اترنت صنعتی
میانگین امتیاز این مقاله: 3 از 5
( تاکنون 2 نفر امتیاز داده‌اند )

با تبدیل شدن اترنت به شبکه صنعتی دلخواه، آیا شبکه‌های Fieldbus هنوز هم نقشی ایفا می‌کنند؟ پاسخ بستگی به کاربرد دارد. اگرچه اترنت به وضوح برنده است.

در این مرحله، بدیهی است که اترنت به سرعت جایگزین شبکه‌های Fieldbus می‌شود که دهه‌ها بر صنعت تسلط داشته‌اند. یک مورد واضح پروتکل ارتباطات صنعتی Profibus (fieldbus) و Profinet (Ethernet) هستند.

امروزه به ازای هر چهار شبکه Profinet، یک Profibus فروخته می‌شود. این امر نشان دهنده تغییر 180 درجه‌ای نسبت به یک دهه قبل است.

فیلدباس
فیلدباس بر پایه اترنت

علی‌ رغم این تغییر، تعداد زیادی شبکه Fieldbus در سراسر سایت‌های صنعتی جهان وجود دارد و همانطور که در نظرات مشهود است برخی از سایت‌ها به خرید و نصب Fieldbus ادامه می‌دهند.

سخنان گراب مدیر کمپانی Avanceon

گراب مدیر ارشد در کمپانی Avanceon می‌گوید: «اترنت طبیعت فراگیری دارد و در دهه گذشته یا بیش از آن، مطمئناً از Fieldbus پیشی گرفته است و صادقانه بگویم، به ندرت درخواست‌های دیگری به غیر از اترنت داریم.»

وی می‌گوید: «یکی از عوامل اصلی گسترش اترنت در صنعت، ظهور هاب‌ها، سوئیچ‌ها و روترهای سطح صنعتی بود که ارتباطات اترنت را قوی‌تر، قابل پیش‌بینی‌تر و کمتر مستعد افت داده می‌کرد.

بعلاوه تعدادی فیلدباس مبدل وجود دارد که اکثر مردم با آنها آشنایی دارند، مانند Modbus ،EtherNet/IP (مودباس) و Profinet که Fieldbus‌هایی هستند که پروتکل‌ها را به اترنت تبدیل می‌کنند.»

حتما بخوانید: Modbus چیست ؟ (راهنمای جامع)

 

پروتکل اترنت
پروتکل اترنت صنعتی

واقعیت این است که مهندسان، توسعه دهندگان و پرسنل پشتیبانی برق درک می‌کنند که در تکنولوژی و چشم‌انداز صنعتی، بسیار زیاد از اترنت استفاده می‌شود.

آن‌ها سال‌هاست که از اترنت در SCADA ،HMI و PLCها استفاده می‌کنند. بنابراین اساس دانش در محیط OT در گروه‌های تعمیرات و نگهداریِ کارخانه بسیار گسترده است».

حال سوال پیش می‌آید که با همه این موارد آیا فناوری Fieldbus هنوز موثر است؟

گراب در توضیح اینکه چرا Fieldbus در بسیاری از کارخانه‌های سراسر جهان همچنان به کار می‌رود خاطرنشان کرد که جایگزینی Fieldbus با اترنت به طور کلی دلیل اصلی نیست که اکثر تولیدکنندگانِ پروژه، نصب اترنت را پیش می‌گیرند.

او می‌گوید: «به طور معمول، آن‌ها به دنبال راهی برای جایگزینی یا افزودن دستگاه‌ها هستند و به دنبال مواردی می‌گردند که اطلاعات بهتری در اختیار آن‌ها قرار دهد. این یکی از دلایلی است که آن‌ها به سمت یک شبکه قوی‌تر مانند اترنت می‌روند.

انتخاب Fieldbus

گراب خاطرنشان کرد که امروزه افراد کمتری درخواست اتصالات Fieldbus را دارند اما هنوز هم بازاری برای این فناوری باقی مانده است.

دستگاه فیلدباس
استفاده از فیلدباس در تجهیزات صنعتی

برخی از Fieldbus‌ها به ویژه ASI و CANbus هنوز هم استفاده می شوند. زیرا زمان پاسخگویی بهتری دارند.‌ و استفاده و پیاده‌سازی آن‌ها بسیار ساده است.

ASIو CANbus یک باس ورودی/خروجی دیجیتالی ارزان قیمت را ارائه می‌دهند و می‌توانند برای برنامه‌هایی مانند تعمیر و نگهداری ساختمان یا سیستم‌های نوار نقاله بسیار جذاب باشند.

اگر در حال دریافت یا ارسال اطلاعات به شکل آنالوگ هستید و می‌خواهید در خروجی داده‌ها را به شکل دیجیتال نیز دریافت کنید، در این مرحله اترنت به یک ابزار اتصال استاندارد و قوی تبدیل می‌شود (در مرحله تبدیل سیگنال آنالوگ به دیجیتال).»

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد آرا: 2

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید