PLC-5

قبل از انجام سرویس ومنسوخ شدن قطعات، برای تبدیل سیستم کنترلی Allen Bradley PLC5  خود برنامه ریزی کنید.

تیم های اتوماسیون با تجربۀ یک برنامۀ انتقال و برنامه نویسی PLC سفارشی را بر اساس بودجه و شرایط شما ارائه خواهند کرد. مشتریان تاثیر هر تبدیل بر HMIهای جریان را قبل از شروع پروژه درمی­یابند. ما هر سیستم را ارزیابی می­کنیم تا برای PLC5 یک راهکار تبدیل ControlLogix را ارائه کنیم که مطابق با نیازهای خاصتان باشد.

انقضای پلتفرم سبب افزایش هزینۀ استعداد و تجهیزات موجود می­شود. با کمیاب شدن قطعات و اجزای یدکی، هزینۀ نگهداری یک سیستم قدیمی بیشتر شده و تاخیرهای ناشی از افزایش زمان توقف کار بیشتر می­شوند. تعداد متخصصانی که در زمینۀ رفع اشکال PLC5 تخصص دارند کمتر شده و این باعث می­شود که انتقال به سیستم­های دیگر پر هزینه تر شود.

ملاحظات تبدیل PCL 5 به ControlLogix

Allen Bradley PLC5 یک کنترلر قدرتمند و انعطاف پذیر است که می­توان آن را با روش­های خاصی پیاده سازی کرد. یک متخصص انتقال اتوماسیون پیچیدگی و تعداد زیاد راهکارهای موجود برای تبدیل را با فرآیندها و محیط­ های متنوع در نظر می­گیرد.

راهکار صحیح فقط به صورت یک تبدیل ساده به فرمت برنامۀ جدید ControlLogix  نیست. در ادامه چند مورد از ملاحظات تبدیل یک سیستم PLC-5 ارائه می­شوند.:

  • خریداری و نصب سخت افزار جدید ControlLogix 
  • ارتباطات کنترلی موجود باید با در نظر گرفتن DH+ (Data Highway Plus)، Remote IO، ControlNet  و Ethernet رسم شوند.
  • HMIهای مختلفی توسط اپرتور به عنوان یک پنجره برای کنترل­ها به کار می­روند، که طرح تبدیل را تغییر میدهند.
  • بسیاری از سیستم­های HMI قدیمی بوده و توسط تولید کننده پشتیبانی نمی­شوند.
  • برخی از دستگاه­های محیطی ویژه، که سازندگان دستگاه در طول سال­ها از آنها استفاده کرده ­اند، دیگر پشتیبانی نشده و نمی­توان آنها را به یک پلتفرم ControlLogix ارتقا داد.

دستگاه ­های برنامه نویسی PLC قدیمی تر برای ملاحظات تبدیل ControlLogix

دستگاه­ های قدیمی تر از ترکیب از شاسی­ های کلاسیک 1771 IO استفاده می­کنند. این یک دستگاه IO پرکاربرد است که از روزهای PLC-2 از آن استفاده شده و در آینده نیز از مبنای نصب شدۀ متداول آن پشتیبانی می­شود.

  • تبدیلات سادۀ سخت افزاری شامل قرار دادن یک شاسی جدید ControlLogix ، جایگزینی PCL-5 موجود با یک کارت ارتباطات IO جدید (مانند یک 1771-ASB برای تبدیل شاسی به IO از راه دور) و تفکیک آن به شبکۀ کنترلی است.
  • دستگاه­ های جدیدتر از دستگاه­های دیگر IO نیز استفاده می­کنند، مثل 1734 FlexiO، درایورهای فرکانسی قابل تنظیم و غیره، اما این تبدیل عمدتا یکسان است.
تبدیل مستقیم PLC به ControlLogix

تبدیل برنامه به عنوان یک تبدیل ساده تکمیل می­شود. جداول داده مستقیما به آرایه­ هایی تبدیل می­شوند و اکثر اطلاعات از طریق تبدیل حفظ می­شوند. به عنوان مثال، جدول دادۀ N7 به یک آرایه به نام N7 تبدیل می­شود که یک عدد صحیح از نوع داده است. همۀ بلوک­ های ارتباطی نیازمند بازنویسی کد برای تبدیل بانمونه ­های هوشمندی مثل کارت­های آنالوگ IO یا سایر PLCها روی شبکۀ کنترلی به عنوان انواع داده­ای هستند که مستقیما تبدیل نمی­شوند.

حلقه ­های کنترلی PID مستقیما تبدیل نشده و باید برای پردازشگر جدید بازنویسی شوند. اما اگر سیستم قبل از تبدیل به صورت ضعیف اجرا شود، این تغییر اتفاق نخواهد افتاد. می­توان در کل فرآیند تبدیل به این موضوع توجه کرد. اجرای ضعیف یا منطق ضعیف برای توجه به هر مسئله­ ایی بررسی می­شوند.

سیستم­های PLC-5 آرایه­ های دادۀ داخلی را تفسیر می­کنند، که این آدرس دهی غیر مستقیم نام دارد. یک متخصص تبدیل اتوماسیون باید به صورت دستی انتقال را انجام دهد، زیرا فرآیند تبدیل به صورت خودکار به ControlLogix منتقل نمی­شود.

برنامه­ ها با کارت IO قبلی به صورت مشابه اجرا می­شوند، اما ظاهر متفاوتی دارند، زیرا این IO دیگر با فرمت هشت تایی کار نمی­کند (سیستم عددی که IOهای قبلی Allen Bradley بر اساس آن بودند). برنامۀ ControlLogix می­تواند IO را به عنوان یک رقم اعشاری در نظر بگیرد (مثلا 120 هشت تایی = 10 اعشاری). این تبدیل با نشان دادن فرمت IO قدیمی به عنوان بخشی از توصیفگرهای برنامه حاصل می­شود. در این روش، اعداد سیم کشی موجود در دستگاه و نقشه ­ها همچنان مطابق با برنامه هستند.

اتصال HMIهای قدیمی تر یا سیستم­های محیطی به سیستم­های انتقال اتوماسیون جدید فرآیند

HMIهای قدیمی تر یا سیستم­های محیطی موجود (مثل زمان توقف و ردیابی تولید) همچنان با برنامه نویسی ControlLogix PLC مرتبط می­شوند. این اتصال با ایجاد نقشه­ های داخلی از ارتباطات داده­ های اصلی به عنوان آدرس­های نوع PLC-5 در داخل ControlLogix  امکان پذیر است. از طرف دیگر، این برنامه­ ها در حین تبدیل به روزرسانی می­شوند تا از پیشرفت ­های مدرن بهره بگیرند. ارتباطات با یک فرآیند نگاشت مجدد بازسازی میشوند، که گاهی دارای یک درایور ارتباطات OPC جدید است.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید