پی ال سی کمپانی امرون

مقدمه

ده‌ها تولیدکننده کنترلر منطقی قابل برنامه‌ریزی (PLC) وجود دارند که از محصولات آن‌ها در صنعت اتوماسیون استفاده می‌شود. یکی از سازندگان برجسته PLCهای جمع و جور (Compact) برای اتوماسیون ماشین‌آلات، PLC امرون است. امرون یک خط تولید انعطاف‌پذیر از کنترلرهای PLC صنعتی مقیاس‌پذیر را برای استفاده در ماشین‌های تکی یا به عنوان بخشی از تاسیسات بزرگتر کنترل ماشین‌آلات عرضه می‌کند.

پیش از خواندن ادامه این مقاله، توصیه می‌شود ابتدا برای درک بهتر کلیپ زیر را مشاهده بفرمایید:

مدل‌های استاندارد PLC امرون

امرون چندین مدل از سخت‌افزار PLC را ارائه می‌کند که چندین گزینه پردازش و I/O را برای سیستم‌های اتوماسیون از ماشین‌های کوچک تا بزرگ عرضه می‌کند.

پی ال سی امرون
مدل‌های پی ال سی امرون

CJ2M

در خط CJ2M پردازنده‌ها، I/O ،PLC، دارای طراحی ماژولار بوده و از بیش از 2500 نقطه ورودی و خروجی دیجیتال و پالس، به کارت‌های I/O سیم کشی شده در رک‌های محلی و از راه دور، پشتیبانی می‌کند. هر مدل پردازنده CJ2M، تعداد زیادی از دستورات برنامه‌نویسی منطقی را پشتیبانی می‌کند.

پی ال سی CJ2M
پی ال سی امرون مدل CJ2M

هر مدل از 10 مدل جداگانه CJ2M از تعداد 5000 تا 60000 دستور برنامه نویسی منطقی را پشتیبانی می‌کنند.

 

CJ2M PLC
مراحل برنامه‌نویسی منطقی مدل CJ2M
پی ال سی CP2E
پی ال سی مدل CP2E

CP2E

در تاسیسات کوچک‌تر و تک ماشینه، سری CP2E از میکرو PLCها با 60 نقطه روی I/O داخلی، انتخاب خوبی می‌تواند باشد. مدل‌های توسعه یافته I/O می‌توانند قابلیت‌های I/O آن را، به ورودی‌های آنالوگ و دما نیز توسعه دهند.

همانند پردازنده CJ2M ،CP2E PLC می‌تواند از برنامه‌های منطقی بزرگ پشتیبانی کند.

امرون CP2E
برنامه‌نویسی منطقی CP2E

CP1H و CP1L

میکرو PLCهای CP1H و CP1L برای ماشین‌های جمع و جوری مانند بسته‌بندی کیس و روکش‌های کششی طراحی شده‌اند.

این پردازنده‌ها دارای شمارنده‌های پرسرعت و خروجی‌های پالس هستند که به این مدل PLC اجازه می‌دهد تا کنترل موقعیت چند محوره را انجام دهد. هر دو مدل دارای I/O داخلی و اضافی هستند که شامل واحدهای دیجیتال، آنالوگ و سنسور دما می‌شوند.

پی ال سی CP1H و CP1L
پی ال سی‌های امرون CP1H و CP1L

CS1

در سیستم‌های بزرگتر، پردازنده CS1 دارای حداکثر ظرفیت بیش از 5000 نقطه دیجیتال I/O است که در هفت رک توسعه یافته است. هر کدام را می‌توان در ترکیبی از 80 ماژول I/O و ماژول‌های ارتباطی و در هر موقعیت مکانی در رک‌های I/O نصب کرد.

PLC CS1
پی ال سی مدل CS1

CS1 امکان استفاده از استاندارد IEC ،Structured Text و زبان برنامه‌نویسی ladder را فراهم می‌آورد که به شما این امکان را می‌دهد که در نحوه نوشتن برنامه‌ها از انعطاف‌پذیری بیشتری برخوردار باشید.

استاندارد های پی ال سی
استاندارد‌های IEC و ST برای برنامه‌نویسی پی ال سی

از دیگر قابلیت‌های مهم یک سیستم مبتنی بر CS1، می‌توان به پشتیبانی از ماژول‌های کنترل موقعیت و حرکت، ماژول‌های ورودی و خروجی آنالوگ، ماژول‌های کنترل حلقه و رله‌های وقفه و ایمنی اشاره کرد.

پی ال سی مدل CS1
ماژول‌های مدل CS1

نسخه CS1D چندین گزینه افزونگی دوگانه را در اختیار شما قرار می‌دهد. مدل‌های CS1 امکان جابجایی و اتصال پردازنده‌ها، منبع تغذیه و واحدهای I/O را برای به حداقل رساندن زمان خرابی فراهم می‌آورند.

شبکه پی ال سی امرون
شبکه اترنت در پی ال سی امرون

گزینه‌های ارتباطی PLC امرون

رابط اترنت

هر یک از خانواده‌های PLC دارای مدل‌های خاصی هستند که می‌توانند یک یا چند رابط اترنت با عملکرد پیوند داده اترنت/IP داشته باشند.

ارتباط پی ال سی
شبکه صنعتی پی ال سی

اترنت/IP یک پروتکل ارتباط صنعتی اترنت است که به طور گسترده توسط Rockwell و دیگر سازندگان PLC و دستگاه‌های اتوماسیون استفاده می‌شود که امکان برقراری ارتباط ساختارمند و بر اساس برچسب (tag) را فراهم می‌آورد.

ارتباط سریال

تمامی مدل‌های PLC از طریق گزینه اضافه کردن به برد، از ارتباط سریال RS-232 ،RS-422 و RS-485 پشتیبانی می‌کنند. این امر اجازه می‌دهد تا انواع دیگر دستگاه‌ها، مانند کنترلرهای حرکتی، مستقیما به PLC وصل شوند.

شبکه CompoBus/S

پروتکل صنعتی
شبکه ارتباطی CompoBus/s پی ال سی امرون

علاوه بر پردازنده‌های CP1E ،CP1H و CS1 از زیر سیستم اختصاصی Omron CompoBus/S I/O پشتیبانی می‌کنند. که این امکان را فراهم می‌آورد تا اتصالات I/O از راه دور و با سرعت بالا کنترل شوند.

سریال ارتباطی پی ال سی
کارکرد سریال ارتباطی پی ال سی امرون

DeviceNet و Profibus-DP

DeviceNet و Profibus-DP توسط پردازنده‌های CS1 پشتیبانی می‌شوند تا انواع دستگاه‌های دیگر مانند دستگاه‌های  درایو موتور به شبکه PLC متصل شوند.

شبکه های صنعتی پی ال سی
شبکه‌های DeviceNet و Profibus-DP پی ال سی

نرم‌افزار CX-One

مجموعه نرم‌افزاری CX-One به کاربران امکان می‌دهد PLCهای امرون، HMIها، سیستم‌های کنترل حرکت و شبکه‌ها را تنها با استفاده از یک بسته نرم‌افزاری، پیکربندی و برنامه‌ریزی کنند.

بسته‌های نرم‌افزاری دیگری را می‌توان خریداری کرد تا عملکردهای بصری نظارتی و کنترل ماشین‌ها، درایورهای ارتباطی و رابط کاربری با HMI، قابلیت OPC و توسعه نرم‌افزاری برای روبات‌های LD و HD امرون فراهم شود. نرم افزار CX-One قابلیت نصب روی Windows 7 Service Pack 1 ،Windows 8.1 و Windows 10 را دارد.

نرم افزار برنامه نویسی
بسته نرم‌افزار برنامه‌نویسی پی ال سی امرون CX-One

مثال پیکربندی سخت‌افزار سیستم

به عنوان مثال، یک سیستم PLC کوچک را برای کنترل مجموعه‌ای از نوار نقاله‌ها، موتورها و سنسورها که برای حمل جعبه‌ها از یک بست‌ه‌بندی کیس به یک پالت‌ساز استفاده می‌کنند را پیکربندی می‌کنیم. برای این مثال، نقاله‌ها و تجهیزات مربوطه در مجموع 50 ورودی دیجیتال و 25 خروجی دیجیتالی دارند.

برای ساده‌سازی برنامه‌نویسی، عیب‌یابی و نگهداری، می‌خواهیم این فرآیند توسط یک تک پردازنده کنترل شود. کارت‌های PLC و I/O را در یک پنل قرار می‌دهیم. برای این فرآیند ساده استفاده از I/O از راه دور لازم نیست.

پیکربندی سخت افزاری
نمونه پیکربندی سخت‌افزاری

نمونه سیستم PLC امرون

پردازنده CP1L-EM30DR-D را انتخاب می‌کنیم که دارای خروجی‌های رله و پورت اترنت برای اتصالات شبکه است.

شبکه بندی پی ال سی
نمونه‌ای از شبکه‌بندی پی ال سی امرون

برای سرویس‌دهی بیشتر I/O، انواع ورودی، خروجی و ماژول‌های I/O ترکیبی CP1W را انتخاب می‌کنیم. همه خروجی‌ها، خروجی‌های رله خواهند بود. هر یک از ماژول‌های توسعه به یک کابل اتصال I/O نیاز دارد.

برای تکمیل شبکه، یک سوئیچ شبکه 5 پورت با تشخیص خرابی، یک پنل کوچک HMI با پورت اترنت و منبع تغذیه DC 20A اضافه می‌کنیم. این عمل کارکردی را در که در یک بسته فشرده، با قابلیت نصب و پیکربندی راحت مورد نیاز است را فراهم می‌آورد.

سخت افزار پی ال سی
نمونه‌ای از پیکربندی سخت‌افزاری

خلاصه

این مقاله درک ابتدایی را از ویژگی‌ها و قابلیت‌های PLC و سخت‌افزار خانواده امرون ارائه کرده است. هنگامی که نیازهای فرآیند خود را تشخیص دهید، انتخاب پردازنده مناسب، رابط‌های ارتباطی و ماژول‌های I/O آسان خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید