صنعت 4.0

چکیده

Industry 4.0 به مرحله جدیدی در انقلاب صنعتی اشاره دارد که تمرکز زیادی بر ارتباط متقابل، اتوماسیون، یادگیری ماشین و داده‌های زمان حقیقی دارد. Industry 4.0 که گاهی اوقات به عنوان IIoT یا تولید هوشمند نیز شناخته می‌شود. با تولید و عملیات فیزیکی و با تکنولوژی دیجیتال هوشمند، یادگیری ماشین و داده‌های بزرگ (Big Data) یکی می‌شود تا یک اکوسیستم جامع‌تر و متصل‌تر برای شرکت‌هایی که بر تولید و مدیریت زنجیره تامین تمرکز دارند، ایجاد کند.

در حالی که هر شرکت و سازمانی که امروزه فعالیت می‌کند با دیگری متفاوت است، همه آنها با یک چالش مشترک روبرو هستند؛ نیاز به اتصال و دسترسی به بینش‌های حقیقی درباره فرآیندها، شرکا، محصولات و افراد. در این مرحله است که Industry 4.0 مطرح می‌شود.

برای درک بهتر این مقاله و بررسی روند انقلاب‌های صنعتی گذشته، پیشنهاد می‌شود ابتدا کلیپ زیر را مشاهده بفرمایید:

Industry 4.0، فقط سرمایه‌گذاری روی تکنولوژی و ابزارهای جدید برای بهبود کارایی تولید نیست، بلکه ایجاد انقلابی در نحوه عملکرد و پیشرفت کل کسب و کار شماست. این مقاله به شما یک شمای کلی از موضوع Industry 4.0 و IIoT ارائه می‌دهد که شامل اطلاعات زیر است:

 • تحول صنعت از مرحله 0 تا 4.0
 • مفاهیم اساسی IIoT و واژه نامه اصطلاحات
 • موارد استفاده هوشمند در تولید
 • Industry 4.0 برای چه کسانی مناسب است؟
 • مزایای اتخاذ مدل Industry 4.0
 • چالش‌هایی که باید در نظر گرفت و بر آنها غلبه کرد

جهان تولید در حال تغییر است. در حال حاضر برای بقا و پیشرفت، باید مایل به سرمایه‌گذاری درIndustry 4.0 باشید. این مقاله به شما کمک می‌کند تا کار خود را در این زمینه آغاز کنید.

تحول صنعت از مرحله 1.0 تا 4.0

انقلاب صنعتی 4
روند ایجاد انقلاب‌های صنعتی

قبل از بررسی عمیق‌تر درباره چیستی، چرایی و چگونگی Industry 4.0، ابتدا باید بدانیم که دقیقا چگونه تولید از سال 1800 به این طرف تکامل یافته است. چهار انقلاب صنعتی متمایز وجود دارد که جهان یا آنها را تجربه کرده یا امروز نیز در حال تجربه آنهاست.

اولین انقلاب صنعتی

اولین انقلاب صنعتی بین اواخر دهه 1700 و اوایل 1800 رخ داد. در این دوره از زمان، تولید از تمرکز بر کار دستی که توسط افراد و با کمک حیوانات انجام می‌گرفت به شکل بهینه‌تری به سمت کار با استفاده از موتورهای آب و بخار و انواع دیگر ماشین‌آلات، رفت.

دومین انقلاب صنعتی

در اوایل قرن بیستم، جهان با معرفی فولاد و استفاده از برق در کارخانه‌ها وارد دومین انقلاب صنعتی شد. معرفی برق، تولیدکنندگان را قادر ساخت تا کارایی خود را افزایش داده و به تحرک بیشتر ماشین‌آلات کارخانه کمک کنند. در این مرحله بود که مفاهیم تولید انبوه مانند خط مونتاژ به عنوان راهی برای افزایش بهره‌وری معرفی شدند.

سومین انقلاب صنعتی

از اواخر دهه 1950، سومین انقلاب صنعتی به آرامی شروع به ظهور کرد، چرا که تولیدکنندگان شروع به استفاده از تکنولوژی الکترونیکی و در نهایت کامپیوتر در کارخانه‌های خود کردند.

 در این دوره، تولیدکنندگان با تغییراتی مواجه شدند که تاکید کمتری بر تکنولوژی آنالوگ و مکانیکی داشتند و بیشتر بر روی تکنولوژی دیجیتال و نرم‌افزارهای اتوماسیون تمرکز کردند.

انقلاب صنعتی چهارم یا Industry 4.0

Industry 4.0
هوشمند و اتوماتیک شدن تجهیزات کارخانجات

در چند دهه گذشته، چهارمین انقلاب صنعتی بوجود آمده است که به Industry 4.0 معروف است. Industry 4.0 از دهه‌های اخیر با کمک ارتباطات میان اینترنت اشیا (IoT)، دسترسی به داده‌های زمان حقیقی و معرفی سیستم‌های فیزیکی سایبری، بر تکنولوژی دیجیتال در سطح کاملا جدیدی تاکید می‌کند.

Industry 4.0 رویکردی پهناور‌تر، متصل‌تر و جامع نگرانه‌تر را در زمینه تولید ارائه می‌دهد. این امر ارتباطی فیزیکی با دنیای دیجیتال دارد و امکان همکاری و دسترسی بهتر در بخش‌ها با شرکا، فروشندگان، محصول و افراد را فراهم می‌کند.

Industry 4.0 صاحبان مشاغل را قادر می‌سازد تا هر جنبه‌ای از عملکرد خود را بهتر کنترل کرده و آن را درک کنند و همچنین به آنها این امکان را می‌دهد تا از داده‌های بلادرنگ برای افزایش بهره‌وری، بهبود فرآیندها و افزایش میزان رشد استفاده کنند.

مفاهیم اساسی IIoT و واژه نامه اصطلاحات

صدها مفهوم و اصطلاح مربوط به IIoT و Industry 4.0 وجود دارد اما در اینجا 12 کلمه و عبارت اساسی که باید قبل از تصمیم‌گیری درباره سرمایه‌گذاری در راه‌حل‌های Industry 4.0 برای کسب و کار خود بدانید، را می‌آوریم:

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP):

ابزارهای مدیریت فرآیندهای تجاری که می‌توانند برای مدیریت اطلاعات در سراسر سازمان مورد استفاده قرار گیرند.

اینترنت اشیا:

IoT مخفف Internet of Things است، مفهومی که به ارتباط میان اشیاء فیزیکی مانند سنسورها یا ماشین‌ها و اینترنت اشاره دارد.

IIoT:

IIoT مخفف اینترنت صنعتی اشیاء است. مفهومی که به ارتباط میان افراد، داده‌ها و ماشین‌ها در ارتباط با تولید اشاره دارد.

داده‌های بزرگ (Big Data):

داده‌های بزرگ به مجموعه بزرگی از داده‌های ساختار یافته یا بدون ساختار گفته می‌شود که می‌توان آنها را گردآوری، ذخیره، سازماندهی و تجزیه و تحلیل کرد تا الگوها، روندها، ارتباطات و فرصت‌ها را آشکار سازند.

هوش مصنوعی (AI):

هوش مصنوعی مفهومی است که به توانایی کامپیوتر در انجام وظایف و تصمیم‌گیری که از لحاظ تاریخی به سطحی از هوش انسانی نیاز دارد، اشاره می‌کند.

M2M:

به معنی ماشین به ماشین است و به ارتباطی که بین دو ماشین مجزا از طریق شبکه‌های بی‌سیم یا سیمی اتفاق می‌افتد اشاره دارد.

دیجیتالی کردن (Digitalization):

دیجیتالیزاسیون به فرآیند جمع‌آوری و تبدیل انواع مختلف اطلاعات به فرمت دیجیتالی اشاره دارد.

کارخانه هوشمند:

کارخانه‌ای هوشمند است که در تکنولوژی، راه حل‌ها و رویکردهایIndustry 4.0  سرمایه‌گذاری کرده و از آن استفاده می‌کند.

یادگیری ماشین:

یادگیری ماشین به توانایی کامپیوترها در یادگیری و بهبود خود به تنهایی از طریق هوش مصنوعی اشاره دارد. بدون اینکه به صراحت به آن‌ها دستوری داده شود یا برنامه‌ریزی شده باشند.

رایانش ابری:

رایانش ابری به عمل استفاده از سرورهای از راه دور متصل به هم در اینترنت به منظور ذخیره‌سازی، مدیریت و پردازش اطلاعات گفته می‌شود.

پردازش داده‌های زمان حقیقی:

پردازش داده‌های زمان حقیقی به توانایی سیستم‌ها و ماشین‌های کامپیوتری برای پردازش مداوم و خودکار داده‌ها و ارائه خروجی‌ها و دانش‌های زمان حقیقی یا نزدیک به آن اشاره دارد.

اکوسیستم:

یک اکوسیستم، از نظر تولید، به ارتباط بالقوه کل عملیات با هم اشاره دارد که شامل موجودی و برنامه‌ریزی، امور مالی، روابط با مشتری، مدیریت زنجیره تامین و اجرای تولید می‌شود.

سیستم‌های سایبری – فیزیکی (CPS):

سیستم‌های سایبری – فیزیکی، که گاهی اوقات به عنوان تولید سایبری نیز شناخته می‌شوند، به یک محیط تولید با Industry 4.0 اشاره دارد که جمع‌آوری داده‌های زمان حقیقی، تجزیه و تحلیل و شفافیت را در همه جنبه‌های یک عملیات تولید عرضه می‌کنند.

اکنون که درک بهتری از برخی از مفاهیم اصلی مربوط به Industry 4.0 دارید، آماده‌اید تا عمیق‌تر در مورد «چگونگی ایجاد تولید هوشمند در زمینه مدیریت و توسعه کسب و کار خود» تحقیق کنید.

موارد استفاده هوشمند در تولید

یکی از بهترین راه‌ها برای درک بهتر مفهوم تولید هوشمند این است که در مورد چگونگی کاربرد آن در کسب و کارتان یا مشاغل مشابه کسب و کار خود فکر کنید. در اینجا سه مورد استفاده آورده شده است که می‌تواند به شما در درک ارزش Industry 4.0 در عملیات تولید، کمک کند:

1. مدیریت و بهینه سازی زنجیره تامین

 راه‌حل‌های Industry 4.0 به مشاغل بینش بیشتر، کنترل و رویت داده‌ها در کل زنجیره تامین می‌بخشد. با بهره‌گیری از قابلیت‌های مدیریت زنجیره تامین، شرکت‌ها می‌توانند محصولات و خدمات خود را سریع‌تر، ارزان‌تر و با کیفیت بهتر به بازار عرضه کنند تا برتری را نسبت به رقبای کم‌بازده خود به دست آورند.

2. پیش بینی تعمیر و نگهداری/تجزیه و تحلیل

 راه‌حل‌های Industry 4.0 به تولیدکنندگان این امکان را می‌دهد تا این امر را پیش‌بینی کنند که مشکلات احتمالی قبل از وقوع، در چه زمانی بوجود می‌آیند.

بدون سیستم‌های اینترنت اشیا در کارخانه، تعمیر و نگهداری پیشگیرانه بر اساس روال معمول یا زمان عادی انجام می‌پذیرد. به عبارت دیگر، این امر مبدل به یک کار دستی می‌شود.

با وجود سیستم‌های اینترنت اشیا، تعمیر و نگهداری پیشگیرانه بسیار خودکارتر و ساده‌تر انجام می‌شود. سیستم‌ها می‌توانند مشکلات یا نیاز به تعمیرات ماشین‌آلات را احساس کنند و همچنین می‌توانند به شما در حل مسائل احتمالی قبل از تبدیل شدن به مشکلاتی بزرگتر، توانمند سازند.

تجزیه و تحلیلِ از قبل به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که فقط سوالات واکنشی مانند «چه اتفاقی افتاده است؟» یا «چرا این اتفاق افتاده است؟» نپرسند، بلکه سوالاتی فعال همانند «چه اتفاقی می‌افتد؟» و «چه کاری می‌توانیم برای جلوگیری از وقوع آن بکنیم ؟» بپرسند.

 1. ردیابی و بهینه سازی دارایی‌ها

راه‌حل‌های Industry 4.0 به تولیدکنندگان کمک می‌کند تا در هر مرحله از زنجیره تامین با امکانات خود، کارآمدتر عمل کنند و به آنها این امکان را می‌دهد که از موجودی، کیفیت و فرصت‌های بهینه‌سازی شده مرتبط با تدارکات بهتر استفاده کنند.

با وجود اینترنت اشیا در کارخانه، کارکنان می‌توانند از امکانات خود در سراسر جهان بهتر مراقبت کنند. وظایف استاندارد مدیریت امکانات همانند نقل و انتقال آن‌ها، واگذاری، طبقه‌بندی مجدد و تعدیل را می‌توان به صورت متمرکز و در زمان حقیقی مدیریت کرد.

نکته‌ای که در بررسی این موارد وجود دارد این است که به شما کمک می‌کند تا تصور و شروع به فکر کردن کنید که چگونه تولید هوشمند می‌تواند در سازمان شما پیاده‌سازی شود. در واقع چگونه می‌توانید تصمیم بگیرید که Industry 4.0 برای شما مناسب است یا خیر؟

Industry 4.0 برای چه کسانی مناسب است؟

چگونه می‌دانید که چه زمان باید در Industry 4.0 سرمایه‌گذاری کنید؟

اگر می‌توانید موارد موجود در لیست زیر را بررسی کنید:

 1. در یک صنعت به شدت رقابتی با تعداد زیادی از نیرو‌های متخصص حوزه تکنولوژی هستید.
 2. برای استخدام و پر کردن مشاغل خالی در سازمان خود به سختی کار ‌کنید.
 3. می‌خواهید دید بهتری در سراسر زنجیره تامین خود داشته باشید.
 4. می‌خواهید مسائل را پیش از بدل شدن به مشکلات بزرگتر شناسایی و برطرف کنید.
 5. می‌خواهید کارآیی و سودآوری را در کل سازمان خود افزایش دهید.
 6. می‌خواهید همه اعضای تیم از آگاهی، به روز بودن و دیدگاه‌های مربوط به تولید و فرآیندهای تجاری مطلع باشند.
 7. تجزیه و تحلیل غنی و به موقع می‌خواهید.
 8. برای دیجیتالی شدن و درک اطلاعات به کمک نیاز دارید.
 9. می‌خواهید رضایت مشتری را افزایش دهید و تجربه وی را بهبود بخشید.
 10. می‌خواهید یک دید منسجم و انعطاف‌پذیر از فعالیت‌های تولیدی و تجاری متناسب با حوزه‌ها یا کاربران خاصی در سازمان خود داشته باشید.
 11. آگاهی‌های زمان حقیقی را می‌خواهید که به شما کمک کند هر روز تصمیمات بهتر و سریع‌تری درباره کسب و کار خود بگیرید.

هنوز مطمئن نیستید که آیا Industry 4.0 برای شما مناسب است یا خیر؟ به خواندن ادامه دهید تا با روش‌های خاصی که می‌تواند به شما و کسب و کارتان کمک کند، آشنا شوید.

مزایای اتخاذ مدل Industry 4.0

اتوماتیک شدن
انقلاب صنعتی چهارم

Industry 4.0 کل چرخه طول عمر محصول و زنجیره تامین را در بر می‌گیرد – طراحی، فروش، موجودی، زمان‌بندی، کیفیت، مهندسی، خدمات مشتری و خدمات میدانی از این جمله‌اند. همه افراد دیدگاه‌های آگاهانه، به روز و مرتبط با تولید و فرآیندهای تجاری و تجزیه و تحلیل‌های غنی و به موقع را به اشتراک می‌گذارند.

در اینجا لیستی کوتاه و جامع از برخی از مزایای اتخاذ مدل Industry 4.0 برای کسب و کارتان آورده شده است:

این امر کسب و کار شما را رقابتی‌تر می‌کند، به ویژه در برابر اختلال‌گرانی همچون آمازون

 از آنجا که شرکت‌هایی مانند آمازون همچنان به بهینه‌سازی لجستیک و مدیریت زنجیره تامین ادامه می‌دهند، باید روی تکنولوژی و راه‌حل‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که به شما در بهبود و بهینه‌سازی عملکرد کمک کند.

برای رقابت‌پذیری، باید سیستم‌ها و فرآیندهایی را در اختیار داشته باشید که بتوانید خدمات یکسانی (یا بهتر از آمازون) را به مشتریان خود عرضه کنید که ممکن است آن محصول یا خدمات را از شرکتی مانند آمازون دریافت کنند.

این امر باعث جذابیت بیشتر شما برای نیروی کار جوان می‌شود

 شرکت‌هایی که در تکنولوژی‌های نوین و خلاقانه مانند Industry 4.0 سرمایه‌گذاری می‌کنند، موقعیت بهتری برای جذب و حفظ کارگران جدید دارند.

این موضوع باعث می‌شود تیم شما قوی‌تر باشد و همکاری بیشتری با یکدیگر داشته باشند

 شرکت‌هایی که بر روی راه‌حل‌های Industry 4.0 سرمایه‌گذاری می‌کنند، می‌توانند کارایی و همکاری بین بخش‌ها را افزایش دهند، تجزیه و تحلیل‌های پیش‌بینی کننده و لازم‌الاجرا را در دستور کار قرار دهند و به افراد از جمله اپراتورها، مدیران و مدیران اجرایی اجازه دهند تا از داده‌ها و اطلاعات زمان حقیقی به طور کامل استفاده کنند تا در هنگام مدیریت هر روزه در حوزه مسئولیت‌هایشان تصمیمات بهتری اتخاذ کنند.

این امر شما را قادر می‌سازد تا مشکلات احتمالی را قبل از تبدیل شدن به معضلی بزرگ برطرف کنید

 تجزیه و تحلیل از قبل، داده‌های زمان حقیقی، ماشین‌آلات متصل به اینترنت و اتوماسیون می‌توانند به شما کمک کنند تا در بحث رسیدگی و حل مشکلات احتمالی نگهداری و مدیریت زنجیره تامین، به صورت پیشگیرانه عمل کنید.

به شما این امکان را می‌دهد تا هزینه‌ها را کاهش دهید و سود و رشد را افزایش دهید.

 تکنولوژی Industry 4.0 به شما کمک می‌کند تا تمام جنبه‌های فرآیند تولید و زنجیره تامین خود را مدیریت و بهینه‌سازی کنید. این امر به شما این امکان را می‌دهد که به داده‌های حقیقی و دانش مورد نیاز برای تصمیم‌گیری دقیق‌تر و سریع‌تر درباره کسب و کار خود دسترسی داشته باشید که این موضوع در نهایت می‌تواند کارایی و سودآوری کل عملیات را افزایش دهد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید