برندها و نرم افزار های PLC

برنامه‌نویسی

کنترل‌کننده‌های منطقی قابل برنامه‌ریزی در نظر گرفته شده‌اند تا توسط مهندسان و بدون سابقه برنامه‌ریزی استفاده شوند به همین دلیل ابتدا یک‌ زبان برنامه‌نویسی گرافیکی به نام (Ladder)‌ لدر ایجاد شد. این نرم‌افزار شبیه نمودار شماتیک سیستمی است که با رله‌های الکترومکانیکی ساخته شده‌ است.

بیشتر فرایند‌های الکتروشیمیایی با استفاده از رایانه‌های دیجیتالی که به عنوان کنترل‌کننده شناخته می‌شوند خودکار هستند. نرم‌افزار برنامه‌نویسی پی‌ ال‌ سی‌ (PLC) منطقی برنامه‌پذیر همچنان به عنوان پرکاربردترین فناوری اتوماسیون جهان در تولید باقی‌مانده‌ است.

نمونه‌ایی از این فرآیند شامل کنترل خودکار ماشین آلاتی است که روی وسایل روشنایی و تفریحی، خط مونتاژ کارخانه و بسیاری دیگر نصب شده‌ است.

پی‌ ال‌ سی برای تحمل خروجی‌ها و فعالیت‌ ورودی‌های مختلف و همینطور طیف وسیعی از تغییر‌ دما و محافظت در برابر لرزش و سر و صدای الکتریکی طراحی شده‌‌‌ است.

همچنین نوعی سیستم سخت و در زمان واقعی است. این به دلیل خروجی‌هایی است که تولید می‌شود و به دلیل ورودی‌های مختلفی است که توسط رایانه‌ها دریافت می‌شود. همچنین مهم است که خروجی‌ها در یک زمان خاص تولید شوند که معمولا کوتاه‌تر هستند.

اگر این کار انجام نشود و میزان تولید آن بیشتر از زمان تعیین شده باشد ممکن است نتیجه مطلوب شما تولید نشود که منجر به سوءعملکرد دستگاه می‌شود.

برترین برند‌های نرم‌افزار پی‌ ال‌ سی:

در صنعت اتوماسیون امروزی تولیدکنندگان/توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای مشهوری وجود دارند مانند Mitsubishi ،Omron (میتسوبیشی) و Allen-Bradley (آلن بردلی) که بر دیگران مسلط هستند. اگر به منابع آنلاین اعتماد دارید تقریبا 80‌ درصد کنترل‌کننده‌ها توسط 7 شرکت برتر در جهان فروخته می‌شوند؛ جایی که سهم هر شرکت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • زیمنس با تقریبا 30.7 درصد در بازار جهان بیشترین سهم را در اختیار‌ دارد!
 • دومین سهم برتر در دستان راکول اتوماسیون است که 21.6 درصد سهم بازار را در اختیار دارد.
 • میتسوبیشی در رتبه سوم قرار دارد که 13.9 درصد از درصد کل را به خود اختصاص داده‌ است.
 • 8.9 درصد سهام متعلق به شرکت اشنایدر الکتریک است.
 • رتبه پنجم به امرون تعلق دارد که 6.6 درصد از کنترلر‌ها را در بازار فراهم می‌کند.

 زیمنس PLC:

پی ال سی زیمنس

زیمنس احتمالا مشهورترین شرکت اتوماسیون در جهان است. از نظر اتوماسیون شماره یک جهان است و 30.7‌ درصد از سهام را به خود اختصاص داده است. این مجموعه از کنترل‌کننده‌های معروف که به یک ساختار کوتاه به نام (SIMATIC) از زیمنس است ارائه می‌شود و دارای مجموعه‌ایی از ویژگی‌های خارق‌العاده مانند اتصال اترنت، پروفینت و پروفیباس است. زیمنس از طریق نرم‌افزار سیماتیک خود حداکثر بازده را در کل فرآیند سیستم یا اتوماسیون ارائه می‌دهد. در حال حاضر زیمنس کنترل‌کننده منطقی خود را به پتروشیمی‌ها، تاسیسات دریایی و سیستم‌های مدیریتی ارائه می‌دهد. این نرم‌افزار با اثبات سازگاری و انعطاف‌پذیری فناوری اتوماسیون خود را به پیش می‌برد.

سیماتیک منیجر

پی‌ ال‌ سی‌ Allen Bradley:

پی ال سی آلن_بردلی

کنترل‌کننده‌های آلن-بردلی یکی از معتبرترین تولیدکنندگان پی‌ ال‌ سی در بازار اتوماسیون در ایالات متحده است. خط کنترل‌کننده‌های آلن-بردلی برای پروژه‌هایی در هر اندازه در دسترس  هستند و در مجموع به عنوان کنترل‌کننده‌های اتوماسیونِ قابل برنامه‌ریزی شناخته می‌شوند. شبکه کنترل‌کننده‌های آن‌ها که میتواند کل کارخانه را با برنامه و طراحی متناسب مدیریت کند به شرح زیر می‌باشد:

 • ControlLogic 
 • GuardPLC
 • SoftLogix
  نرم افزار پی ال سی آلن_بردلی

 ABB PLCs:

 کمپانی ABB یک تولیدکننده سطح بالای پی‌ ال‌ سی است. این کمپانی مجموعه کنترلر‌های معروف را ارائه می‌دهد که اتوماسیون را برای کاربردهای مختلف آماده کرده‌‌ است. خاصیت‌‌‌ “‌‌‌هر ماژول در هر پردازنده”‌‌‌‌ فرآیندی است که بدون توجه به نوع پردازنده مورد استفاده، برای پی‌ ال‌ سی های AC500 می‌توان استفاده نمود.

ABB پی ال سی

سایر نرم افزارهای قابل توجه پی‌ال‌سی:

برخی از شرکت‌ها هستند که به همراه عوامل منفی و مثبتی که در لیست‌های زیر جمع شده‌اند برای صنایع مختلف کاربرد دارند.

 • AG(کمپانی زیر مجموعه) زیمنس در حال تهیه کنترلری برای صنایع پتروشیمی شیمیایی و صنایع فرا‌ساحلی می‌باشد. تشخیص این مورد آسان‌تر است زیرا ورودی‌های فرایند پی‌ ال‌ سی زمان پاسخِ سریع‌تری دارند. جنبه منفی جلوی آن زمانی است که کارکرد یکی از اجزاء به درستی عمل نکند. این موضوع ممکن است باعث شود تا سیستم از دسترس خارج شود؛ زیرا دستگاه عملکرد خود را متوقف میکند و ممکن است به مشکلات دیگری نیز منجر شود.
 • کمپانی اتوماسیون فرایند مور: شرکتی است که به صنایع شیمیایی و تجهیزات نفت و پالایشگاهی دست پیدا کرد. پی‌ ال‌ سی آن‌ها به عنوان یک نرم‌افزار کاملا ساختار یافته همراه با امکاناتی است که به صورت دستی خروجی را انتخاب میکند و نیاز به خاموش شدن دارد. اما این مشکل برای مدارهای حیاتی فرایند ایمنی که می‌تواند یک اشکال بزرگ باشد مطلوب نیست. در نتیجه اکثر برند‌های پی‌ ال‌ سی نسخه‌های آزمایشی با قابلیت‌های محدود را برای یادگیری فرد و کاربرد‌های سبک ارائه می‌دهد.

برای خواندن مطالب بیشتر در این زمینه میتوانید مقالات تاریخچه پی ال سی ( PLC ) و PLC و PAC ها : روندهای جدید کنترلرهای نسل بعد را مطالعه بفرمایید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید