اگرچه تولید به حوزه فیزیکی مربوط می‌شود، صنایع می‌توانند با بررسی این‌که تکنولوژی چه نقشی در صنایع دارد، راه‌هایی را برای نوآوری و رشد پیدا کنند. اینترنت اشیا می‌تواند به صنعت تولید کمک کند تا بهره‌وری و شخصی‌سازی خود را بهبود بخشند.

اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیا روش دیگری برای توصیف بهتر انقلاب صنعتی چهارم بوده و شامل دیجیتال سازی فرآیند تولید و همچنین تبادل داده‌ها و اتوماسیون است.

اینترنت اشیا به شکلی گسترده بر پایه شبکه‌ای از تولیدکنندگان، اعم از کارخانه‌ها و غیره، بنا شده است که در آن از تکنولوژی مدرن برای تولید کارآمد و مقرون به صرفه محصولات محلی حتی در مقیاس‌های کوچک استفاده می‌شود. این شکل از تولید متمرکزشده، از همگرایی سه دسته از نوآوری‌های تکنولوژیکی ناشی می‌شود و در کل فرصت‌ها را برای صنعت تولید افزایش می‌دهد.

برای ایجاد اینترنت اشیا کدام‌یک از تکنولوژی‌ها با یک‌دیگر ادغام می‌شوند؟

با آن‌که بسیاری از صنایع دیجیتال مانند [صنایع] مالی و تفریحات و سرگرمی، توسط نرم‌افزارها اداره می‌شوند صنعت تولید اخیرا در مواجهه با مشکلات مرتبط با به‌کارگیری[ نرم‌افزارها] که از ماهیت آیتم‌های فیزیکی ناشی می‌شوند که نمی‌توان آنها را با واحدهای بیت و بایت اندازه‌گیری کرد، شروع به استفاده از رویکردهای پیشرفته کرده است.

تکنولوژی‌های زیر با یکدیگر ادغام شده‌اند تا پایه و اساسی را برای اینترنت اشیا شکل دهند.

مراکز بسته‌بندی و دیجیتال‌سازی توزیع

آمازون، نوع نگاه دنیا به فرایند خرید را تغییر داده و این امکان را برای شرکت‌ها فراهم می‌کند تا دسترسی خود را گسترش دهند، کاربران بتوانند به‌سرعت محصولات بسیار خاصی را پیدا کنند که ممکن است به‌صورت محلی در دسترس نباشند و هم‌چنین مشتریان با سرعت بیشتر و قیمت‌های کاملا رقابتی بتوانند این محصولات را دریافت کنند.

این دیجیتال‌سازی توزیع که سبب شده تا آمازون به عنوان پلتفرم شناخته شود، عامل این سرعت و توان دسترسی به کالاها است. به‌همین ترتیب، آمازون هم‌چنان به افزایش مراکز بسته‌بندی خود ادامه داده و راحتی بی سابقه‌ای را به خریداران ارائه می‌کند.

کاربران نیز اغلب می‌توانند محصولات را در عرض دو روز و گاها در عرض چند ساعت پس از خرید دریافت کنند.

این مدل و تکنولوژی کسب وکار، تولیدکنندگان را قادر می‌سازد تا محصولات خود را به سرعت و بدون نیاز به این‌که از خرده فروشی‌های سنتی و سایر کانال‌های مشابه عبور کنند، ارسال نمایند که تا قبل از این هزینه بسیار زیادی داشت.

به دلیل امکانات توزیع محلی و به خاطر اهمیت صرفه جویی در هزینه، ایده مقیاس به‌سرعت اهمیت خود را از دست می‌دهد زیرا تولیدکنندگان هم اکنون می‌توانند به راحتی بسته‌های کوچک را با قیمتی مناسب به محل ارسال کنند.

رباتیک و چاپ سه بُعدی (3D)

رباتیک در صنعت تولید به اتوماسیون کمک کرده و چاپ 3D نحوه نگاه ما به ایجاد محصولات را تغییر داده است. از آن‌جا که چاپ 3D امکان سفارشی‌سازی سریع و مقرون به صرفه محصولات را فراهم می‌کند، فرصت‌های زیادی را برای مدل‌های کسب وکار ارائه می‌کند که زمانی هزینه‌های آن بسیار گران بوده است.

پلتفرم‌های تولید

پلتفرم‌های تولید، روش‌های جدید تولید را دراختیار می‌گذارند که بسیار سریع‌تر و کارآمدتر از روش‌های سنتی برای دسترسی به اینترنت اشیا است که در آنها از روش‌های تولید بدون کارخانه و توزیع شده استفاده می‌شود.

همان‌طور که رسانه‌های اجتماعی چهره اجتماعی‌سازی و ارتباطات را تغییر می‌دهد، پلتفرم‌های تولید نیز چهره تولید و محصولات اینترنت اشیا را به‌شدت تغییر می‌دهند.

این نرم‌افزارهای شبکه اجتماعی این امکان را برای کارآفرینان کوچک فراهم می‌کند تا به‌سرعت محصولات خود را به بازارهای جهانی عرضه کنند و مشتریان نیز محصول مورد نظر خود را به‌راحتی و مستقیما از تولیدکننده سفارش دهند.

چگونه اینترنت اشیا، فرآیند تولید را تغییر می‌دهد؟

اینترنت اشیا می‌تواند به‌عنوان تقویت‌کننده‌ای عمل کند که فرآیند تولید در ابتدای رشد خود به آن نیاز دارد. در نظرسنجی اخیر، 11 تولید کننده از 19 تولیدکننده آمریکایی امروزه کمتر از سال 2000 تولید می‌کنند و تعداد کارکنان 18 تا از این 19 تولید کننده در همین بازه زمانی کمتر شده است.

با آن‌که بسیاری از صنایع از [این] تکنولوژی جدید استقبال می‌کنند، به‌خاطر محدودیت‌های فیزیکی واقعی که سبب محدودشدن عملکرد تولید می‌شوند، سرعت تولید کند شده است، اگرچه اینترنت اشیا به روش‌های مختلفی از جمله سرعت و سفارشی‌سازی سبب تغییر تولید شده است.

این توانایی طراحی سریع، مجدد، تولید و تحویل مستقیم کالا نیز نحوه تعامل تولیدکنندگان داخلی با خارجی را تغییر خواهد داد. با آن‌که زمانی سفارش دسته‌های بزرگی از محصولی از کشور دیگری مانند چین صورت می‌گرفت و دو ماه طول می‌کشید تا کالا به داخل کشور برسد و سپس ذخیره شود تا زمانی‌که فروخته یا برای توزیع‌کنندگان ارسال شود، این زمان در شرایط استفاده از اینترنت اشیا بسیار کمتر است.

 برای خواندن مطالب بیشتر در این زمینه میتوانید مقالات موتور دار كردن دستگاه‌هاي اينترنت اشيا با موتورهاي پله‌اي كه منبع انرژي ‌آنها باتري خواهد بود و IOT:آیا برداشت انرژی به معنی رشد اینترنت اشیاء خواهد بود؟ را مطالعه کنید.

همچنین لطفا مارا در شبکه اجتماعی لینکدین همراهی بفرمایید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید