شبکه اترنت

با تبدیل شدن اترنت به شبکه صنعتی دلخواه، آیا شبکه‌های Fieldbus هنوز هم نقشی ایفا می‌کنند؟ پاسخ بستگی به کاربرد دارد. اگرچه اترنت به وضوح برنده است.

در این مرحله، بدیهی است که اترنت به سرعت جایگزین شبکه‌های Fieldbus می‌شود که دهه‌ها بر صنعت تسلط داشته‌اند. یک مورد واضح پروتکل ارتباطات صنعتی Profibus (fieldbus) و Profinet (Ethernet) هستند.

امروزه به ازای هر چهار شبکه Profinet یک Profibus فروخته می‌شود. این امر نشان دهنده تغییر 180 درجه‌ای نسبت به یک دهه قبل است.

فیلدباس
فیلدباس بر پایه اترنت

علی‌ رغم این تغییر، تعداد زیادی شبکه Fieldbus در سراسر سایت‌های صنعتی جهان وجود دارد و همانطور که در نظرات مشهود است برخی از سایت‌ها به خرید و نصب Fieldbus ادامه می‌دهند.

سخنان گراب مدیر کمپانی Avanceon

گراب مدیر ارشد در کمپانی Avanceon می‌گوید: «اترنت طبیعت فراگیری دارد و در دهه گذشته یا بیش از آن، مطمئناً از Fieldbus پیشی گرفته است و صادقانه بگویم، به ندرت درخواست‌های دیگری به غیر از اترنت داریم.»

وی می‌گوید: «یکی از عوامل اصلی گسترش اترنت در صنعت، ظهور هاب‌ها، سوئیچ‌ها و روترهای سطح صنعتی بود که ارتباطات اترنت را قوی‌تر، قابل پیش‌بینی‌تر و کمتر مستعد افت داده می‌کرد.

بعلاوه تعدادی فیلدباس مبدل وجود دارد که اکثر مردم با آنها آشنایی دارند، مانندModbus ، EtherNet/IP و Profinet که Fieldbus‌هایی هستند که پروتکل‌ها را به اترنت تبدیل می‌کنند.»

او اضافه می‌کند: «این باعث خلق جامعه توسعه دهنده‌ای شد که روی تحول اترنت به جای هر Fieldbus به خصوصی، کار کنند.» و این جامعه به کار خود ادامه می‌دهد.

گراب می‌گوید: «با توجه به اینکه همه تولیدکنندگان اصلی دستگاه‌های میدانی، اترنت را ارائه می‌دهند، اغلب از پروتکل‌های متعددی برای پشتیبانی از آن استفاده می‌کنند.

پروتکل اترنت
پروتکل اترنت صنعتی

واقعیت این است که مهندسان، توسعه دهندگان و پرسنل پشتیبانی برق درک می‌کنند که در تکنولوژی، در چشم‌انداز صنعتی بسیار زیاد از اترنت استفاده می‌شود.

آن‌ها از اترنت در SCADA، HMI و PLCها سال‌هاست که استفاده می‌کنند. بنابراین اساس دانش در محیط OT (تکنولوژی عملیات) در گروه های تعمیرات و نگهداریِ کارخانه بسیار گسترده است».

حال سوال پیش می‌آید که با همه این موارد آیا فناوری Fieldbus هنوز موثر است؟

گراب در توضیح اینکه چرا Fieldbus در بسیاری از کارخانه‌های سراسر جهان همچنان به کار می‌رود خاطرنشان کرد که جایگزینی Fieldbus با اترنت به طور کلی دلیل اصلی نیست که اکثر تولیدکنندگانِ پروژه، نصب اترنت را پیش می‌گیرند.

او می‌گوید: « به طور معمول، آن‌ها به دنبال راهی برای جایگزینی یا افزودن دستگاه‌ها هستند و به دنبال مواردی می‌گردند که اطلاعات بهتری در اختیار آن‌ها قرار دهد.

این یکی از دلایلی است که آن‌ها به سمت یک شبکه قوی‌تر مانند اترنت می‌روند – تمایل به تشخیص بیشتر اترنت را به یک شبکه ارزان برای دستگاه‌های هوشمند تبدیل کرده است که حتی می‌تواند به ابزار دقیق اضافه شود.

در واقع، ترجیح اترنت برای توانایی آن به منظور کمک به مشاهده مشکلات بوجود آمده و ارائه راه حل قبل از اینکه مشکلی فرآیند را از بین ببرد، می‌باشد. بنابراین در این سناریو ما به ندرت می‌بینیم که Fieldbus در صورت وجود گزینه اترنت توصیه شود.»

انتخاب Fieldbus

گرچه گراب خاطرنشان کرد که امروزه افراد کمتری درخواست اتصالات Fieldbus را دارند اما هنوز هم بازاری برای این فناوری باقی مانده است.

انتخاب فیلدباس
استفاده از فیلدباس در تجهیزات صنعتی

برخی از Fieldbus‌های ورودی/خروجی به ویژه ASI و CANbus هنوز هم استفاده می شوند. زیرا زمان پاسخگویی بهتری دارند.‌ و استفاده و پیاده‌سازی آن‌ها بسیار ساده است.

ASI و CANbus یک باس ورودی/خروجی دیجیتالی ارزان قیمت ارائه می‌دهند و می‌توانند برای برنامه‌هایی مانند تعمیر و نگهداری ساختمان یا سیستم‌های نوار نقاله بسیار جذاب باشند.

بنابراین، همین که وارد مرحله معرفی سیگنال آنالوگ به سیستم شدید، شروع به ارسال اطلاعات می‌کنید و این اطلاعات اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند.

و اگر در حال دریافت/ارسال اطلاعات اطلاعات در سمت آنالوگ هستید، باید در سمت دیجیتال نیز اطلاعات را دریافت یا ارسال کنید. در این مرحله است که اترنت بیشتر به یک ابزار اتصال استاندارد و قوی تبدیل می‌شود (در مرحله تبدیل سیگنال آنالوگ به دیجیتال).»

گراب افزود که هنگام نصب اترنت، یکی از مواردی که همه کاربران باید بررسی کنند استفاده از آن در مناطق طبقه‌بندی شده است؛ به عنوان مثال، در مواردی که ذاتا ممکن است به ایمنی نیاز باشد.

او می‌گوید: «در چنین مواردی، ممکن است بخواهید یک Fieldbus خاص را در نظر بگیرید، چرا که برخی از Fieldbus‌ها  مخصوص این نوع محیط‌ها ساخته شده‌اند، حتی اگر از اترنت در این محیط‌ها استفاده شد، باید اطمینان حاصل کنید که ابزارهای مناسبی را برای استفاده از اترنت در آن محیط‌ها تهیه کرده اید».

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید