متمرکز و امکان دسترسی به داده ها از هر نقطه، این نرم افزار ایمنی محیط کار ما را بهبود بخشیده و هزینه‌ها را کاهش داده است.” 
اما

eWorkOrders در یک نگاه

شعار تجاری: -

امتیاز سایت معتبر softwareworld.co: امتیاز 96 از 100

درباره UpKeep: نرم افزار موبایل مدیریت نگهداری و تعمیرات UpKeep، نرم افزاری CMMSای است که به دلیل استفاده آسان از ویژگی‌ها و افزایش بهره‌وری قابل توجه قرار گرفته است. این نرم افزار CMMS با امتیاز خوبی که در وب سایتهای معتبر نرم افزاری دریافت کرده، روند تعمیر و نگهداری را آسانتر کرده و روند پیگیری سفارشهای کار را تسریع می‌‎بخشد. UpKeep گزارشهای عمیقی را ارائه کرده که بر مبنای آن به تصمیم گیری‌های مبتنی بر داده سازمانی و ایجاد شفافیت مالی کمک شایانی می‌کند.

ویژگی‌های UpKeep: مدیریت کالیبراسیون، مدیریت موجودی، نگهداری و تعمیر پیشگیرانه (PM)، ردیابی سابقه خدمات، دسترسی ساده با موبایل

“این یک نرم افزار فوق العاده و با کارکرد ساده است. هنگامی که شما نیز با آن کار کنید می‌توانید خودتان به راحتی آن را متوجه شوید.”
جاناتان پرایس

UpKeep در یک نگاه

نرم افزار MaintainX
شعار تجاری: فرآیندهای نگهداری و مدیریت خود را بدون کاغذ مدیریت کنید!

امتیاز سایت معتبر softwareworld.co: امتیاز 96 از 100

درباره MaintainX: نرم افزار MaintainX به شما کمک می‌کند تا تعمیر و نگهدرای واکنشی، پیشگیرانه PM و سایر متدها را ردیابی کرده و عملیات روزانه کسب و کار خود را به خوبی کنترل کنید.

ویژگی‌های MaintainX: مدیریت کالیبراسیون، مدیریت موجودی، نگهداری و تعمیر پیشگیرانه (PM)، ردیابی سابقه خدمات، دسترسی ساده با موبایل

“MaitainX یک نرم افزار شگفت انگیز است! سهولت استفاده از این نرم افزار برای هر کسی مشخص است. توانایی ردیابی سفارشهای کار در سراسر بخشهای کسب و کار باعث شده تا فرآیندها و عملیات روزانه روانتر شود.” 
جاستین پولک

MaintainX در یک نگاه

نرم افزار MPsoftware
شعار تجاری: فرآیندهای نگهداری و مدیریت خود را بدون کاغذ مدیریت کنید!

امتیاز سایت معتبر softwareworld.co: امتیاز 96 از 100

درباره MPsoftware: اطلاعات بخش نگهداری و تعمیر خود را با این نرم افزار کاربردی بروز نگه دارید. این نرم افزار هر روز به شما در مورد فرآیندها و وظایف نگهداری و تعمیر که باید انجام شود، گزارش می‌دهد؛ پس از انجام آنها، نرم افزار MP مجدا یک تاریخ برای انجام دوباره آنها برنامه ریزی کرده و در تقویم خود ثبت می‌کند.

ویژگی‌های MPsoftware: مدیریت کالیبراسیون، مدیریت موجودی، نگهداری و تعمیر پیشگیرانه (PM)، ردیابی سابقه خدمات، دسترسی ساده با موبایل

“نرم افزار مدیریت نگهداری و تعمیر MP در شرکت ما تبدیل به یک ابزار با اولویت بالا برای مدیریت و کنترل نگهداری و تعمیر شده است. این نرم افزار طیف وسیعی از گزینه‌ها را به ما ارائه می‌دهد که کمک میکند تا فرآیندها و نتایج را بهبود بدهیم. ” 
فرناندو اسپیندولا ولاسکو

MPsoftware در یک نگاه

بدون نظر
0/5
نرم افزار fracttal
شعار تجاری: پیاده سازی و اجرای سریع نرم افزار CMMS

امتیاز سایت معتبر softwareworld.co: امتیاز 96 از 100

درباره Fracttal: نرم افزار Fracttal یک نرم افزار مدیریت نگهداری و تعمیرات CMMS مبتنی بر ابر (Cloud) و مدیریت دارایی سازمانی (EAM) است. با Fracttal سازمانها میتوانند تمام جنبه‌های مدیریت نگهداری و تعمیر مانند تجهیزات، ارائه‌دهندگان، تکنسین‌ها، برنامه‌ها، قطعات یدکی، هزینه‌ها، سفارش‌های کار و… را مدیریت کنند. 

ویژگی‌های Fracttal: مدیریت کالیبراسیون، مدیریت موجودی، نگهداری و تعمیر پیشگیرانه (PM)، ردیابی سابقه خدمات، دسترسی ساده با موبایل

“قبل از این ما همه کارها را با اکسل و اکسس انجام می‌دادیم؛ تخصیص وظایف به کارشناسان مربوطه گاها دچار مشکل میشد و اطلاعات کاملاً سازماندهی شده نبود. اما نرم افزار فرکتال به ما کمک کرد تا اطلاعات خود را منظم کنیم، در یک پلتفرم واحد قرار دهیم و سایر مشکلات را نیز حل کنیم.” 
یک پیشرو در حوزه نرم افزارهای سازمانی و صنعتی

Fracttal در یک نگاه

هزینه تهیه نرم افزار نگهداری و تعمیرات (CMMS)

نرم افزارهای CMMS متعددی در حال حاضر در بازار جهانی و بازار داخلی ایران وجود دارند. ساختار هزینه‌ای که سازندگان و فروشندگان این نرم‌افزارها ارائه می‌دهند، با یکدیگر متفاوت هستند؛ مخصوصاً زمانی که شما به دنبال ویژگی‌های پایه‌ای نرم افزار باشید.

واقعیت این است که بسیاری از سازندگان، ساختار هزینه نرم افزار خود را به صورت ماژولار قرار داده‌اند. معمولاً یک نسخه پایه در این نرم افزارها وجود دارد که عمده نیاز کسب و کارها را برطرف می‌کند و شما بابت هر کاربر و دسترسی آن به سیستم باید هزینه کنید. اما امکانات حرفه ای تر و پیشرفته‌تر در قالب ماژولهایی در سیستم فعال میشود که با پرداخت هزینه آن دسترسی برای شما فراهم میشود.

بیشتر نرم افزارهای CMMS شناخته شده در دنیا، بر اساس هر کاربر و تعداد کاربر مورد نیاز شما، از شما هزینه دریافت می‌کنند؛ محدوده این هزینه به شکل ماهانه و به ازای هر کاربر از 35 دلار تا 150 دلار است.

اما برخی از شرکتها به صورت ماژولار نیز محصول خود را می‌فروشند که محدوده هزینه آن به صورت سالیانه و به ازای هر ماژول بین 60 دلار تا 100 دلار متغیر است.

پیشنهاد IranAutomation.com

اگر در خصوص عملکرد این نرم افزارها و سازگاری آن با نیازهای کسب و کار خود مردد هستید، ایران اتوماسیون به شما پیشنهاد می‌کند تا در اولین قدم به دنبال شناخته شده ترین نرم افزارها باشید که دارای دوره تست و ارزیابی رایگان با کلیه امکانات هستند.

در قدم بعدی شروع به کار با کلیه امکانات نرم افزار این شرکتها و تست همه ویژگیهای آن کنید. با اینکار پس از طی این دوره کوتاه متوجه خواهید شد که آیا آن نرم افزار خاص برای کسب و کار شما کاملاً مناسب و متناسب است یا خیر؟ پیشنهاد میکنیم در طی این دوره تمامی مزایا و معایبی که هر نرم افزار به طور اختصاصی برای کسب و کار شما دارد را یادداشت کرده تا در نهایت بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

این نکته بسیار مهم است که قبل از شروع سرمایه گذاری و تهیه یکی از این نرم افزارها، کلیه نگرانی های شما در خصوص کارایی آن برای شما برطرف شده باشد. از لیست سوالاتی که در سرتیتر قبلی ارائه کردیم نیز حتماً استفاده کنید.

پشتیبانی و خدمات پس از فروش را به عنوان یک فاکتور کلیدی و بسیار مهم در نظر داشته باشید. اگر نتوانید از فروشنده خود پشتیبانی کافی دریافت کنید، همه تلاشها، پول و زمانی که صرف کلیه این فرآیند کرده‌اید، در عمل هدر خواهد رفت.

اکنون که با ویژگی‌های مهم و کلیدی یک نرم افزاری نگهداری و تعمیرات آشنا شدید، به خوبی می‌توانید در مورد انتخاب بهترین نرم‌افزار مناسب سازمان یا صنعت خود تصمیم‌گیری کنید. اما قبل از انتخاب نیاز است تا سوالاتی را در همین زمینه در نظر داشته باشید:

چه سوالاتی را در هنگام تهیه نرم افزار CMMS از فروشنده بپرسیم؟

 1. آیا نرم افزار نگهداری و تعمیر شما، به خوبی برای ابعاد و مقیاس کسب و کار من مناسب و بهینه است؟
 2. میزان سهولت دسترسی و کار با نرم افزار شرکت شما تا چه حد است؟
 3. آیا سیستم نرم افزاری شما، مبتنی بر وب (Web-Based) است؟ یا نیاز به نصب دارد؟
 4. چند سال است که در این بیزینس هستید و تا به حال چه مشتریانی داشته اید؟
 5. محصول نرم افزاری شما چه مدتی است که در بازار عرضه شده است؟
 6. معمولاً چند وقت یکبار برای نرم افزار و کل سیستم آن، به روزرسانی ارائه می‌دهید؟
 7. مراحل به روزرسانی نرم افزاری شما چگونه انجام میشود؟
 8. نرم افزار شرکت شما، چه ویژگی‌های منحصر به فردی دارد؟
 9. چرا ما باید از بین شما و رقبای قدرتمندتان که در بازار حضور دارند، محصول نرم افزاری شما را انتخاب کنیم؟
 10. روال راه اندازی و نصب نرم افزار شما چگونه است؟ آیا شامل هزینه مجزا می‌شود؟
 11. مستندات و آموزش در پکیج نرم افزار نگهداری و تعمیرات شما به چه صورت است؟
 12. خدمات پس از فروش و پشتیبانی شرکت شما چگونه است؟ آیا یک تیم پشتیبانی برای این مورد دارید؟
 13. تیم پشتیبانی شما در مواقع اضطراری چقدر سریع به مشکلات رسیدگی می‌کند؟
 14. آیا سیستم نرم افزاری CMMS شما، به سادگی خودش را با بزرگ شدن کسب و کار و صنعت ما تطبیق می‌دهد؟
 15. آیا محصول شما، یک دوره آزمایشی و رایگان برای استفاده دارد؟
 16. ما می‌خواهیم در طی یک دوره کوتاه، کلیه ویژگیها و امکانات نرم‌افزار شما را به صورت عملی تست کنیم، آیا امکان آن را به صورت رایگان و یا با هزینه اندک در اختیار ما قرار می‌دهید؟
 17. در صورتی که امکان استفاده و دسترسی نرم افزار را برای کاربران اضافی بخواهیم، شرایط و هزینه‌های آن به چه صورت است؟
 18. آیا شرکت شما سیاستی در خصوص بازپرداخت هزینه در صورت عدم رضایت و بروز مشکل در محصول دارد؟
 19. شرکت شما از چه رویه‌های امنیتی برای حفظ محرمانه بودن اطلاعات کسب و کار مشتریان استفاده می‌کند؟

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 3.4 / 5. تعداد آرا: 7

4 دیدگاه‌ها

 1. با سلام و تشکر از مقاله خوبتون،
  در خصوص ارتباط نرم افزار CMMS با ERP یک اشاره کوچک و در حد ارسال گزارش قید شده است. بطور معمول نگهداری اطلاعات مهم سازمان از جمله الف- اطلاعات مربوط به تخصص، محل حضور و …. ب- اطلاعات انبار تجهیزات Backup به لحاظ تعداد و ارزش، تجهیزات نو و کارکرده ج- اطلاعات جبران خدمات کارکنان مثل اضافه کار، کارانه، تشویق یا جریمه د- اطلاعات ابزارآلات برای تعمیر و نگهداری؛ این اطلاعات بطور دقیق بدلیل انعکاس در تراز مالی سازمان منعکس میشود، در ERP نگهداری میشود. لذا ارتباط سیستمی بین CMMS و ERP بطور کاملاً منسجم بایستی در نظر گرفته شود.
  همچنین نرم افزار تیکت گذاری برای تعمیرات نیز کامل کننده نرم افزار میباشد. و یا ارتباط سیستمی منسجم با CMMS

  • سلام جناب مطلق عزیز.
   بسیار ممنونم از اطلاعات مفید و کامل کننده‌ای که ارائه کردید. سعی میکنیم به زودی بخش تکمیلی در همین خصوص به این صفحه اضافه کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید