Wincc OA

چکیده

Wincc OA مخفف SIMATIC WinCC Open Architecture می‌باشد که بسته‌ای نرم‌افزاریِ طراحی شده به منظور استفاده در تکنولوژی اتوماسیون است. کاربرد اصلی آن در زمینه‌های عملیات و کنترل کارخانه‌های فنی با استفاده از ایستگاه‌های کاری VDU به همراه قابلیت‌های تمام گرافیکی است.

علاوه بر نمایش حالات فعلی فرآیند، این برنامه همچنین به امکان انتقال شرایط و دستورات به فرآیند و تجهیزات کنترل مجهز می‌باشد. کاربر از ماوس، صفحه کلید و سایر دستگاه‌های ورودی به صورت تعاملی و همراه با پاسخ زمان حقیقی نمایش داده شده روی صفحه نمایش، استفاده می‌کند.

دادن هشدار در صورت بروز شرایط بحرانی یا فراتر رفتن از یک آستانه (Threshold) و همچنین بایگانی تاریخی داده‌ها برای ارائه و تفسیر بعدی نیز جزو عملکردهای اصلی است.

چنین سیستم‌هایی به سیستم‌های کنترل، سیستم‌های بصری یا مطابق مخفف انگلیسی-آمریکایی SCADA یا HMI معروف هستند.

توصیه می‌شود برای درک راحت‌تر این نرم‌افزار و کاربرد آن ابتدا کلیپ زیر را مشاهده بفرمایید:

SCADA مخفف عبارت Supervisory Control and Data Acquisition است که برنامه را به خوبی تشریح می‌کند. HMI نیز مخفف عبارت Human Machine Interface می‌باشد.

بنابراین WinCC OA یک نرم‌افزار نظارتی برای کاربرد در مرکز کنترل یا عملکرد یک ماشین است. سرورها و ایستگاه‌های کاری مبتنی بر PC به عنوان بستر سخت‌افزاری، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سیستم‌های کنترل اتوماسیون اصلی (PLC ،DDC ،RTU، …) همراه با سنسورها و ماژول های ورودی/خروجی (I/O)، سیستم اتوماسیون کاملی را تشکیل می‌دهند.

نرم افزار Wincc
طراحی گرافیکی در نرم‌افزار wincc

سخت‌افزار و نرم‌افزار یکپارچه

می‌توانید از پنل‌های جدید SIMATIC HMI Unified Comfort Panel و سیستم‌های SIMATIC مبتنی بر PC برای بهره‌مندی از بیشترین عملکرد ارائه شده توسط WinCC Unified استفاده کنید.

به لطف پشتیبانی از HTML5 و بصری‌سازی (Visualization) فرصت‌های جدیدی پیش روی شما قرار گرفته است که می‌توانید با استفاده از پورتال اتوماسیون کاملا یکپارچه (TIA Portal) به راحتی و به طور کارآمد از آن‌ها استفاده کنید.

علاوه بر SIMATIC WinCC Unified به عنوان برنامه‌‌ای برای زمان اجرا (Runtime) و مهندسی زیرساخت، Industrial Edge نیز در دسترس است.

جدیدترین تکنولوژی و تخصص اثبات شده

مانند تکنولوژی‌های وب همانند HTML5 ،SVG و JavaScript، در Wincc همیشه بیشترین توانایی استفاده را بدون در نظر گرفتن دستگاهی که از آن استفاده می‌کنید، در اختیار دارید.

WinCC Unified اپراتورهای مجاز را قادر می‌سازد تا از طریق مرورگرهای وب فعلی بدون نیاز به نصب افزونه‌های جداگانه به سیستم اصلی دسترسی داشته باشند.

مقیاس‌پذیری ساده و مستمر

از پنل کنترل قرار گرفته روی دستگاه تا راه‌حل‌های پیچیده مبتنی بر PC، SIMATIC WinCC Unified طیف گسترده‌ای از امکانات را برای برطرف ساختن نیازهای خاص صنعتی فراهم می‌آورد و همچنین می‌تواند برای برنامه‌های کاربردی خاص کاربر نیز استفاده شود.

به لطف تکنولوژِی‌های جدید و باز بودن آن، می‌توانید به راحتی داده‌های WinCC Unified را با سایر سیستم‌ها مبادله کنید.

همه جا و همه وقت اجرا می‌شود

تکنولوژی‌های مورد استفاده، تضمین کننده حداکثر انعطاف‌پذیری در انتخاب محیط برای اجرا هستند. WinCC Unified برای محیط‌های مختلف در دسترس است.

WinCCساخت صفحات وب در سرور SIMATIC S7-1500 در TIA Portal را ساده می‌کند.

SIMATIC WinCC یک سیستم نظارتی کنترل و اکتساب داده (SCADA) و سیستم رابط انسان و ماشین (HMI) توسعه داده شده توسط زیمنس است.

سیستم‌های SCADA برای نظارت و کنترل فرآیندهای فیزیکی درگیر در صنعت و زیرساخت‌ها در مقیاس بزرگ و در فواصل طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از SIMATIC WinCC می‌توان در ترکیب با کنترلرهای زیمنس استفاده کرد. WinCC برای سیستم عامل Microsoft Windows نوشته شده است.

برای ورود به سیستم از Microsoft SQL Server استفاده می‌شود و دارای رابط برنامه‌نویسی VBScript و ANSI C است. در سال 2010، WinCC و PCS 7 اولین سیستم‌های SCADA شناخته شده بودند که توسط بدافزارها مورد هدف قرار گرفتند. ویروس Stuxnet می‌تواند سیستم‌های آلوده را مورد جاسوسی قرار داده و حتی برنامه‌ریزی مجدد کند.

طراحی گرافیکی
طراحی یک پروسه صنعتی در Wincc

WinCC (TIA Portal)

WinCC (Portal TIA) نرم‌افزاری برای همه کاربردهای HMI است. از ساده‌ترین راه‌حل‌های عملیاتی با پنل‌های ساده گرفته تا برنامه‌های SCADA در سیستم‌های چند کاربره مبتنی بر کامپیوتر.

نرم‌افزار مهندسی SIMATIC WinCC (TIA Portal) در نسخه‌های WinCC Basic ،WinCC Comfort ،WinCC Advanced و WinCC Professional موجود است. WinCC Advanced و WinCC Professional نیز به عنوان بسته‌های نرم‌افزاری Runtime جداگانه در دسترس هستند که می‌توان آن‌ها را با استفاده از گزینه‌هایی توسعه داد.

SIMATIC WinCC (Portal TIA) بخشی از یک مفهوم مهندسی جامع و یکپارچه است که یک محیط مهندسی یکنواخت را برای برنامه‌نویسی و پیکربندی راه‌حل‌های کنترلی، بصری و درایو عرضه می‌کند.

نرم‌افزار مهندسی WinCC شامل ابزارهای خلاقانه برای پیکربندی تمام پنل‌های اپراتور SIMATIC HMI است. این دستگاه‌ها همچنین دارای WinCC Runtime Software هستند که به عنوان یک محصول جداگانه برای پلتفرم‌های PC (ویندوز) در دسترس می‌باشند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید