میانگین امتیاز این مقاله: 0 از 5
( تاکنون 0 نفر امتیاز داده‌اند )

کمپرسورهای هوای سیار یکی از تجهیزات اصلی کارگران در صنایع مختلف است. کمپرسورهای هوای سیار به کارگران اجازه می‌دهند تا کارهای مهمی مانند اتمام، برش و جوشکاری محصول را در مکان‌هایی انجام دهند که نصب کمپرسور هوای ثابت غیرممکن است.

این ویژگی باعث رشد بازار کمپرسور هوای سیار شده است. شرکت تحقیقاتی Global Market Insights پیش‌بینی کرده است که بازار کمپرسورهای هوای قابل حمل با نرخ رشد سالانه 4.3٪ طی چند سال آینده به میزان 8 میلیارد دلار در سال 2026 می‌رسد.

با این وجود، در طی سالیان اخیر در حالی که پیشرفت‌های مهندسی منجر به مفید واقع شدنِ کمپرسورهای هوای سیار شده، عملکرد اصلی آن‌ها تغییر نکرده است. این کمبود نوآوری باعث شده است که OEMها نتوانند برای کمپرسورهای هوای سیار تمایز قائل شده و قیمت متوسط این دستگاه‌ها را پایین نگه دارند.

ظهور اینترنت اشیاءِ صنعتی (IIoT) پتانسیل تغییر این وضعیت را دارد. با استفاده ازIIoT ، OEMها می‌توانند داده ها را از کمپرسورهای هوای سیار استخراج کرده و به صورت بی‌سیم به فضای ابری منتقل کنند؛ جایی که آن‌ها و مشتریان می‌توانند برای بهبود نتایج تجاری، این داده‌ها را کنترل، تجزیه و تحلیل کرده و بر اساس آن‌ها عمل کنند.

با استفاده ازIIoT ، OEMها اکنون قادر به ساخت و گسترش کاربردهای IIoT هستند که منجر به کارآمدی کمپرسورهای آن‌ها از نظر مصرف انرژی شده، تعمیر و نگهداری آن‌ها راحت‌تر و هزینه کمتری داشته و سرقت آن‌ها دشوارتر می‌شود. با استفاده از IIoT جهت بالا بردن ارزش محصولات خود با این ویژگی‌ها و سایر ویژگی‌های جدید، OEMها نه تنها قادر به افزایش قیمت برای این تجهیزات نیستند، بلکه گزینه‌های جدید پرداخت در حال حرکت و سایر خدمات را به مشتریان ارائه داده که منجر به ایجاد جریان‌های درآمدی بلند مدت می‌شود.

بهبود راندمان انرژی کمپرسورهای هوای سیار

استفاده‌ی بهینه از انرژی کمپرسورهای هوای سیار یکی از راه‌هایی است که OEMها می‌توانند از IIoT استفاده کرده تا ارزش این دستگاه‌ها را افزایش دهند. طبق گزارشی دیگر از Global Market Insights، هزینه‌های انرژی تقریباً به اندازه 75 درصد هزینه طول عمر کمپرسور هوای سیار است. علاوه بر این، گازهای گلخانه‌ای و سایر اثرات منفی زیست‌محیطیِ استفاده از انرژی آن‌ها، قوانین و مقررات دولتی را به سمت ایجاد استانداردهای جدیدِ راندمان انرژی برای این دستگاه‌ها سوق داده است.

به کمک IIoT که داده‌هایی در مورد نحوه استفاده از تجهیزات در طول زمان برای آن‌ها فراهم می کند، OEMها می‌توانند راندمان انرژی کمپرسورهای هوای سیار خود را بهبود دهند. راندمان انرژی بهتر نه تنها باعث کاهش هزینه‌های محصول همیشگی مشتریان می‌شود، بلکه اطمینان از سازگاری تجهیزات آن‌ها با مقررات جدید دولت به منظور راندمان انرژی را برای OEMها آسان می‌کند.

کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری و زمان از کار افتادگی تجهیزات

OEMها همچنین می‌توانند از داده‌های IIoT کمپرسورهای هوای سیار خود برای بهینه‌کردن تعمیر و نگهداری این دستگاه‌ها استفاده کنند. به طور سنتی، این تعمیر و نگهداری به صورت دوره‌ای یا فقط پس از اینکه دستگاه دچار مشکلات عملکردی میشد، انجام می‌گرفت. این کار می‌تواند منجر به هزینه‌های غیر ضروری تعمیر و نگهداری، با گردش بار غیر ضروری، جهت بررسی تجهیزاتی شود که به مقداری که پیش‌بینی شده، استفاده نشده‌اند. علاوه بر این، اگر از یک كمپرسور بیش از حد انتظار استفاده شود و از آن نگهداری نشود، این ساییدگی و پارگی اضافی می‌تواند باعث از کار افتادگی تجهیزات شود.

با استفاده از IIoT، OEMها و مشتریان آن‌ها می‌توانند از راه دور، میزان استفاده از کمپرسورهای هوای سیار خود را ردیابی کنند. هم‌چنین آن‌ها، هنگامی که میزان استفاده از کمپرسور از یک سطح آستانه از پیش تعیین‌شده عبور کرد، پیام‌های هشدار دریافت می‌کنند. با اطمینان از اجرای تعمیر و نگهداریِ کمپرسورهایی که به آن نیاز داریم و خودداری از تعمیر و نگهداریِ کمپرسورهایی که به آن نیاز نداریم، IIoT می‌تواند هزینه‌های تعمیر و نگهداری و زمان از کار افتادگی تجهیزات را کاهش دهد.

جلوگیری از سرقت کمپرسور هوا

کمپرسورهای هوای سیار به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قابل حمل و کوچک باشند؛ که این مسئله، سرقت آن‌ها را آسان می‌کند. اگرچه با استفاده از IIoT، اگر یک کمپرسور از محدوده ژئوفنس فراتر رود، به OEMها و مشتریان آن‌ها هشدار داده می‌شود که ممکن است دستگاه به سرقت رفته باشد.

علاوه بر این، با استفاده از قابلیت‌های ردیابی موقعیت IIoT، OEMها می‌توانند مکان این تجهیزات را با دقت مشخص کرده و به آن‌ها این امکان را بدهند تا دستگاه دزدیده شده را هر چه سریع‌تر بازیابی کنند. همزمان، آن‌ها می‌توانند با استفاده از IIoT کمپرسور هوای سیار را از راه دور با یک سیگنال قفل از کار بیندازند و دستگاه را برای سارقی که آن را به سرقت برده، بلااستفاده کنند.

راه‌حل‌های لبه-به-ابر[Edge-to-cloud solutions] که IIoT را برای OEMها ساده می‌کند

OEMها چگونه می‌توانند کاربردهای IIoT را گسترش داده تا به آن‌ها اجازه دهد این ویژگی‌ها و سایر ویژگی‌های جدید و خدمات جدید را به مشتریان خود عرضه کنند – از جمله تمهیدات مبتنی بر استفاده مداوم که در آن مشتریان هزینه «هوا به عنوان سرویس» را پرداخت می‌کنند.

در گذشته، OEMها در صورتی که می‌خواستند این نوع از کاربردها را گسترش دهند، با چالش‌های پیاده‌سازی قابل توجهی از نظر فنی روبه‌رو می‌شدند. به طور خاص، ایجاد زیرساخت لازم برای استخراج داده از این دستگاه‌ها و سپس انتقال بی‌سیمِ آن به سیستم‌های مبتنی بر فضای ابری، پیچیده بوده و به طور کلی یکی از دغدغه‌های اصلی OEMها است.

خوشبختانه، ظهور فناوری‌های جدید زیرساختی IIoT به نام edge-to-cloud، نیاز OEMها به کسب تمام مهارت‌های پیچیده مورد نیاز برای ایجاد این زیرساخت‌ها را از بین برده است. این فناوری‌های همه-در-یک شامل دستگاه‌های لبه‌ای با پروتکل‌های داخلی به منظور استخراج داده‌ها از کمپرسورهای هوای سیار است. آن‌ها شامل سرویس‌های بی‌سیم جهانی هستند که انتقال این داده‌ها به فضای ابری را ساده می‌کنند. همچنین آن‌ها شامل APIهای ابری هستند که تجمع داده‌های این تجهیزات در فضای ابری را سریع می‌کند.

هم اکنون OEMها این فرصت را دارند تا کمپرسورهای هوای سیار خود را از طریق اتصال به فضای ابری متمایز کنند – این مسئله آن‌ها را «هوشمند» می‌کند. این کمپرسورهای هوای سیار هوشمند می‌توانند در صورت استفاده نادرست از انرژی، به OEMها، مالکان و اُپراتورهای خود اطلاع دهند؛ همچنین در صورت نیاز به تعمیر و نگهداری به آنها اطلاع داده و در صورت سرقت به آن‌ها هشدار دهند.

با استفاده از IIoT، عصر جدیدی از نوآوری در بازار کمپرسورهای هوای سیار فرا رسیده است – و آن دسته از OEMها که اکنون برای افزایش ارزش کمپرسورهای خود از IIoT استفاده می‌کنند، اولین کسانی هستند که از این مزایا بهره‌مند می‌شوند.


 

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید