سروو موتور دلتا

همچنان که تکنولوژی میکروپروسسور‌ها پیشرفته‌تر می‌شود؛ توسعه و اثربخشی تکنولوژیِ تولید مغناطیس دائم برای سروو موتورها و دستگاه‌های قدرت نیمه‌هادی با توان و عملکرد بالا، به طور مداوم بهبود می‌یابد. بنابراین، سروو موتور AC و سیستم کنترل سروو AC، تبدیل به تکنیک‌های پایه‌ای برای کامل کردن تکنولوژی اتوماسیونِ کنترل در صنعت کنونی شده است.

سیستم سروو دلتا، یک سیستم  همه جانبه است که پایه استحکام دلتا در تکنولوژی صنعتی و الکترونیک می‌باشد. همه سری‌های ASDA درایوهای سروو AC با یک پردازنده سیگنال دیجیتال (DSP) همراه می‌شوند که سرعت اجرای بالایی را از ارائه می‌کند. بعلاوه، دیگر ویژگی‌های سری‌های دلتای ASDA شامل تنظیم بهره، عملکرد صحیح موتور، تحلیل نرم‌افزاری و بررسی عملکرد نظارت می‌شوند و همچنین سرعت و دقت بالایی در کنترلِ حرکت را برای بازه گسترده‌ای از کاربردهای اتوماسیون صنعتی فراهم می‌کند.

سیستم های سروو AC

سیستم سروو AC، شامل درایو سروو و موتور به همراه انکودرِ دستگاه فیدبک می‌شود.

-درایو سروو AC و سروو موتور:

درایو سروو AC یک تقویت کننده الکترونیکی خاص است که برای کنترل موتور سروو AC به کار می‌رود. سروو موتور توان یا فرمان را از درایو سروو AC دریافت می‌کند و این درایو سیگنال فیدبک ارسالی از موتور را مشاهده می‌کند و دائما انحرافات را در مقایسه با رفتار مورد انتظار برای کنترل سیستم حلقه بسته، تصحیح می‌کند.

-مزایای سروو موتور AC نسبت به موتور پله‌ای (Stepper Motor) چیست؟

سروو های AC
سروو موتور AC

موتورهای پله‌ای از آنجایی که هیچ دستگاه فیدبکی ندارند، در سیستم‌های حلقه باز مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ در حالی‌که سیستم سروو، کنترل حلقه بسته است.

سروو موتورها برای گشتاور و سرعت بالاتر، به منظور تغییر دائم بار برای ارائه عملکردی پایدار که با موتورهای پله‌ای امکان پذیر نیست، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع گوناگون انکودرها در سروو موتور دلتا کدامند؟

در سروو موتور دو نوع انکودر افزایشی و مطلق وجود دارد. در صورت انتخاب نوع افزایشی، نیازی به تکرار رویه خانگی مخصوصا در زمانی که به توان متصل است، وجود ندارد. رویه خانگی عملیاتی برای تعریف موقعیت صفر ماشین یا موقعیت مرجع دستگاه است است.

در انکودرهای مطلق یک باتری برای پشتیبانی از انکودر سروو به منظور به دست آوردن عدد موقعیت مکانی وجود دارد، از این‌رو در هنگامی که برق قطع می‌شود، درایو عدد موقعیت مکانی انکودر مطلق را می‌خواند تا موقعیت دقیق ماشین را بداند و از تکرار رویه خانگی جلوگیری کند.

سروو موتورها چگونه کار می کنند؟

سروو درایور دلتا
یک نمونه از سروو موتور دلتا

یک سروو موتور چگونه کار می‌کند؟ سروو موتور یک دستگاه الکترومکانیکی‌ است که گشتاور و سرعت مبتنی بر جریان و ولتاژ تامین شده، تولید می‌کند. یک سروو موتور به عنوان بخشی از یک سیستم حلقه بسته کار می‌کند که گشتاور و سرعت را همانند فرمان‌هایی که از کنترلگر سروو و از فیدبک حلقه بستهِ دستگاه دریافت می‌کند، فراهم می‌آورد.

دستگاه فیدبک اطلاعاتی همچون جریان، سرعت یا موقعیت نسبت به کنترلگر سروو را تامین می‌کند، و حرکت موتور را براساس پارامترهای فرمانِ داده شده تنظیم می‌کند. سروو موتورها در انواع، اشکال و اندازه‌های متنوعی در دسترس هستند.

اصطلاح سروو برای اولین بار در سال 1859 توسط جوزف فاكورت به كار برده شد، کسی که یک مکانیسم فیدبکی را برای كمک به هدایت كشتی بخار برای كنترل سكان‌ها به كار گرفت. یک سروو موتور بخشی از یک مکانیزم سروو شامل سه عنصر کلیدی است؛ یک موتور، یک دستگاه فیدبک و دستگاه کنترل. موتور می‌تواند AC یا DC، با جاروبک یا بدون جاروبک، دوار یا خطی و در هر اندازه‌ای باشد.

دستگاه فیدبک می‌تواند یک پتانسیومتر، دستگاه اثر هال، تاکومتر، تحلیلگر، انکودر، مبدل خطی، یا هر سنسور مناسب دیگری باشد. سیستم سروو، دستگاه الکترونیکِ کنترلی است که به موتور توان می‌دهد و اطلاعات فیدبک و فرمان مرجع را با یکدیگر مقایسه می‌کند تا بررسی کند که سروو موتور همانگونه که بدان فرمان داده شده عمل کند.

کاربردهای سروو موتور

کاربردهای گوناگون بسیاری برای سروو موتورها وجود دارد، از موتورهای DC ساده مورد استفاده در سرگرمی (مانند هواپیماهای مدل) تا موتورهای بدون جاروبک پیچیده که به وسیله کنترلرهای حرکتی پیچیده مورد استفاده در مراکز ماشین‌آلات چند محوره، هدایت می‌شوند.

یک مثال از مکانیزم سروو معمول، وسیله‌ای نقلیه با کروز کنترل (مهار سرعت) است که شامل یک موتور، یک سنسور سرعت (فیدبک) و دستگاه الکترونیکی به منظور مقایسه سرعت وسیله با سرعت تنظیم شده، می‌شود.

اگر سرعت وسیله نقیه کم شود، سنسور این اطلاعات را برای دستگاه الکترونیکی ارسال می‌کند و مقدار سوخت به موتور را برای بالا بردن سرعت افزایش می دهد؛ یک سیستم حلقه بسته ساده.

یک سروو موتور ساده صنعتی شامل موتور DC مغناطیس ثابت است که به یک تاکومتر متصل می‌شود و ولتاژِ خروجی را متناسب با سرعت فراهم می‌آورد. دستگاه الکترونیکیِ درایو، ولتاژ و جریان ضروری به موتور را بر اساس ولتاژ بازگشتی از تاکومتر، فراهم می‌آورد.

سیستم سروو موتور

08سروو‌های برند دلتا

در یک سیستم سروو موتور پیچیده‌تر، چندین حلقه تعبیه شده که برای عملکرد بهینه به منظور فراهم آوردن کنترل دقیق حرکت، تنظیم می‌شوند. این سیستم شامل حلقه‌های جریان، سرعت و موقعیت مکانی می‌شود که از عناصر دقیق فیدبکی استفاده می‌کنند. هر حلقه به حلقه بعدی سیگنال می‌فرستد و بر عناصر فیدبکی مناسب نظارت می‌کند تا عملیات لازم را در لحظه انجام دهد و با پارامترهای فرمان داده شده مقایسه کند.

حلقه پایه، حلقه جریان یا گشتاور است. جریان در یک موتور چرخان، متناسب با گشتاور است، که باعث بوجود آمدن شتاب یا رانش می‌شود. یک سنسور جریان، دستگاهی است که فیدبک مربوط به جریان عبوری از موتور را نمایش می‌دهد. سنسور سیگنالی را به دستگاه کنترلِ الکترونیکی ارسال می‌کند که معمولا یک سیگنال آنالوگ یا دیجیتالِ متناسب با جریان موتور است.

حلقه سرعت به همین صورت و متناسب با سرعت کار می‌کند. این حلقه به حلقه جریان در هنگامی که سرعت به زیر سرعت فرمان داده شده افت پیدا می‌کند، فرمانی را ارسال می‌کند تا جریان را افزایش دهد (بنابراین ولتاژ افزایش می‌یابد).

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید