PLC Top Brands
میانگین امتیاز این مقاله: 5 از 5
( تاکنون 1 نفر امتیاز داده‌اند )

برنامه‌نویسی

PLC‌ها ساخته شده‌اند تا توسط مهندسانی بدون سابقه برنامه‌نویسی استفاده شوند. به همین دلیل ابتدا یک‌ زبان برنامه‌نویسی گرافیکی به نام (Ladder)‌ لدر ایجاد شد. این نرم‌افزار شبیه به نمودار شماتیکی سیستم‌هایی است که با رله‌های الکترومکانیکی ساخته شده‌ است.

بیشتر فرآیند‌های الکتروشیمیایی، با استفاده از رایانه‌های دیجیتالی که به عنوان کنترل‌کننده شناخته می‌شوند، خودکارسازی شده‌اند. نرم‌افزار‌‌های برنامه‌نویسی پی‌ ال‌ سی‌ (PLC)، همچنان به عنوان پرکاربردترین فناوری در جهان اتوماسیون، شناخته می‌شود.

نمونه‌ای از این فرآیندها، شامل کنترل خودکار ماشین‌آلاتی است که روی وسایل روشنایی و تفریحی، خطوط مونتاژ کارخانه و بسیاری دستگاه دیگر نصب شده‌ است. PLC نوعی سیستم با عملکرد در زمان واقعی می‌باشد. این به دلیل ورودی و خروجی‌های مختلفی است که دریافت و تولید می‌شوند.

برترین برند‌های نرم‌افزار پی‌ ال‌ سی:

در صنعت اتوماسیون امروزی تولیدکنندگان و توسعه‌دهندگان مشهوری مانند Mitsubishi ،Omron و Allen-Bradley وجود دارند که بر دیگران مسلط هستند. سهم فروش محصولات هر شرکت در بازار جهانی به شکل زیر می‌باشد:

 • زیمنس با تقریبا 30.7 درصد بیشترین سهم را در اختیار‌ دارد!
 • دومین سهم برتر در دستان راکول اتوماسیون است که 21.6 درصد سهم بازار را در اختیار دارد.
 • میتسوبیشی در رتبه سوم قرار دارد که 13.9 درصد به خود اختصاص داده‌ است.
 • 8.9 درصد سهام متعلق به شرکت اشنایدر الکتریک است.
 • رتبه پنجم به امرون تعلق دارد که 6.6 درصد از کنترلر‌ها را در بازار فراهم می‌کند.

 زیمنس PLC:

پی ال سی زیمنس
یک نوع پی ال سی زیمنس

زیمنس احتمالا مشهورترین شرکت اتوماسیون در جهان است که 30.7‌ درصد از سهام را به خود اختصاص داده است. این شرکت مجموعه‌ای از کنترل‌کننده‌های معروف به نام انحصاریِ (SIMATIC) را که دارای ویژگی‌های خارق‌العاده مانند اتصال اترنت، پروفینت و پروفیباس هستند را، ارائه می‌کند. در حال حاضر زیمنس PLC خود را به پتروشیمی‌ها، تاسیسات دریایی و سیستم‌های مدیریتی ارائه می‌دهد.

پی‌ ال‌ سی‌ Allen Bradley:

پی ال سی آلن_بردلی
نمونه پی ال سی آلن-بردلی

آلن-بردلی، یکی از معتبرترین تولیدکنندگان پی‌ ال‌ سی در بازار اتوماسیون ایالات متحده می‌باشد. خط کنترل‌کننده‌های آلن-بردلی برای پروژه‌هایی در هر اندازه در دسترس هستند. مدل‌های مختلف پی ال سی‌های این کمپانی به شرح زیر میباشد:

 • ControlLogic 
 • GuardPLC
 • SoftLogix

  نرم افزار پی ال سی آلن_بردلی
  نرم‌افزار برنامه‌نویسی پی ال سی‌های آلن-بردلی

پی ال سی ABB :

 کمپانی ABB یک تولیدکننده سطح بالای پی‌ ال‌ سی است. این کمپانی مجموعه کنترلر‌های معروفی را ارائه می‌دهد که اتوماسیون را برای کاربردهای مختلف آماده می‌کند. مدل معروف این کمپانی با نام PLC AC500 نیز شناخته می‌شود.

ABB پی ال سی
نمونه پی ال سی کمپانی ABB

برای خواندن مطالب بیشتر در این زمینه میتوانید مقالات تاریخچه پی ال سی ( PLC ) و PLC و PAC ها : روندهای جدید کنترلرهای نسل بعد را مطالعه بفرمایید.

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید