مینی پی ال سی

تعریف

مینی PLC، به کنترلر منطقی قابل برنامه‌ریزی کوچک گفته می‌شود. معمولاً نسخه کوچکترِ PLC معمولی است که برای کارها و پروژه‌های کوچکتر استفاده می‌شود. این PLC کوچک در ابتدا برای کمک به حوزه رایانه‌ایِ صنعت که در حال پیشرفت می‌بود، به منظور کنترل امور در بخش‌های اتوماسیون طراحی شد.

مینی PLC یک کامپیوتر بسیار کوچک است که برای خودکارسازی مواردی مانند خطوط مونتاژ به ویژه برای کارخانه‌های کوچکتر، برای مواردی مانند روشنایی در ساختمان‌ها، یا حتی در سرگرمی استفاده می‌شود. این PLC، نیازی به گفتن نیست، بسیار کوچکتر است و در نتیجه از پیچیدگی کمتری برخوردار است به طوری که زمان بسیار کمتری را صرف می‌کند و دشواریِ کمتری در یادگیری نسبت به PLC‌های بزرگتر دارد. علاوه بر این، به دلیل پیچیدگی کمتر، فقط پروژه و تجهیزات کوچکتر را کنترل می‌کند.

کنترلر SR

کنترلر SR
مینی پی ال سی مدل SR

یک مثال بسیار خوب از نوعی کنترلر منطقی قابل برنامه‌ریزی کوچک که در صنعت استفاده می‌شود، کنترلر SR است که به آن کنترلر هوشمند SR نیز گفته می‌شود. این یک نوع PLC است که استفاده از آن بسیار آسان‌تر و یادگیری آن بسیار سریعتر از انواع بزرگتر پی ال سی‌ها است.

مینی پی ال سی آلن-بردلی

پی ال سی کوچک مدل آلن بردلی
مینی PLC مدل آلن-بردلی

دومین نمونه این PLC، مدل آلن بردلی (SERIES A mini PLC) است که همچنین می‌تواند وظایفی مانند وظایف PLC‌های بزرگتر را انجام دهد. این پی ال سی در کنار یک ماژول توسعه قرار می‌گیرد تا عملکرد و قابلیت‌های بیشتری را ارائه دهد.

یکی از مواردی که برای بسیاری از کارخانه‌ها و سایر شرکت‌هایی که از PLC استفاده می‌کنند نگران کننده است این است که هیچ استاندارد واقعی برای PLC یا ارتباطات آن‌ها تعیین نشده است. هر شرکتی از اصول ذاتی یکسانی استفاده می‌کند، اما هر کدام دارای نوعی تنظیم اختصاصی در محصول خود هستند و به این معنی است که اکثر PLC‌های آن‌ها هنگام تلاش برای اتصال با دیگر پی ال سی‌ها سازگار نخواهند بود. این امر کار را دشوارتر می‌کند، حتی اگر مینی PLC بهتری پیدا کنید. زیرا ضروری است که همه PLC ها بسته به مکان، پروژه‌ها، نرم‌افزار و اجزاء قابل تغییر باشند.

اتصال پی ال سی ها

اتصال پی ال سی ها
اتصال پی ال سی‌ها به یکدیگر

برخی از مینی PLC‌ها این وضعیت را تغییر داده‌اند، زیرا چندین شرکت در حال حاضر دارای پی ال سی‌هایی هستند که به نظر می‌رسد با یکدیگر سازگار هستند. این بدان معناست که استفاده از این PLC‌ها راحت‌تر شده است و توانایی کنترل بسیاری از تجهیزات که به آن‌ها نیاز دارید وجود دارد. همچنین گاهی اوقات می‌توانید دو نوع مختلف از این PLC‌ها را به یکدیگر متصل کنید، چیزی که معمولاً در پی ال سی‌های بزرگتر اتفاق نمی‌افتد. PLC‌های کمپانی‌های مختلف از پروتکل و نرم‌افزار‌های متفاوتی برای پیش‌برد کار‌ و پروژه‌های کارخانه‌های خود استفاده می‌کنند.

در حالی که مینی PLC ممکن است بسیار کوچکتر باشد، یادگیری استفاده از آن بسیار آسان‌تر است. در بسیاری از موارد PLC‌های کوچکتر کارهایی را انجام می‌دهند که ممکن است ما را شگفت‌ زده کند. این پی ال سی‌ها ارزش زیادی دارند و می‌توانند کار‌هایی را انجام دهند که توسط پی ال سی‌های بزرگتر و قدرتمند انجام می‌شود. هنگامی که این مینی PLC با یک ماژول ارتباط برقرار می‌کند،  قادر به انجام کارهای بسیار بزرگی می‌شود.

مینی PLC‌ها معمولاً دارای 128 تا 512 پورت ورودی/خروجی هستند که در حال حاضر مقدار زیادی برای یک سیستم کنترل می‌باشد. مینی PLC‌ها برای استفاده به جای PLC‌های بزرگتر (بالای 512 پورت ورودی/خروجی) ایده‌آل هستند.

در کل اگر نیاز به اجرای برنامه و پروژه سنگین ندارید، پیشنهاد می‌شود که به جای استفاده از پی ال سی‌های بزرگ با هزینه‌های زیاد، از مینی PLC‌ها استفاده کنید.

2 دیدگاه‌ها

    • سلام خدمت شما، توی ایران و معمولا در بقیه کشورا برای کار ها و پروژه های کوچک استفاده میشه چون قدرت خیلی بالایی نداره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید