0
(0)

عايق‌بندی كردن تنها در ظاهر امري ساده به نظر مي‌رسد؛ در حالي كه ما عايق‌هاي مختلفي داريم كه از طيف وسيعي از مواد متفاوت ايجاد شده‌اند. با توجه به محل به كارگيري عايق، نوع به كار گرفته شده متفاوت خواهد بود-تمامي انواع عايق‌ها براي يك كاربرد مناسب نخواهند بود. به معيار R دقت كنيد (به چه ميزان يك روش عايق‌بندي مي‌تواند مانع انتقال گرما شود)؛ اين معيار به شما نشان مي‌دهد كه چه نوع از عايق براي كاربرد مورد نظر شما مناسب خواهد بود. چهار كلاس بزرگ از عايق‌بندی وجود دارد:

هر طبقه از عايق‌بندی شامل چندين زيرمجموعه است؛ به عنوام مثال پركننده‌هاي سبك شامل فيبرها سلولزي (ساخته شده از روزنامه‌هاي بازيافتي)، پشم شيشه و پشم كاني است. در اين روش، فيبرهاي سبك به حفره‌هاي ديوار دميده مي‌شود تا اين فضاها را پر كند؛ اين روش معمولا از لحاظ قيمتي گران‌تر از روش پوشينه عايق‌بندی خواهد بود؛ با اين حال اين روش بهتر مي‌تواند فضاهاي خالي موجود در ديوار را پر نمايد.

روش پوشينه و لايه عايق‌بندی شامل پشم شيشه فرآوري شده و پشم كاني است كه از لحاظ اقتصادي بسيار با صرفه است. پوشينه‌هاي استاندارد در ابعاد 4 الي 8 فوت ارائه مي‌شوند؛ با اين حال لايه عايق‌بندی همراه با آنها، در قالب قرقره‌اي ارائه مي‌شود و شما مي‌توانيد به ميزان مورد نياز خود آن را برش دهيد. روش پوشينه و لايه عايق‌بندی داراي معيار R به ميزان  خواهد بود؛ بنابراين بايد آن را به دقت نصب كنيد تا بيشترين بازدهي را داشته باشد. اين روش براي گوشه‌ها، خرپاها و ستون‌هايي كه داراي 16 الي 24 اينچ فضا دارند، مناسب خواهد بود.

روش تخته ضخيم شامل تخته‌هايي است كه از پشم شيشه، پلي استايرين[polystyrene]و پلي يورتون(polyurethane) ايجاد شده است. معمولا از اين روش براي عايق‌بندي دورتادور استفاده مي‌شود؛ اين نوع از عايق‌بندي داراي معيار R به ميزان R-4 الي R-8 خواهد بود.

روش افشاندن ذرات از دستگاه‌هاي پرفشار استفاده مي‌كند و تركيبي از پليمرها و عامل‌هاي كف كننده را به كار مي‌گيرد- هنگامي كه اين مواد از دستگاه خارج شد، كف پاشيده شده به سرعت گسترش مي‌يابد و فضاهاي مورد نظر را پر مي‌كند. با اينكه در گذشته كف از پلي‌يورتن يا اورتان ايجاد ميشد؛ اما امروز اين كف را از گياه سويا ايجاد مي‌كنند كه داراي بازدهي يكسان است اما يك ماده غير سمي محسوب مي‌شود.

مواد مختلف

پشم شيشه

پشم شيشه‌هاي پر شده با ذرات سبك، نياز به يك عايق بخار دارد تا ميزان آسيب‌پذيري از رطوبت به حداقل برسد؛ در غير اين صورت اين ماده به شدت قابليت جذب كنندگي بالايي دارد. قرقره‌هاي پشم شيشه و پوشينه‌هاي عايق‌بندي معمولا همراه با يك لايه محافظ رطوبتي عرضه مي‌شوند كه از جنس كاغذ است؛ اما مي‌توانيم از آلومينيوم نيز استفاده كنيم، زيرا آلومينيوم داراي خاصيت منعكس‌كننده گرما است. امروزه پوشينه‌هاي داراي چگالي بالا توليد مي‌شوند كه معمولا به ميزان سه برابر بيشتر (نسبت به پوشينه‌هاي سنتي) داراي پشم شيشه هستند؛ اما با توجه به اينكه آنها داراي پشم شيشه بيشتري هستند، قيمت بيشتري خواهند داشت. تحقيقات نشان داده‌اند كه عايق‌بندی پشم شيشه براي ريه‌هاي مضر است؛ اما در محصول‌هاي تركيبي پشم‌شيشه جديد، از فيبرهاي بيشتري استفاده شده است كه باعث مي‌شود مشكلات تنفسي كمتري ايجاد كند.

سلولز

عايق‌بندی سلولز تقريبا در هر اينچ داراي 30 درصد (يا حتي بيشتر) پشم كاني است. در اين مواد معيار R براي هر اينچ به ميزان R-3 الي R-4 خواهد بود؛ اين موضوع نشان مي‌دهد كه اين مواد از لحاظ عايق‌بندی داراي خاصيت مشابه با پشم شيشه هستند، با اين حال اين مواد در دماهاي پايين، موثرتر هستند. اين مواد براي عايق‌بندی ديوارها و سقف‌ها بهترين گزينه هستند، اما اين مواد در حالت انباشته و پرز داده شده، تاثير مورد نظر را نخواهند داشت. يك روش افشانه‌اي مي‌تواند به كارگيري سلولز پرشده با ذرات سبك را راحت‌تر كند؛ با اين حال بايد تمهيداتي در نظر گرفته شود تا از آن در مقابل رطوبت و آتش‌سوزي محافظت شود. مي‌توان با استفاده از روش‌هاي مختلف، اين ماده را تبديل به يك تاخيرانداز آتش‌سوزي كنيم؛ زيرا پايه اين ماده نيز پشم شيشه است.

پشم معدنی

پشم معدني يا پشم كاني يك ماده فيبري است كه از مواد شيميايي، سنگ آهگ و خاك ايجاد شده است. اين ماده معمولا با استفاده از يك لايه از ذرات سبك در برابر رطوبت و آتش مقاوم شده است و مي‌توان از آن در ديواره‌ها و سقف‌ها استفاده كرد. با توجه به اينكه پشم معدني همانند پشم شيشه براي ريه مضر است، بايد در هنگام استفاده از آن، نكات ايمني را رعايت كنيد.

كف افشانه‌ای

چندين نوع متفاوت از كف افشانه‌اي وجود دارد كه مي‌توان به كف اورتان و كف سويا اشاره كرد. كف‌هاي جديد پلي اورتان از مواد شيميايي آسيب‌زننده به لايه اوزون استفاده نمي‌كنند؛ در واقع آنها از يك عامل دمش غيركلوريني(chlorine) استفاده مي‌كنند. با اين حال ممكن است كه آنها باعث آسيب زدن به محيط زيست شوند. كف‌هاي پلي اورتان با چگالي پايين از آب يا كربن دي‌اكسيد به عنوان عامل دمش استفاده مي‌كنند. كف سويا كه به تازگي ابداع شده است، از محصول‌هاي مبتني بر سويا استفاده مي‌كند و عامل دمش آن،‌ آب خواهد بود. كف سويا همانند پلي اورتان موثر خواهد بود اما داراي مواد شيميايي مضر نيست.


 

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید