open plc چیست
میانگین امتیاز این مقاله: 4 از 5
( تاکنون 6 نفر امتیاز داده‌اند )

برای برنامه نویسی یک PLC، نیاز به نوشتن یک برنامه با عملکرد مشخص مد نظرمان در کامپیوتر داریم و سپس باید آن را بر روی PLC بارگذاری کنیم.

برای اینکه قادر باشیم برنامه مورد نظرمان را بنویسیم، باید از یک نرم افزار برنامه نویسی PLC استفاده کنیم.

برای مثال، برای نوشتن برنامه به زبان ++C نیاز به یک رابط ویرایشگر برنامه نویسی نظیر نرم افزار Visual Studio داریم.

این نرم افزار برنامه نویسی، این قابلیت را در اختیار ما می‌گذارد تا بتوانیم به زبان مد نظرمان (++C در این حالت) برنامه خود را بنویسیم.

اما برنامه نویسی یک PLC نیز متفاوت از مثالی که ذکر کردیم نیست. برای نوشتن یک برنامه PLC بر روی کامپیوتر، در ابتدا نیاز به نصب یک نرم افزار برنامه نویسی مختص آن PLC داریم.

فرض کنید که 3 پی ال سی در اختیار داریم. برای سادگی آنها را به ترتیب PLC A و PLC B و PLC C نامگذاری میکنیم.

مثال open plc

PLC A تنها می‌تواند با نرم افزار A برنامه ریزی شود، PLC B نیز تنها با نرم افزار B سازگار است؛ اما PLC C هم میتواند توسط نرم افزار C و هم توسط دو نرم افزار دیگر D و E برنامه نویسی شود.

Open PLC چیست؟ 

اشاره کردیم که PLC A تنها میتواند با نرم افزار A برنامه نویسی شود. این بدان معناست که برای برنامه نویسی این پی ال سی، تنها و تنها نیاز به نصب و اجرای نرم افزار A هستیم. به همین دلیل که فقط محدود به یک نرم افزار هستیم، ما این PLC را Closed PLC می‌نامیم.

همین موضوع در مورد PLC B نیز صدق می‌کند. این پی ال سی نیز فقط توسط نرم افزار B قابل برنامه ریزی است. پس PLC B هم یک Closed PLC است.

اما شرایط در مورد PLC C متفاوت است. بر خلاف دو پی ال سی قبلی، PLC C میتواند هم توسط نرم افزار مختص خودش یعنی نرم افزار C و هم توسط دو نرم افزار دیگر D و E برنامه نویسی شود. به همین خاطر PLC C را یک Open PLC نامگذاری میکنیم.

closed plc و open plc

یک Open PLC نوع جدید و خاصی از PLCهاست که تنها به یک نرم افزار برنامه نویسی محدود نشده و قابلیت کار با نرم افزارهای متعددی را دارند.

مثالهایی از Open PLC

یک مثال رایج از این نوع PLCها، PLCnext محصول کمپانی فونیکس (Phoenix Contact) است.

نرم افزار اصلی این PLC خاص، نرم افزار PLCnext Engineer است. علاوه بر این نرم افزار، این PLC میتواند توسط سایر نرم افزارهای برنامه نویسی نظیر Eclipse یا Visual Studio هم برنامه نویسی شود. این دو نرم افزار اجازه کدنویسی به زبان ++C را نیز برای کاربر فراهم میکنند.

مثالی از open plc

مزایای Open PLC

اکنون ممکن است از خودتان بپرسید که خب این قابلیت چه مزیتهایی به همراه دارد؟ چه کارهایی میتوان با Open PLCها کرد که با سایر PLCهای سنتی و Closed نمیشود انجامش داد؟

خب، مهمترین مزیت Open PLCها نسبت به Closed PLCها، انعطاف بیشتر و توانایی نوشتن برنامه آنها با زبان های سطح بالاتر نظیر ++C است.

اجازه دهید به مثال خودمان برگردیم. برای PLC A فقط ما میتوانیم با نرم افزار مختص خودش یعنی A برنامه نویسی کنیم. نرم افزار A نیز فقط از زبان های برنامه نویسی رایج PLC نظیر Ladder، Function block diagram و Structured Text پشتیبانی می‌کند. این موضوع برای PLC B نیز صادق است.

اما برای PLC C علاوه بر اینکه ما میتوانیم با زبان های برنامه نویسی رایج PLC در نرم افزار C آنرا برنامه ریزی کنیم، میتوانیم از نرم افزارهای D و E هم استفاده کرده و با زبانهای سطح بالاتر نظیر ++C آنرا پروگرام کنیم.

مثلا با PLCnext ما میتوانیم از نرم افزار PLCnext Engineer استفاده کرده تا کد مورد نظر خود را به زبانهای رایج برنامه نویسی PLC نظیر Ladder و… استفاده کنیم. بعلاوه میتوانیم از نرم افزارهایی نظیر Visual Studio و Eclipse هم استفاده کرده و آنرا به زبان ++C برنامه نویسی کنیم.

مزیت استفاده از زبانهای سطح بالاتر نظیر ++C در این است که شما میتوانید برنامه هایی را بنویسید که پیش از این به سادگی نمی‌توانستید با زبانهای رایج برنامه نویسی PLC نظیر Ladder و… بنویسید.

مزایای Open PLC

پس مزیتهای مهم Open PLC نسبت به سایر PLCها در انعطاف پذیری بیشتر و آپشنهای بیشتر برنامه نویسی است.

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا: 6

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید