نرم افزار wincc
میانگین امتیاز این مقاله: 3 از 5
( تاکنون 3 نفر امتیاز داده‌اند )

چکیده

Wincc OA مخفف SIMATIC WinCC Open Architecture می‌باشد که نرم‌افزاری طراحی شده به منظور استفاده در تکنولوژی اتوماسیون می‌باشد. کاربرد اصلی آن در زمینه‌های کنترل فرآیندهای کارخانه‌ با استفاده قابلیت‌ها و اشکال تمام گرافیکی است.

علاوه بر نمایش حالات فعلی یک خط تولید، این برنامه همچنین به امکان انتقال شرایط و دستورات به فرآیند و تجهیزات کنترل مجهز می‌باشد.

دادن هشدار در صورت بروز شرایط بحرانی و همچنین ذخیره داده‌ها برای ارائه و تفسیر نیز جزو عملکردهای اصلی این سیستم است.

چنین سیستم‌هایی به سیستم‌های کنترلی، سیستم‌های بصری یا مطابق مخفف انگلیسی-آمریکایی SCADA و HMI معروف هستند.

توصیه می‌شود برای درک راحت‌تر این نرم‌افزار و کاربرد آن ابتدا کلیپ زیر را مشاهده بفرمایید:

SCADA مخفف عبارت Supervisory Control and Data Acquisition است که حالات برنامه را به خوبی تشریح می‌کند. HMI نیز مخفف عبارت Human Machine Interface می‌باشد.

بنابراین WinCC OA یک نرم‌افزار نظارتی برای کنترل یک مرکز یا عملکرد یک ماشین می‌باشد. سرورها و ایستگاه‌های کاری مبتنی بر PC به عنوان بستر سخت‌افزاری، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سیستم‌های کنترل اتوماسیون اصلی (PLC ،DDC ،RTU، …) همراه با سنسورها و ماژول های ورودی/خروجی (I/O)، یک سیستم اتوماسیون کامل را تشکیل می‌دهند.

نرم افزار Wincc
طراحی گرافیکی در نرم‌افزار wincc

سخت‌افزار و نرم‌افزار یکپارچه

می‌توانید از پنل‌های جدید SIMATIC HMI Unified Comfort Panel و سیستم‌های SIMATIC مبتنی بر PC برای بهره‌مندی از بیشترین عملکرد ارائه شده توسط WinCC Unified استفاده کنید.

به لطف پشتیبانی از HTML5 و بصری‌سازی (Visualization)، فرصت‌های جدیدی پیش روی شما قرار گرفته است که می‌توانید با استفاده از پورتال اتوماسیون کاملا یکپارچه (TIA Portal) به راحتی و به طور کارآمد از آن‌ها استفاده کنید.

جدیدترین تکنولوژی و تخصص اثبات شده

WinCC Unified اپراتورهای مجاز را قادر می‌سازد تا از طریق مرورگرهای وب فعلی و بدون نیاز به نصب افزونه‌های جداگانه، به سیستم اصلی دسترسی داشته باشند.

مقیاس‌پذیری ساده و مستمر

به لطف تکنولوژی‌های جدید و open source آن، می‌توانید به راحتی داده‌های WinCC Unified را با سایر سیستم‌ها مبادله کنید.

همه جا و همه وقت اجرا می‌شود

WinCC ساخت صفحات وب روی سرور SIMATIC S7-1500 در TIA Portal را ساده می‌کند.به بیان دیگر، SIMATIC WinCC یک سیستم نظارتی کنترل و اکتساب داده (SCADA) و سیستم رابط انسان و ماشین (HMI) توسعه داده شده توسط زیمنس است.

سیستم‌های SCADA برای نظارت و کنترل فرآیندهای فیزیکیِ درگیرِ در صنعت و زیرساخت‌ها در مقیاس بزرگ و در فواصل طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از SIMATIC WinCC می‌توان در ترکیب با کنترلرهای زیمنس استفاده کرد. لازم به ذکر است که WinCC برای سیستم عامل Microsoft Windows نیز نوشته شده است.

در سال 2010، WinCC و PCS 7 اولین سیستم‌های SCADA شناخته شده بودند که توسط بدافزارها مورد هدف قرار گرفتند. یکی از آن حملات توسط ویروس stuxnet انجام شد. این ویروس می‌تواند سیستم‌های آلوده را مورد جاسوسی قرار داده و حتی برنامه‌ریزی مجدد کند.

طراحی گرافیکی
طراحی یک پروسه صنعتی در Wincc

WinCC (TIA Portal)

WinCC (Portal TIA) نرم‌افزاری برای همه کاربردهای HMI است. از ساده‌ترین راه‌حل‌های عملیاتی با پنل‌های ساده گرفته تا برنامه‌های SCADA در سیستم‌های چند کاربره مبتنی بر کامپیوتر.

نرم‌افزار مهندسی SIMATIC WinCC (TIA Portal) در نسخه‌های WinCC Basic ،WinCC Comfort ،WinCC Advanced و WinCC Professional موجود است. WinCC Advanced و WinCC Professional نیز به عنوان بسته‌های نرم‌افزاری Runtime جداگانه در دسترس هستند که می‌توان آن‌ها را با استفاده از گزینه‌هایی توسعه داد.

این نرم‌افزار شامل ابزارهای خلاقانه برای پیکربندی تمام پنل‌های اپراتور SIMATIC HMI است. این دستگاه‌ها همچنین دارای WinCC Runtime Software هستند که به عنوان یک محصول جداگانه برای پلتفرم‌های PC (ویندوز) در دسترس می‌باشند.

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد آرا: 3

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید