میانگین امتیاز این مقاله: 0 از 5
( تاکنون 0 نفر امتیاز داده‌اند )

دوقلوهای دیجیتال

اگر در پايگاه اينترنتي گوگل، كلمه Digital Twins را جست‌وجو كنيد، براي شما 460 ميليون نتيجه، نمايش داده خواهد شد. مدل‌هاي مجازي از سيستم‌ها و اشياي واقعي (به عنوان مثال مي‌توان به ساختمان‌ها، سيستم‌هاي كنترل، ماشين‌ها و زيرساخت‌ها اشاره كرد) ايجاد شده است كه به عنوان تحفه ديجيتال‌سازي محسوب مي‌شوند؛ اين موضوع يك مزيت جذاب از پردازش صنعتي است.

Kiran Raj تحليلگر بخش نوآوري‌هاي فناورانه شركت GlobalData مي‌گويد: «شركت آماري Marketscreener و زيرمجموعه‌اش يعني GlobalData گزارش دادند كه به كارگيري Digital Twins در بخش‌هاي كليدي، افزايش چشم‌گيري داشته است. غالب بخش‌هاي صنعتي با كمك فناوري‌هاي مكمل و منابعي هم‌چون AI، Internet of Things و  Big Data از اين مفهوم استفاده كرده‌اند؛ آنها از Digital Twins براي توليد محصولات جديد و ايجاد موفق آنها با اولين تلاش، استفاده كرده‌اند».

راج مي‌گويد: «Digital Twins مي‌توانند بر تاسيسات كنوني نظارت داشته باشند، تعميرات را بهينه كنند، زمان غيرفعال بودن تاسيسات را كاهش دهند و ميزان انتشار كربن‌دي‌اكسيد را مشخص كنند. آنها هم‌اكنون توانسته‌اند كه صنايعي هم‌چون ساخت‌وساز، معماري، انرژي، هوا فضا، خودكارسازي و حمل‌ونقل را متحول كنند».

راج مي‌گويد كوويد 19 و يكپارچه‌سازي موثر دو دليل براي افزايش به كارگيري Digital Twins هستند؛ به علاوه با توجه به اينكه در چند سال اخير، ديجيتال‌سازي در صنعت سرعت يافته است؛ توجه به اين فناوري نيز بيشتر شده است. شركت‌هاي نوپا مي‌توانند راه‌حل‌هاي عامه پسند مبتني بر Digital Twins ايجاد كنند؛ شركت‌ها در صنايع مختلف مي‌توانند از اين راه‌حل‌ها در عمليات‌هاي تجاري خود بهره ببرند. صنعت‌هاي پيشرو در استفاده از اين فناوري:

نفت و گاز:

شركت‌هاي نفت و گاز از Digital Twins بهره مي‌گيرند و مدل‌هاي پيش‌بيني كننده و تحليلي ايجاد مي‌كنند تا بتوانند عملكرد يك فرآيند يا سيستم را در مكان‌هاي برون مرزي تشخيص دهند. شركت Norway’s  Kongsberg توانسته است كه يك زيرساخت Digital Twins ايجاد كند كه به كاربران اجازه مي‌دهد تا تاسيسات برون مرزي و درون مرزي را در يك محيط مجازي، بررسي كنند. اين زيرساخت شامل يك حسگر آني، داده‌هاي تجاري و داده‌هاي تاريخي است كه از آنها براي شبيه‌سازي مجازي رويه‌هاي عملياتي استفاده مي‌شود؛ اين امر به بهينه كردن عملكرد تاسيسات و كاهش زمان غيرفعال بودن آنها كمك خواهد كرد.

صنعت خودروسازي:

طراحي مجازي نمونه‌هاي خودروهاي جديد و يافتن مشكلات احتمالي، اولين كاربرد اين فناوري در اين صنعت است. به علاوه شركت آلماني  TWAICE توانسته كه از Digital Twins در باتري‌هايEV (electric vehicle) استفاده كند؛ در اين صورت مي‌توان به صورت لحظه‌اي مصرف باتري را كنترل كرد، ميزان طول‌عمر باتري را حدس و مشكلات را پيش‌بيني نمود. به علاوه اين فناوري مي‌تواند ايده‌هايي را در مورد افزايش طول‌عمر باتري‌هاي ليتيوم يوني، در اختيار توليدكنندة اصلي و توليدكنندگان EV بگذارد.

زيرساخت‌ها:

از Digital Twins براي شبيه‌سازي تاثير داده‌هاي عملياتي، محيطي و مالي بر روي پروژه‌هاي ساخت‌و ساز با ابعاد عظيم استفاده مي‌شود. اين امر شركت‌هاي ساخت‌وساز را قادر مي‌سازد تا عملكرد زيرساخت‌هاي مربوط به خود را به صورت آني ارزيابي كنند و سپس عمليات‌هاي خود را اصلاح كنند تا به بهره‌وري بيشتري دست‌ يابند. شركت آمريكايي  Cityzenith يك زيرساخت Digital Twins با نام SmartWorldPro ايجاد كرد. اين زيرساخت مي‌تواند يك نسخه مجازي از ساختمان‌ها و زيرساخت‌ها ايجاد كند كه به مشتريان در طراحي، توسعه و اجراي هرگونه پروژه كمك خواهد كرد.

Raj از شركت GlobalData مي‌گويد: «ارزش Digital Twins در رشد پيش‌بيني شده آن نهفته است: متخصصين تخمين زدند كه بازار Digital Twins از 1/3 ميليارد دلار در سال 2020، به 2/48 ميليارد دلار در سال 2026 خواهد رسيد كه داراي CAGR سالانة 58درصد است».

برای خواندن مطالب بیشتر در این حوزه میتوانید مقالات باغ میوه دیجیتال: 3 فناوری متحول کننده باغ‌های میوه و تصاوير سه‌بعدی :فناوري جدید نمايش مبتنی بر دستگاه‌های مجازی AR/VR را مطالعه بفرمایید.

همچنین میتوانید مارا در شبکه اجتماعی لینکدین همراهی بفرمایید.

برای مطلع شدن از جدیدترین اخبار صنعت جهان لطفا و حتما در خبرنامه سایت عضو شوید.

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید