ABB safety PLC
ABB safety PLC enables SIL3 protection for mine hoist systems
میانگین امتیاز این مقاله: 0 از 5
( تاکنون 0 نفر امتیاز داده‌اند )

همکاری نزدیک بین تیم‌های بالابر معدنی ABB و  PLC ایمنی منجر به ایجاد مجموعه‌ای از سیستم‌ها به نام قابلیت و ایمنی پلاس ABB (  ABB Ability ™ Safety Plus ) برای بالابرها شده است که در بالابرهای معدنی بالاترین سطح یکپارچگی ایمنی SIL3 را دارند.

قابلیت و ایمنی پلاس ABB برای بالابرها

کنترل‌گر منطقی برنامه‌پذیر(PLC) مجموعه‌ای از سیستم‌های بالابر معدنی را قادر به کسب بالاترین گواهینامه ایمنی عملکردی SIL3 کرده است. سیستم‌های ایمنی سه کاره، کنترل سرعت و موقعیت، حفاظت‌های اضافی استفاده کننده از قابلیت توقف اضطراری که شامل دستگاه‌های ایمنی دالان معدن و سیستم ترمز بالابر معدنی SIL 3  گواهی شده را تحت پوشش قرار می‌دهند.

کنترل سرعت و موقعیت

دستگاه کنترل معدن SIL3  (SPHM) ، قابلیت و ایمنی پلاس ABB (ABB Ability™ Safety Plus ) جدید برای بالابرها،  با جایگزینی بجای سیستم سنتی،  سرعت محدود با ایمنی دقیق، کنترل موقعیت، شتاب و کاهش سرعت را برای بالابر معدنی فراهم کرده و از رمزگذارهای ایمنی PROFINET / PROFIsafe متصل به PLC ایمنی AC500 S استفاده می‌کند.

SPHM  با استفاده از نمودارهای بلوک عملکرد امن و زبان‌های برنامه‌نویسی متن ساختار یافته   Structured Text پیاده ‌سازی می‌شود. استفاده از متن ساختار یافته در برنامه‌ نویسی ایمنی باعث کاهش زمان توسعه می‌شود زیرا  می‌توانید در هنگام ایجاد منطق ایمنی پیچیده مانند نظارت ایمن بر سرعت، موقعیت، شتاب و کاهش سرعت بالابر معدنی، بسیار انعطاف‌پذیرتر باشید.

علاوه بر این، محاسبات safe floating-point وعملکردهای مثلثاتی سریع باعث می‌شود که بالابر معدنی با سرعت خیلی زیاد، اغلب تا 20 متر بر ثانیه کار کند. این امر بدون اینکه به ایمنی عملکرد آسیبی برساند بهره‌ وری بالابر معدن را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد.

استفاده از محاسبات ایمنی PLC با کارایی بالا به‌هنگام کنترل بالابر با سرعت 20 متر بر ثانیه، مستلزم بازخورد بسیار سریع از رمزگذار است، که می‌توان با استفاده از ارتباط PROFINET / PROFIsafe بین رمزگذار ایمنی و PLC ایمنی AC500 S به راحتی اجرا کرد.

  AC500 S موجود در SPHP با اجرا شدن در محدوده‌های امن تعیین شده به وسیله‌ی سیستم کنترل، در برابر سرعت بیش از حد محافظت می‌شود. اگر سیستم کنترل نتواند در محدوده سرعت، موقعیت، شتاب یا کاهش سرعت از قبل تعیین شده بماند، دستگاه کنترل بالابر ایمنی پلاس باعث توقف ایمن ماشین شده و ترمزهای بالابر معدنی را برای به توقف ایمن رساندن بالابر به کار می‌گیرد. در رابطه با بالابرهای طبلکی، حفاظت ایمنی بیشتری برای عملکردهایی مانند نظارت صحیح بر سیم پیچ و کنترل کلاچ در نظر گرفته می‌شود.

محافظت به وسیله‌ی قابلیت توقف اضطراری

نسخه‌ای پیشرفته از SPHM، به نام محافظ بالابر ایمنی پلاس(SPHP) همچنین SIL 3، در دسترس‌اند که از قابلیت توقف اضطراری بطور اختصاصی طراحی شده برای نصب بالابر معدن و ملزومات ایمنی عملکردی مشتری استفاده می‌کند. AC500 S ایمنی PLC،داخل SPHP ، به وسیله‌ی محافظت ایمنی عملکردی از پیش گواهی شده پیکربندی ایمن و انعطاف‌پذیری را ارائه می‌دهد.

کنترل توقف اضطراری تونلی و زیرزمینی، مانند نظارت بر گیت و دکمه‌های فشار توقف اضطراری متصل به AC500 S ایمنی PLC نمونه‌هایی از حفاظت ایمنی بالابر معدنی هستند. با متوقف شدن بالابر معدنی، پرسنل باید بتوانند با خیال راحت و بدون امکان حرکت اتوماتیک( یا ناخواسته) بالابر، به سیستم بالابر وارد و یا از آن خارج شوند. اغلب اوقات لازم است سیستم را از اتاق کنترل اپراتور از حالت اتوماتیک خارج کرده و کنترل دستی و گام به گامی را در سطح خاصی از معدن اجرا کرد.

برد PLC ایمنی AC500-S

سیستم ترمز ایمنی

سیستم ترمز گواهی ایمنی پلاس (SPBS) SIL3 دارای حداکثر چهار سیستم مکانیکی و هیدرولیکی کاملاً مستقل و اضافی است. هر سیستم (کانال) توسط یک کنترل‌کننده ایمنی جداگانه AC500 S کنترل شده و یک سیستم ترمز کامل SIL 3 را تشکیل می‌دهد. برای برآورده سازی الزامات ایمنی عملکردی پیشرفته SIL 3 در بالابرهای معدن، چهار سیستم ترمز ایمنی جداگانه‌ای مورد نیاز است ، که هر کدام به طور همزمان سیگنالی را از یک رمزگذار ایمنی مستقل یا سایر کنترل کننده‌های ایمنی دریافت می‌کنند.

 برای همگام‌سازی چندین کنترل‌کننده ایمنی، به ارتباط ایمن با بیش از یک سیستم اصلی مورد نیاز است. برای پرداختن به این امر، ABB مدل‌های CPU ایمنی را ارائه می‌دهد که با استفاده از قابلیت دستگاه مشترک PROFINET / PROFIsafe هم به عنوان کنترل‌کننده ایمنی و هم به عنوان یک دستگاه ایمنی عمل می‌کنند.

در حالی که سایر بالابرهای معدنی دارای کنترل‌کننده‌های وابسته به ایمنی سازگار با مقررات محلی هستند، ABB  اولین شرکتی است که قبل از نصب آن، گواهینامه جهانی محصول SIL برای کل سیستم کنترل ایمنی بالابر معدنی را بدست آورده است. کاربران بالابر معدنی از اینکه بدانند تجهیزات و سیستم‌ها برای مطابقت با استانداردهای ایمنی عملکردی ماشین آلات، از قبل گواهی و تایید شده‌اند سود می‌برند.

 

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید