PLC-5
میانگین امتیاز این مقاله: 0 از 5
( تاکنون 0 نفر امتیاز داده‌اند )

قبل از انجام سرویس ومنسوخ شدن قطعات، برای تبدیل سیستم کنترلی Allen Bradley PLC5  خود برنامه ریزی کنید.

تیم های اتوماسیون با تجربۀ یک برنامۀ انتقال و برنامه نویسی PLC سفارشی را بر اساس بودجه و شرایط شما ارائه خواهند کرد. مشتریان تاثیر هر تبدیل بر HMIهای جریان را قبل از شروع پروژه درمی­یابند. ما هر سیستم را ارزیابی می­کنیم تا برای PLC5 یک راهکار تبدیل ControlLogix را ارائه کنیم که مطابق با نیازهای خاصتان باشد.

انقضای پلتفرم سبب افزایش هزینۀ استعداد و تجهیزات موجود می­شود. با کمیاب شدن قطعات و اجزای یدکی، هزینۀ نگهداری یک سیستم قدیمی بیشتر شده و تاخیرهای ناشی از افزایش زمان توقف کار بیشتر می­شوند. تعداد متخصصانی که در زمینۀ رفع اشکال PLC5 تخصص دارند کمتر شده و این باعث می­شود که انتقال به سیستم­های دیگر پر هزینه تر شود.

ملاحظات تبدیل PCL 5 به ControlLogix

Allen Bradley PLC5 یک کنترلر قدرتمند و انعطاف پذیر است که می­توان آن را با روش­های خاصی پیاده سازی کرد. یک متخصص انتقال اتوماسیون پیچیدگی و تعداد زیاد راهکارهای موجود برای تبدیل را با فرآیندها و محیط­ های متنوع در نظر می­گیرد.

راهکار صحیح فقط به صورت یک تبدیل ساده به فرمت برنامۀ جدید ControlLogix  نیست. در ادامه چند مورد از ملاحظات تبدیل یک سیستم PLC-5 ارائه می­شوند.:

  • خریداری و نصب سخت افزار جدید ControlLogix 
  • ارتباطات کنترلی موجود باید با در نظر گرفتن DH+ (Data Highway Plus)، Remote IO، ControlNet  و Ethernet رسم شوند.
  • HMIهای مختلفی توسط اپرتور به عنوان یک پنجره برای کنترل­ها به کار می­روند، که طرح تبدیل را تغییر میدهند.
  • بسیاری از سیستم­های HMI قدیمی بوده و توسط تولید کننده پشتیبانی نمی­شوند.
  • برخی از دستگاه­های محیطی ویژه، که سازندگان دستگاه در طول سال­ها از آنها استفاده کرده ­اند، دیگر پشتیبانی نشده و نمی­توان آنها را به یک پلتفرم ControlLogix ارتقا داد.

دستگاه ­های برنامه نویسی PLC قدیمی تر برای ملاحظات تبدیل ControlLogix

دستگاه­ های قدیمی تر از ترکیب از شاسی­ های کلاسیک 1771 IO استفاده می­کنند. این یک دستگاه IO پرکاربرد است که از روزهای PLC-2 از آن استفاده شده و در آینده نیز از مبنای نصب شدۀ متداول آن پشتیبانی می­شود.

  • تبدیلات سادۀ سخت افزاری شامل قرار دادن یک شاسی جدید ControlLogix ، جایگزینی PCL-5 موجود با یک کارت ارتباطات IO جدید (مانند یک 1771-ASB برای تبدیل شاسی به IO از راه دور) و تفکیک آن به شبکۀ کنترلی است.
  • دستگاه­ های جدیدتر از دستگاه­های دیگر IO نیز استفاده می­کنند، مثل 1734 FlexiO، درایورهای فرکانسی قابل تنظیم و غیره، اما این تبدیل عمدتا یکسان است.
تبدیل مستقیم PLC به ControlLogix

تبدیل برنامه به عنوان یک تبدیل ساده تکمیل می­شود. جداول داده مستقیما به آرایه­ هایی تبدیل می­شوند و اکثر اطلاعات از طریق تبدیل حفظ می­شوند. به عنوان مثال، جدول دادۀ N7 به یک آرایه به نام N7 تبدیل می­شود که یک عدد صحیح از نوع داده است. همۀ بلوک­ های ارتباطی نیازمند بازنویسی کد برای تبدیل بانمونه ­های هوشمندی مثل کارت­های آنالوگ IO یا سایر PLCها روی شبکۀ کنترلی به عنوان انواع داده­ای هستند که مستقیما تبدیل نمی­شوند.

حلقه ­های کنترلی PID مستقیما تبدیل نشده و باید برای پردازشگر جدید بازنویسی شوند. اما اگر سیستم قبل از تبدیل به صورت ضعیف اجرا شود، این تغییر اتفاق نخواهد افتاد. می­توان در کل فرآیند تبدیل به این موضوع توجه کرد. اجرای ضعیف یا منطق ضعیف برای توجه به هر مسئله­ ایی بررسی می­شوند.

سیستم­های PLC-5 آرایه­ های دادۀ داخلی را تفسیر می­کنند، که این آدرس دهی غیر مستقیم نام دارد. یک متخصص تبدیل اتوماسیون باید به صورت دستی انتقال را انجام دهد، زیرا فرآیند تبدیل به صورت خودکار به ControlLogix منتقل نمی­شود.

برنامه­ ها با کارت IO قبلی به صورت مشابه اجرا می­شوند، اما ظاهر متفاوتی دارند، زیرا این IO دیگر با فرمت هشت تایی کار نمی­کند (سیستم عددی که IOهای قبلی Allen Bradley بر اساس آن بودند). برنامۀ ControlLogix می­تواند IO را به عنوان یک رقم اعشاری در نظر بگیرد (مثلا 120 هشت تایی = 10 اعشاری). این تبدیل با نشان دادن فرمت IO قدیمی به عنوان بخشی از توصیفگرهای برنامه حاصل می­شود. در این روش، اعداد سیم کشی موجود در دستگاه و نقشه ­ها همچنان مطابق با برنامه هستند.

اتصال HMIهای قدیمی تر یا سیستم­های محیطی به سیستم­های انتقال اتوماسیون جدید فرآیند

HMIهای قدیمی تر یا سیستم­های محیطی موجود (مثل زمان توقف و ردیابی تولید) همچنان با برنامه نویسی ControlLogix PLC مرتبط می­شوند. این اتصال با ایجاد نقشه­ های داخلی از ارتباطات داده­ های اصلی به عنوان آدرس­های نوع PLC-5 در داخل ControlLogix  امکان پذیر است. از طرف دیگر، این برنامه­ ها در حین تبدیل به روزرسانی می­شوند تا از پیشرفت ­های مدرن بهره بگیرند. ارتباطات با یک فرآیند نگاشت مجدد بازسازی میشوند، که گاهی دارای یک درایور ارتباطات OPC جدید است.

 

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید