اتوماسیون صنعتی

ایده ماژولار بودن

ایده ماژولار بودن در سخت‌افزار و نرم‌افزار‌های اتوماسیون، یک هدف طولانی مدت در صنایع تولید و پردازش بوده است. با یک جست‌و‌جو ساده در هر یک از تأسیسات تولیدی، محرک اصلی پشت ماژولار بودن را متوجه می‌شوید. به عنوان مثال، اکثر تأسیسات از تکنولوژی‌های مختلف بسیاری استفاده می‌کنند. در حالی که دلایل استفاده از این تکنولوژی متمایز از هزینه، ویژگی/عملکرد تا اولویت برند و روابط خریدار/فروشنده متغیر است.

یک تکنولوژِی واقعاً ماژولار آن است که برای نصب و اتصال با سایر محصولات طراحی شده باشد. اما از نظر تاریخی، این امر در دنیای اتوماسیون صنعتی معمول نبوده است. حتی در میان محصولاتی که در گروه‌هایی مانند OPC Foundation کار می‌کنند، ادغام بسیاری از این دستگاه‌ها با دیگر تامین‌کنندگان می‌تواند به یکپارچگی قابل توجهی نیاز داشته باشد. به عبارت دیگر، بسیاری از تأمین‌کنندگانِ تکنولوژیِ اتوماسیون عمدتا محصولات خود را به گونه‌ای طراحی نکرده‌اند که به راحتی با بقیه محصولات و دستگاه‌ها ارتباط برقرار کنند

تجهیزات ماژولار
اتوماسیونِ مازولار در خطوط تولید

ABB یکی از تامین‌کنندگان تکنولوژِی اتوماسیون است که مدت‌ها طرفدار ماژولاریزاسیون بوده است. رالف جِسکه، مدیر محصول جهانی سیستم‌های کنترل و دستگاه‌های میدانی در ABB، می‌گوید: استانداردسازی همواره از طریق اعمال قانون، ترویج بهترین شیوه‌ها، یا صرفاً ایجاد شرایط برابر از نظر قابلیت همکاری و یکپارچگی، نقشی اساسی در صنعت ایفا کرده است.  اگرچه داستان‌های موفقیت فراوان هستند، یکی از تلاش‌های موفق اخیر استانداردسازی، اتوماسیون ماژولار بوده است.

به گفته جسکه، اتوماسیون ماژولار مبتنی بر MTP به گونه‌ای طراحی شده است که حتی پیچیده‌ترین فرآیندها و زیرساخت‌های اتوماسیون را به زیر مجموعه‌هایی از «بلوک‌های قابل پیکربندی» تبدیل می‌کند که در آن، هر ماشین یا عنصر یک فرآیند دارای هویت و مجموعه دستورالعمل‌های خاص خود در یک MTP است. این بلوک‌های ساختنیِ ماژولار را می‌توان در هر تعداد و ترکیبی برای ایجاد یک مجموعه با قابلیت پردازش استفاده کرد. همچنین می‌توان به سادگی با افزودن بلوک‌های بیشتر مجددا پیکربندی کرد و آن را گسترش داد.

رویکرد MTP

هر MTP شرح فرآیند و روش‌های اتوماسیونِ مورد نیاز برای ماژولِ فرآیند مربوطه را ارائه می‌دهد. جسکه می‌گوید: دستور‌ها را می‌توان توسط کنترل‌کننده یا موتور در ماژول ایجاد کرد و سپس آن‌ها را به راحتی در ساختار کنترل فرآیندِ اولیه ادغام کرد. نتیجه نهایی ایجاد یک ساختار تولیدی بسیار انعطاف‌پذیر از طریق استفاده از ماژول‌های فرآیند استاندارد شده است. یکی از محرک‌های برجسته صنعت در پشتِ تمرکز ABB بر MTP، ماژولار کردن سیستم‌های مکانیکی و زیر مجموعه‌های آن است. این امر به ویژه در صنایع دارویی صادق است. این رویکرد اتوماسیون ماژولار مبتنی بر MTP، دوگان نرم‌افزاری و تکامل سخت‌افزاری است. (ماژولار بودن از یک ایده نرم‌افزاری گرفته شده است)

اتوماسیون ماژولار
کارایی بالای اتوماسیونِ ماژولار

غیر از  ABBسازمان‌هایی مانند NAMUR (انجمن بین‌المللی کاربران تکنولوژی اتوماسیون و دیجیتالی شدن در صنایع فرآوری) و ZVEI (انجمن تولیدکنندگان برق و لوازم الکترونیکی مستقر در آلمان) نیز حمایت خود را از ماژولار کردن تجهیزات اعلام کرده‌اند.

برای مثال، استاندارد NAMUR 2658 در زمینه تولید ماژولار برای بین‌المللی شدن به استاندارد IEC 63280 می‌پیوندد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید