اسکادا و MES
میانگین امتیاز این مقاله: 0 از 5
( تاکنون 0 نفر امتیاز داده‌اند )

چکیده

همپوشانی فزاینده میان ویژگی‌های MES و SCADA به احتمال زیاد به ادغام هرچه بیشتر و یکپارچگی کامل این دو با یکدیگر خواهد انجامید.

علیرغم افزایش نشانه‌های همپوشانی میان SCADA (کنترل نظارتی و اکتساب داده‌ها) و MES، این دو پایه اتوماسیون، به احتمال زیاد به عنوان یک زوج مکمل یکدیگر تا زمانی که دوباره به عنوان یک تک پلتفرم تولیدی قدرتمند ظاهر شوند، با هم همکاری خواهند کرد.

سیستم‌های SCADA تمایل به ایجاد ارتباطات ثانویه با دستگاه‌هایی همانند PLC و سنسورها برای نظارت و کنترل ماشین‌آلات کوچک و جریان کار در سطح کارخانه دارند.

حتما بخوانید: سیستم اسکادا چیست و چه کاربردی دارد؟ (راهنمای جامع)

MESها در سطح بالاتری عمل می‌کنند و به عنوان یک مرکز کنترل برای نظارت بر برنامه‌ریزی تولید، کنترل کیفیت و قابلیت ردیابی فعالیت می‌کنند.

در نتیجه، این سیستم‌ها از لحاظ تاریخی برای هدف قرار دادن جنبه‌های مختلف طیف تولید، طراحی شده‌اند. SCADA با قابلیت‌های پیشرفته‌ای همچون هوش داخلی و پایگاه داده ارتباطی تقویت شده است و سیستم‌های MES با نظارت بر تولید در زمان حقیقی و ارتباطات مستقیم با شبکه‌های حسگر رو به رشد و پیچیده، فعالیت خود را انجام می‌دهند.

رانبیر سینی، مسئول مدیریت محصول نرم‌افزار اتوماسیون در GE Digital می‌گوید: «بحث درباره MES در برابر SCADA نیست. بحث درباره آنچه است که مردم در تلاش برای دستیابی به آن هستند. بحث درباره افزایش کارایی، کاهش هزینه‌ها و موثرتر کردن عملکرد پرسنل است.

دو سرعت مختلف در عملیات

با ادغام ماموریت‌های MES و SCADA درباره جمع‌آوری داده‌های دستگاه، بصری‌سازی و قابلیت همپوشانی، امکان همگرایی افزایش می‌یابد.

 نظارت بر دسته‌ای از مخازن را در نظر بگیرید. SCADA دما را در هر ثانیه کنترل می‌کند؛ اگر تغییری در خارج از محدوده تشخیص داده شود، یک دوره اصلاح برای بازگشت دما به خط آغاز می‌شود. MES نیز همچنین در ارتباط با دمای مخزن است.

راشد مودی، معاون ارشد و سرپرست نظارت و کنترل در کمپانی Aveva می‌گوید: سیستم‌ها در مقیاس زمانی متفاوتی عمل می‌کنند.

پروتکل ها

SCADA بر پروتکل‌های صنعتی همانند OPC ،EtherNet/IP و Modbus متکی است. در حالی که MES از طیف وسیعی از پروتکل‌ها پشتیبانی می‌کند چرا که باید با SCADA و سایر سیستم‌های تجاری مانند سیستم‌های ERP (برنامه‌ریزی منابع سازمانی) تعامل داشته باشد.

عرضه داده‌ها به مردم

نرم افزار Ignition
ادغام Scada و MES با نرم‌افزار Ignition

عرضه کنندگان نرم‌افزار SCADA و MES با تشخیص نیازها در تولید، ویژگی‌هایی را به برنامه‌ها اضافه می‌کنند که مرزهای میان دو پلتفرم محو می‌کند.

در Inductive Automation، همگرایی MES و SCADA از طریق ماژولار بودن پلتفرم سرور Ignition امکان‌پذیر می‌شود.

تراویس کاکس، مدیر مهندسی فروش در Inductive Automation می‌گوید: سازمان‌ها به دلیل راه‌حل‌های اختصاصی، عدم وجود گزینه‌های ادغام و مدل‌های قیمت گذاری قدیمی، استفاده از مخازن داده قدیمی را خسته کننده می‌دانند.

در عصر تحول دیجیتال یا Industry 4.0، سازمان‌ها می‌خواهند دنیای OT و IT را کنار یکدیگر بیاورند، سیستم‌ها را به هم نزدیک کنند، دسترسی بیشتری به داده‌ها یابند و داده‌ها را در اختیار افراد بیشتری قرار دهند.

کاکس می‌گوید که از یک پلتفرم «ادغام شده» استفاده می‌شود که به اپراتورها این اجازه را می‌دهد که داده‌های SCADA و MES را در یک صفحه و با سطح بالاتری از محتویات و بدون نیاز به جابجایی بین سیستم‌های مختلف رد و بدل کنند.

علاوه بر این، توسعه در یک پلتفرم واحد و یکپارچه از پیچیدگی محیط‌های مختلف توسعه دهنده و از ترسیم داده‌های یکسان در چندین مکان جلوگیری می‌کند.

ادغام با استفاده از ignition

وی توضیح می‌دهد: در حالی که نرم‌افزار Ignition ادغام با MES را فراهم می‌آورد، کار کردن سیستم‌ها بدون APIها (رابط‌های برنامه‌نویسی برنامه‌ها) یا استانداردها دشوار است.

نظارت و بررسی
جمع‌آوری داده‌ها و نظارت با استفاده از نرم‌افزار delmiaworks

با یک محیط توسعه یکپارچه، می‌توانید چالش‌ها را مرتفع کرده و سریعتر راه حل ارائه کنید. همچنین از طریق توانایی توسعه سیستم، پایه‌ای برای فعالیت‌های آینده ایجاد می‌کنید.

Rockwell Automation نیز با افزودن برخی از قابلیت‌ها همچون track and trace به MES در سطح SCADA، تمرکز خود را روی ادغام گذاشته است.

تاد مونتپاس، مدیر تجارت MES در Rockwell توضیح می‌دهد: در گذشته، بحث روی ادغام یک پروژه بود؛ داده‌های MES را دریافت کرده و به سطح SCADA ارسال می‌کردید. اما داده‌های متفاوتی وجود داشت و تغییرات زیادی مورد نیاز بود.

اولیور گرونر، مدیر اجرایی شرکت Iconics در میتسوبیشی الکتریک می‌گوید: بحث این نیست که یک سیستم جایگزین سیستم دیگر شود، بلکه بحث به اشتراک گذاری داده‌هایی است که هر دو سیستم فراهم می‌آورند. بهترین بخش‌های هر دو سیستم تبدیل داده‌ها به اطلاعات است.

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید