نرم افزار tia portal
میانگین امتیاز این مقاله: 5 از 5
( تاکنون 1 نفر امتیاز داده‌اند )

نرم افزار TIA-Portal سری جدید نرم افزار شرکت زیمنس (SIEMENS) برای برنامه نویسی کنترل کننده‌های صنعتی آن شرکت است. هدف از طراحی این نرم افزار یکپارچه کردن کل نیازهای یک مهندس در بحث طراحی سیستم اتوماسیون صنعتی می‌باشد.

با استفاده از TIA-Portal کلیه نرم‌افزارهای قبلی زیمنس مثل سیماتیک Step-7 ،WINCC و … در یک پکیج به کاربر ارائه می‌شود و این قابلیت را دارد که کلیه مهندسینی که برای طراحی یک سیستم اتوماسیون صنعتی فعالیت می‌کنند بتوانند همزمان کل پروژه را زیر نظر داشته باشند و در  زمان تکمیل کار با یکدیگر در ارتباط باشند.

شرکت زیمنس نخستین بار، اولین بسته نرم‌­افزار جامع برای انجام کلیه کارهای اتوماسیون در محیط‌­های صنعتی را با نام Totally Integrated Automation Portal یا به صورت مخفف TIA Portal را معرفی کرد. این نرم­‌افزار مهندسی کاربران را قادر می­‌سازد که به سرعت و به صورت مستقیم سیستم اتوماسیون خود را راه‌­اندازی کنند و کاربران را از فرآیند زمان­بر استفاده از بسته­‌های نرم‌­افزاری مختلف جدا می­‌کند.

در همین راستا TIA Portal از نظر کارکرد هم برای کاربران حرفه‌­ای و هم برای کاربران جدید به راحتی قابل استفاده است. علاوه بر این، TIA Portal شامل کلیه بسته­‌های نرم‌­افزاری است که به مهندسان این امکان را می‌دهد تا تمام موارد پیکربندی، برنامه­‌نویسی و راه­‌اندازی را به سرعت پیگیری و انجام دهند.

برای مثال می‌­توان به بسته نرم­‌افزاری Simatic Step 7 برای برنامه­‌نویسی PLCها و Simatic Wincc برای طراحی HMI و بصری­ سازی سیستم اشاره کرد.

تیا پورتال

 

برای طراحی TIA Portal، شرکت زیمنس به بررسی تعداد زیادی از نرم­‌افزارهای کاربردی معمول در بحث اتوماسیون صنعتی پرداخته و پس از چندین سال بررسی، تحلیل و ارزیابی نیازهای مشتریان خود این بسته نرم‌افزاری به صورت یک Framewrok کامل ارائه کرده است.

همانطور که در تصویر زیر می‌­بینید، TIA Portal کلیه نرم­‌افزارهای مربوط به بحث اتوماسیون را با در نظر گرفتن کلیه ویژگی­‌های مهم این گونه از نرم­‌افزارها مثل امنیت، ایمنی، قابلیت خطایابی، قابلیت برقراری ارتباط و قدرتمند بودن را به صورت یکپارچه به کاربر خود ارائه بدهد.

ویژگیهای Tia Portal

به زبان دیگر، رویکرد طراحی چنین نرم‌افزاری، برطرف کردن کلیه نیازهای طراح سیستم اتوماسیون با Framework یکپارچه است.

یکی از مسائل اساسی در زمان طراحی سیستم اتوماسیون کار کردن چند مهندس برای طراحی سیستم است که این Framework کاربران مختلف را قادر می‌­سازد تا به صورت جداگانه هریک به طراحی سیستم مورد نظر خود پرداخته و در نهایت اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و کل سیستم را به صورت یکپارچه تشکیل بدهند.

یکی از مهم­ترین مباحث طراحی یک سیستم اتوماسیون صنعتی، نحوه مانیتورینگ یا طراحی HMI برای برقراری ارتباط بین سیستم و کاربر  است.

در TIA Portal یک بخش کامل برای طراحی صفحات میمیک HMI در نظر گرفته شده است که شامل سه بخش است:

با این سه دسته می‌توان تمام نیازهای مهندسی و مانیتورینگ فرایند را برای راه‌اندازی یک سیستم کامل HMI برآورده کرد.

SIMATIC WinCC TIA-Portal که همان نسخه جدید WinCC Flexible است می‌تواند پیکره بندی تمام دستگاه‌های اپراتوری سیستم‌های سیماتیک SIMATIC را انجام دهد.

برای مانیتورینگ یک فرآیند بزرگ در صنعت و یا سیستم‌های اسکادا SCADA می‌­توان از نوع دوم یعنی SCADA System SIMATIC WinCC استفاده کرد. در واقع SCADA System SIMATIC WinCC برای یک مجموعه صنعتی که شامل فرآیندهای مختلف، بخشهای مختلف عملیاتی، ذخیره­ سازی و … می­‌باشد، باید یک سیستم جامع اسکادا SCADA برای مانیتورینگ کل سیستم وجود داشته باشد که راه حل پیشنهادی شرکت زیمنس استفاده از بسته SCADA System SIMATIC WinCC می‌باشد.

و سومین نوع از بسته­ نرم‌افزاری HMI در TIA Portal بسته SCADA System SIMATIC WinCC Open Architecture می­‌باشد که این امکان طراحی یک سیستم HMI را برای کاربرانی که از سیستم عاملی غیر از ویندوز استفاده می‌کنند، را فراهم می­‌کند.

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید