مانیتورینگ هوشمند
میانگین امتیاز این مقاله: 4 از 5
( تاکنون 2 نفر امتیاز داده‌اند )

متخصصان اتوماسیون در هنگام نظارت یا مانیتورینگ فرآیندها، باید بفهمند چگونه مصرف توان را در سرورها و دیگر تجهیزاتی که مصرف توان بالایی دارند، بهینه کنند؛ اینکار می‌تواند از طریق کار با نرم افزار مانیتورینگ صنعتی و رصد فرآینده و داده‌ها انجام شود.

واحدهای توزیع توان

واحدهای توزیع توان هوشمند، قابلیت اندازه‌گیری و سوئیچینگ را فراهم می‌آورند. اینترنت صنعتی اشیا (IIoT) حجم عظیمی از داده‌ها را تولید می‌کند که باید ذخیره شوند.

در عین حال کارخانه‌ها، سوپرمارکت‌ها و سایر مکان‌های با مصرف بالا نیز برای بهبود بهره‌وری انرژی تجهیزات و دستگاه‌های سنگین خود، تحت فشار هستند.

اپراتورهای مرکز داده و صاحبان برنامه‌ها باید نحوه به کارگیری سرورهای متعدد و تجهیزات پر مصرف را در عین اینکه مصرف توان را بهینه می‌کنند، درک کنند.

کنترل و نظارت
بررسی مانیتور و نظارت بر سیستم

امروزه، PDUهای هوشمند که دارای قابلیت اندازه‌‌گیری در سایت‌های دوردست هستند به دلیل افزایش تقاضای نظارت از راه دور، رشد قابل توجهی در بازار داشته‌اند.

PDU و RPP ها

نظارت بر PDUها در برنامه نه تنها به شما کمک می‌کند تا مصرف انرژی را بهینه کنید بلکه با استفاده از ثبت مصرف توان روزانه برای محاسبه و مدیریت انرژی می توانید بهره‌وری را افزایش دهید. همچنین به شما این امکان را می‌دهد که داده‌هایی درباره وضعیت PDUهای خود برای تعمیرات و نگهداری دستگاه، جمع‌آوری کنید.

به گفته Moxa یکی از رهبران ارتباطات IIoT؛ برای بهره‌مندی از مزایای نظارت بر PDUها، سیستم مدیریت انرژی (EMS) باید داده‌های اندازه‌گیری شده را از PDUها جمع‌آوری کند تا اپراتورها بتوانند عملکرد PDUها را کنترل، نظارت و بهینه‌سازی کنند.

بعلاوه، از پنل‌های کنترل توان از راه دور (RPP) نیز می‌توان به عنوان افزونه PDUها برای افزایش ظرفیت توزیع توان استفاده کرد. بنابراین، نظارت بر قطع کننده‌های مدار و ترانسفورماتورهای جریان نیز مهم است، تا این اطمینان حاصل شود که توزیع توان از طریق مدارهای مختلف تحت کنترل است.

برای اطمینان از توزیع بهینه توان، اتصال مطمئن میان EMS و دستگاه‌های توان مانند PDU و RPP نیاز است. در اینجا نکاتی آورده شده است که می‌توانید برای اطمینان از اتصال مطمئن میان آن‌ها این نکات را در نظر بگیرید.

مقاوم ‌سازی یا ساخت ابزار جدید، مرحله توسعه خود را درک کنید

علاوه بر اتصال ابزار اندازه‌گیری توان، قطع کننده‌های مدار و ترانسفورماتورهای جریانی هستند که ممکن است از پروتکل‌ها و رابط‌های متفاوتی نسبت به EMS استفاده کنند. حال باید سوالات زیر را برای انتخاب راه‌حل درست از خود بپرسید:

  • آیا تلاش می‌کنید PDUهای موجود را مقاوم‌سازی کنید یا اینکه یک PDU جدید را پیاده‌سازی خواهید کرد؟
  • آیا فضای کافی برای سیم‌کشی‌های طراحی وجود دارد؟
  • قصد دارید چه تعداد PDU به شبکه متصل کنید؟

پاسخ‌های شما به سوالات بالا، خواهد گفت که آیا به دنبال راه‌حل اتصال تک پورتی هستید یا اینکه دنبال تراکم بالای پورت هستید.

برای مثال، اگر فضای محدودی برای مقاوم سازی PDUهای موجود خود در یک برنامه نسبتا کوچک دارید، راه‌حل احتمالی، اتصال تک پورتی است که می‌تواند گزینه ایده‌آلی باشد. در مقابل، اگر فضای کافی برای استقرار چند PDU جدید دارید، راه‌حل‌های اتصال با تراکم پورت بالا می‌تواند به شما در صرفه‌جویی هزینه‌ها کمک کند.

تلاش خود را برای نصب و تعمیرات و نگهداری به حداقل برسانید

انتخاب راه‌حل اتصال آسان می‌تواند در وقت و تلاش شما صرفه‌جویی کند. در مرحله نصب، هنگامی که ده‌ها PDU را به یک شبکه وصل می‌کنید، سیم‌کشی می‌تواند کاری بسیار سخت باشد. هنگامی که PDUها و RPPهای راه‌اندازی می‌شوند، دستگاه‌های شبکه همچنان نیاز به پشتیبانی و به روزرسانی دارند.

هوشمند سازی داده ها
هوشمند سازی سیستم‌ها با اینترنت اشیا صنعتی

قابلیت اتکا به عملکرد خود را افزایش دهید

هنگامی که خرابی‌های غیرمنتظره در شبکه رخ می‌دهد، از دست دادن داده‌های اندازه‌گیری شده می‌تواند منجر به محاسبه اشتباه در مصرف توان شود که این نیز منجر به ارائه صورتحساب نادرست و داده‌های ناقص برای تجزیه و تحلیل می‌شود.

برای افزایش قابلیت اتکا به سیستم نظارت توان، باید مکانیسم‌های پشتیبان را از زوایای مختلف در نظر بگیرید. از دستگاه‌های شبکه شروع کنید. سپس، یک مکانیسم جدید برای انتقال در شبکه خود ایجاد کنید. هنگام بررسی این موارد، در نظر بگیرید که آیا زمان بازیابی آنها برای برنامه نظارت بر توان قابل قبول است یا خیر.

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا: 2

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید