میانگین امتیاز این مقاله: 5 از 5
( تاکنون 4 نفر امتیاز داده‌اند )

citect scada چیست؟

برای اینکه با محصول سایتکت اسکادا بهتر آشنا شوید، در ابتدا لازم است که شناخت اولیه‌ای در مورد سیستم‌های اسکادا داشته باشید.

همانطور که در مقاله مرجع سیستم اسکادا، اشاره کرده‌ایم، اسکادا در لاتین مخفف Supervisory Control And Data Acquisition است که می توان آن را در فارسی معادل “سامانه نظارت، کنترل و جمع آوری داده ها” ترجمه کرد.

اسکادا مطابق با تعاریف هرم اتوماسیون صنعتی، در سطح سوم اتوماسیون (سطح نظارت) قرار می‌گیرد.

به عنوان مثال، سیستمی را در نظر بگیرید که قرار است در یک منطقه یا فضای صنعتی، کلیه فرآیندهای صنعتی را در همان مکان و یا از راه دور کنترل کند. این سیستم می‌خواهد کلیه داده های سنسورها، ولوها، محرکها و تجهیزات صنعتی را به شکل Real-Time (بلادرنگ) جمع آوری کرده، آنها را مانیتور نموده و بر اساس پارامترهای تعریف شده در خود، تصمیمات خاصی را برای کنترل صحیح کلیه بخشها بگیرد.

چنین سیستمی به عنوان سیستم اسکادا (SCADA) شناخته می شود.

اما سایتکت اسکادا (Citect SCADA) را می‌توان به نوعی یک نرم‌افزار مانیتورینگ اسکادا نامید که یکی از شناخته شده‌ترین و محبوب‌ترین نرم‌افزارهای مانیتورینگ در صنایع می‌باشد.

Citect را می‌توان در حال حاضر یکی از رهبران بزرگِ بازار اتوماسیون صنعتی و مدیریت اطلاعات صنعتی دانست.

محصول ارزشمند این شرکت یعنی سایتکت اسکادا، در صنایع مختلف و متنوعی در کل دنیا در حال استفاده است. صنایعی مثل معدن، غذا و نوشیدنی، نفت و گاز، نیروگاهها و… از این محصول ارزشمند برای افزایش بازدهی فرآیندهای خود استفاده می‌کنند.

citectscada

تاریخچه برند (سایتکت از کجا شکل گرفت؟)

citect فعالیت خود را به عنوان یکی از پروژه‌های شرکت سوئدی آلفا لاول (Alfa Laval) در سال 1973 شروع کرد. این شرکت به عنوان یکی از شرکتهای قدیمی در حوزه کنترل و ابزاردقیق شناخته می‌شود.

اما پس از مدتی به دلیل پیشرفت این پروژه و نیاز به تمرکز بیشتر، Citect از شرکت Alfa Laval تفکیک شده و در قالب شرکت مستقل Ci Technologies فعالیت خود را ادامه داد.

این شرکت نیز پس از مدتی ترجیح داد تا نام خود را به Citect تغییر دهد و بتواند از مزایای ارزشمند برند تجاری نرم افزاری خود یعنی CitectSCADA استفاده کند. نام کامل این شرکت در آن زمان تبدیل به Citect Pty Ltd شد.

در سال 2006 این شرکت به دلیل پیشرفتهای قابل توجه و ارزش بالای محصولات خود، توسط شرکتهای مختلف پیشرو صنعتی مورد توجه قرار گرفت و در نهایت کمپانی فرانسوی اشنایدر الکتریک آن را خرید.

در انتهای سال 2008، Schneider Electric ارائه رسمی سایتکت را شروع کرد و همزمان تطبیق آن را با محصولات سخت افزاری خود انجام داد.

اما چرا وقتی که نام Citect SCADA را جستجو می‌کنیم، با اولین نتایج مربوط به برند AVEVA مواجه می‌شویم؟ ماجرا چیست؟

AVEVA یک کمپانی مشهور انگلیسی در کمبریج است که زمینه تخصصی آن در حیطه تکنولوژی‌های نرم‌افزاری است. در حقیقت AVEVA و اشنایدر توافق کرده‌اند تا تولید، ارائه خدمات، ارائه لایسنسها و مجوزهای استفاده از نرم‌افزار CitectSCADA و پشتیبانی سایتکت تنها توسط AVEVA انجام شود.

بر اساس همین توافق تجاری نیز، نام Citect SCADA به AVEVA Plant SCADA تغییر پیدا کرده است؛ اما همچنان در اکثر نقاط دنیا آنرا با نام قبلی خود یعنی سایتکت می‌شناسند. در حال حاضر صفحه تجاری این محصول در وبسایت همین شرکت انگلیسی قرار دارد که می‌‌توانید از این لینک مشاهده کنید.

و دقیقاً به همین خاطر است که دیگر نام شرکت فرانسوی Schneider را در کنار Citect مشاهده نمی‌کنید.

سایتکت اسکادا سالهای زیادی است که خودش را به عنوان یکی از راهکاری ارزشمند و کارآمد صنعتی در دنیا معرفی کرده و توانسته به همین طریق، مشتریان پر و پاقرص فراوانی برای خود دست و پا کند.

قدرت Citect SCADA را بیشتر بشناسید

Olympic Dam یکی از بزرگترین معادن دنیا است که در شمال آدلاید در منطقه جنوبی استرالیا واقع است. این منطقه یکی از مهمترین ذخایر مس، طلا و اورانیوم در کل جهان محسوب می‌شود.

معدن Olympic dam در استرالیا
معدن Olympic dam در استرالیا

در معدنی با این درجه اهمیت، نیاز به یک سیستم مانیتورینگ صنعتی بزرگ وجود دارد. جالب است بدانید که در سال 1998، سایتکت اسکادا توانست در یک قرارداد ارزشمند، محصول خود را در این مجتمع عظیم نصب و اجرا کند.

نقل قول زیر را یکی از مهندسان ارشد این مجموعه معدن در مورد CitectSCADA گفته است:

“سایتکت اسکادا تنها محصول مبتنی بر SCADA/HMI بود که می‌توانست نیازمندی‌های یک سیستم با این بزرگی را برآورده کند! افزونگی داخلی تعبیه شده و انعطاف پذیری این محصول باعث شده تا از زمان نصب آن یعنی در سال 1998 تاکنون هیچگونه خرابی و قطعی سیستمی پیش نیامده باشد.”پاتریک کراس، مدیر پروژه

پاتریک کراس

جالب است بدانید که سایتکت اسکادا در این معدن بزرگ، بیش از 450 هزار تگ صنعتی و بیش از 60 ایستگاه اپراتوری را به خوبی تحت پوشش خود قرار داده است!

تنها افرادی که در این زمینه کمی دانش یا تجربه داشته باشند، می‌توانند بزرگی این اعداد و ارقام را در یک کاربرد عملی برای این محصول تصور کرده و زبان به تحسین آن بگشایند!

مهمترین ویژگی های CitectSCADA

بسیاری از تولیدکنندگان و صنایع در دنیا که از این محصول استفاده کرده‌اند، مزایای ارزشمندی را به واسطه پیاده‌سازی سیستم مانیتورینگ سایتکت اسکادا گزارش کرده‌‌اند. مواردی نظیر کارایی حداکثری، کاهش هزینه‌های پیاده‌سازی، کنترل موثرتر فرآیندها، بالارفتن کیفیت محصول و امکان تجمیع با سیستمهای کسب و کار موجود از مهمترین ویژگیهای Citect است که در ادامه توضیح داده خواهند شد.

افزایش کارایی

شما با استفاده از محصول قابل اطمینان CitectSCADA، کارایی و راندمان صنعت خود را به بالاترین سطح ممکن رسانده و خیالتان بابت عملکرد بدون وقفه خط تولید راحت خواهد بود.

طراحی و معماری سایتکت اسکادا به نحوی است که قابلیت افزونگی را به خوبی در سیستم شما پیش بینی کرده و اجازه وقفه در فرآیندهای صنعتی شما را نمی‌دهد.

افزایش کیفیت محصول

تحلیل و کنترل کیفیت محصولات تولیدی در Citect با استفاده از قابلیت ویژه این سیستم به نام SPC (کنترل آماری فرآیندها) انجام می‌شود.

همچنین آلارم‌های آماری پیشرفته در سیستم طراحی شده به نحوی که پرسنل واحد صنعتی شما را در لحظه آگاه کرده و عملاً امکان هرگونه خلل یا نقص در عملکرد سیستم را از بین می‌برد.

کاهش هزینه های عملکردی و نگهداری

با پیاده‌سازی سیستم اسکادای سایتکت، شما به شکل مشهودی می‌توانید هزینه‌های عملیاتی و نگهداری و تعمیر صنعت خود را کاهش دهید.

با وجود سایتکت، شما عملاً نیاز به پرسنل کمتری برای مانتیورینگ صنعتی دارید که آن هم به صورت ریموت می‌تواند انجام شود.

و به لطف این سیستم اسکادا، کارایی عملکرد اپراتورها نیز افزایش پیدا کرده و تریپ‌های نگهداری واحد صنعتی شما نیز کمتر خواهد شد. و در نهایت هزینه‌های نگهداری کاهش پیدا خواهند کرد.

تجمیع با سیستم کسب و کار شما

CitectSCADA با استفاده از ابزار Plant2Business خود، به سادگی با سیستم های کسب و کار شما برای تبادل داده‌های مورد نیاز یکپارچه شده و تطبیق پیدا می‌کند.

از طرف دیگر، ابزار IIM (به مفهوم مدیریت اطلاعات صنعتی) در این محصول، با ارائه تحلیلها و آمار و ارقام مد نظر، شما در مشاهده اطلاعات بلادرنگ از صنعت خود یاری می‌کند؛ همچنین به شما کمک می‌کند تا استراتژی‌های کسب و کار خود را بر اساس همین داده‌ها بهینه‌تر کنید.

حفظ سرمایه گذاری شما

وقتی که برای بهبود عملیات و فرآیندهای صنعتی خود پول خرج می‌کنید، بایستی خیالتان بابت دوام طولانی مدت سیستم راحت باشد.

طراحی سیستمی بازِ CitectSCADA باعث شده است تا هیچ گونه نگرانی بابت رشد سیستم خود در آینده نداشته باشید؛ سایتکت کاملاً انعطاف پذیر است و همزمان با رشد صنعت شما، خودش را نیز مطابق با نیازمندی جدید شما تطبیق می‌دهد.

همچنین سایتکت اسکادا کاملاً مطابق و آماده تعامل با کلیه استانداردهای ارائه شده توسط تولیدکنندگان سخت‌افزار و نرم‌افزار معتبر در دنیا است.

امنیت سرمایه گذاری شما

CitectSCADA با طیف کاملی از خدمات تخصصی مشتری از جمله خدمات حرفه‌ای و پشتیبانی فنی و آموزش تکمیل می‌شود و تضمین می‌کند که سرمایه‌گذاری شما در اتوماسیون صنعتی، ایمن و محافظت شده است.

سیستم سایتکت اسکادا

مزایای سایتکت برای همه صنعتی‌ها

سایتکت اسکادا به نحوی طراحی شده که برای همه سطوح مدیریتی و غیرمدیریتی صنعتی مزایای ارزشمندی را به همراه می‌آورد.

مدیران صنعتی

 • بهبود فرآیندهای تولید: بهبود مدیریت فرآیند تولید با داده‌های قابل اطمینان، به موقع و دقیق از کف کارخانه.
 • کاهش هزینه‌های پیاده‌سازی: به جای اینکه راهکارهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری اختصاصی خودتان را اجرا کنید، از پکیجهای آماده سخت‌افزار و نرم‌افزاری استفاده کنید.
 • کاهش هزینه‌های آموزش: به دلیل گرافیک و Ui/Ux کاربرپسند نرم‌افزار و سادگی کار با بخشهای مختلف آن، زمان و هزینه آموزش نیروها به همین منظور، کاهش پیدا کرده و به جای آن می‌توانید در بخشهای پراهمیت دیگر هزینه کنید.
 • مقایسه داده‌های حیاتی: با استفاده از آرشیو داده‌های بلندمدت سایتکت اسکادا، مقایسه‌های مهم روزانه را در بازه‌های بلندمدت تا حتی سالیانه انجام دهید.

مهندسین کنترل

 • یک سیستم قابل اتکاء و کم ریسک: در اختیار داشتن یک سیستم بسیار قابل اطمینان با استفاده از افزونگی داخلی و مدیریت نقص بهینه و با امکان خطای بسیار پایین
 • سیستم توسعه رایگان: می‌توانید قبل از خرید محصول و لایسنس آن، از سیستم توسعه رایگان سازنده با قابلیتهای محدود استفاده کرده و سپس اقدام به خرید کنید.
 • انعطاف‌پذیری ساده: با تغییر نیازمندی‌های سایت صنعتی خود، بدون نیاز به مهندسی مجددِ پروژه، قابلیتهای سیستم خود را گسترش دهید.

تجمیع کننده های سیستم

 • کاهش هزینه‌های توسعه و پیاده‌سازی: با استفاده از امکان طراحی پروژه  در CitectSCADA، ماژول‌های کارخانه را توسعه و استقرار دهید و به راحتی همه این ماژول‌ها را در یک سیستم واحد در سرتاسر واحد صنعتی خود قرار دهید.
 • مناسب و منطبق بر نیازهای مشتری: سیستم HMI/SCADA منعطف، باز و قابل تنظیم سایتکت را می‌توان به طور کامل برای مطابقت با نیازهای خاص مشتریان پیکربندی کرد.

اپراتورها

 • افزایش اطمینان در سیستم صنعتی: با آگاهی از اینکه سیستم کنترل شما قابل اعتماد و قوی است، استرس به شکل خودکار از شما دور خواهد شد.
 • بهبود استفاده و تعامل اپراتور: مدیریت آلارم پیشرفته CitectSCADA و گرافیک بصری و کاربرپسند، اثربخشی اپراتور را به شکل ذاتی بهبود می‌دهد.

 

 

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 4

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید