نکات طراحی تابلو برق
میانگین امتیاز این مقاله: 2.5 از 5
( تاکنون 2 نفر امتیاز داده‌اند )

احتمالا شما نیز موارد متعددی درباره اجزای اصلی محفظه‌های الکتریکی و تابلو برق یا موثرترین روش‌ها برای کاهش هزینه‌های ساخت تابلو برق و پنل‌های کنترل کننده شنیده باشید؛ اما همواره جزئیاتی وجود دارد که ممکن است به آنها توجه نشود.

پیشنهادی: همه چیز درباره تابلو برق PLC

در این مقاله به سه نکته مهم که کلیه سازندگان تابلو برق و پنلهای کنترل کننده به آن نیاز دارند می‌پردازیم.

ممکن است تا به حال چیزهایی درباره اجزای اصلی محفظه‌های الکتریکی یا موثرترین روشها برای کاهش هزینه‌های ساخت پنلهای کنترل کننده شنیده باشد اما همواره جزئیاتی وجود دارد که ممکن است به آنها توجه نشود.

معمولاً سازندگان پنلهای کنترل کننده نکات ذیل را برای ساخت محصولی با کیفیت در نظر می‌گیرند.

۱. مستند سازی

مستندسازی تابلو برق

 

متاسفانه مستندسازی برای بسیاری از فروشندگان به عنوان چاره‌ای برای مشکلات مطرح شده است. مستندسازی تاثیر زیادی بر مشتری ندارد و در نتیجه تنها یک سری کاغذ صرف نوشتن آن می‌شود و سپس به آنها بی‌توجهی می‌شود. البته تا زمانی که پنلهای کنترلی به ارتقا یا تعمیرات جدی نیاز نداشته باشند، مستندسازی شاید در ظاهر کم اهمیت به نظر برسد.

سازندگان حرفه‌ای تابلو برق و پنلهای کنترل کننده می‌بایست نسخه‌های قابل دسترسی از برنامه‌نویسی را در هر بار ساخت در شکل‌های متفاوتی مانند CD، فلش مموری یا میزبانی در ابر داده (Cloud) ذخیره کنند. هرگونه تغییر ایجاد شده در هنگام اجرای تعمیرات یا نگهداری می‌بایست به طور دقیق مستند شود و در برخی مراجع مرکزی منعکس گردد.

۲. اجتناب از حرارت

کابینت‌های الکتریکی می‌بایست به طور صحیحی طراحی شوند تا بتوانند دمای مناسبی را فراهم کنند؛ اما برخی سازندگان تابلو برق مایل به کنترل دما نیز هستند. حتی پنلهای صنعتی نیز که به بهترین روش طراحی شده‌اند ممکن است دچار افزایش دما شوند. گرما که گاهی اوقات به شکل نور دیده می‌شود به مشتریان کمک می‌کند تا پیش از شروع مشکلی بزرگ متوجه شوند و از بروز آن جلوگیری نمایند.

ملاحظات دمایی نیز باید در محدوده کار طبیعی انسان باشد. تابلو برق و پنلهای کنترلی صنعتی می‌بایست طبق دستورالعمل‌های منظمی تعمیر و تمیز شوند. به عنوان مثال یک فیلتر هوا که کثیف شده است می‌تواند سبب افزایش دمای پنل بیش از حد تعیین شده شود. سازندگان پنلها می‌توانند اجزای خنک کننده‌‍ای را طراحی کنند که تنها ۲۵ درصد از فضای پنل را می‌گیرد اما از گرم شدن بیش از حد پنل جلوگیری می‌کند.

۳. لامپ ها : در بیرون و درون پنل

panel lights

 

با توجه به این که مشتری بر روی یک کنترل پنل در محل کار می‌کند، در یک لحظه چه چیزی را بایستی ببینند؟ لامپهای نشانگر حیاتی مانند تشخیص خطای PLC و عمر باتری می‌توانند به بخش خارجی محفظه‌های الکتریکی اضافه شوند تا امور نظارتی و تعمیراتی بدون کمترین نقص انجام شوند.

پنلهای بزرگتر ممکن است از لامپهای داخلی نیز بهره ببرند که نه تنها سبب سادگی استفاده می‌شوند بلکه همچنین سبب اطمینان از ایمنی صنعتی برای هر کاربری می‌شوند. سازندگان کنترل پنلها هنگامی که محل نهایی پنل را در نظر می‌گیرند، می‌توانند لامپهای بیشتری را به پنل اضافه کنند تا در محیطهای تاریک و باریک نصب شوند.

 

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 2.5 / 5. تعداد آرا: 2

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید