تعمیر و نگهداری

چکیده

شرکت‌های تولیدی صرف نظر از اندازه یا بخش صنعتی که در آن فعالیت می‌کنند، دائما در تلاش هستند تا کارایی فرآیندهای مختلفی را که به کار می‌گیرند افزایش دهند.

مسلما تعمیر و نگهداری یکی از اصلی‌ترین زمینه‌هایی است که در آن شرکت‌ها به طور مداوم به دنبال راه‌هایی برای کاهش هزینه‌ها و کاهش زمان لازم برای انجام کارهای ضروری هستند.

با توجه به اینکه بسیاری از عملیات‌های تعمیر و نگهداری در حال برنامه‌ریزی شدن هستند و اغلب توسط اپراتورهای باتجربه که گاهی اوقات کارهای ضروری و در عین حال وقت گیر را به صورت دستی انجام می‌دهند، به راحتی می‌توان دریافت که چرا گهگاه تولیدکنندگان در هنگام دستیابی به اهداف بهره‌وری، برخلاف جریان آب شنا می‌کنند.

بررسی و نظارت
تعمیر و نگهداری تجهیزات توسط اپراتور

تکنولوژی های نوآورانه

در تلاش برای پیشرفت در این زمینه‌، شرکت‌های بیشتر و بیشتری به تکنولوژی‌های نوآورانه روی می‌آورند تا فرآیندها را ساده کرده و زمان و هزینه‌های مرتبط با عملیات تعمیر و نگهداری خود را کاهش دهند.

کاری پر زحمت و در عین حال بسیار مهم وجود دارد که نیاز به مهندسین تعمیر و نگهداری است تا به صورت دستی سطح گشتاور تک تک پیچ‌هایی را که ممکن است در قسمت خاصی از ماشین‌آلات، موتور یا تعداد بیشماری سازه یا وسیله‌های نقلیه دیگر مشکل ایجاد کنند را بررسی کنند.

این امر منجر به ظهور راه‌حل‌های خاصی شده است که برای کاهش میزان بالای زمان مورد نیاز در چنین مواردی طراحی شده‌اند. برخی از این راه‌حل‌ها شامل استفاده از امواج اولتراسونیک برای انجام بازرسی می‌شود.

با این حال، با وجود امکان اندازه‌گیری دقیق، این روش منتقدان زیادی دارد که به محدودیت‌های اساسی خاصی اشاره می‌کنند.

مهم‌تر از همه اینکه چنین دستگاه‌هایی نیاز به دسترسی فیزیکی به بولت دارند چرا که دستگاه باید در بالای آن وصل شود. راه‌حل‌های اولتراسونیک همچنین به اطلاعاتی مانند طول بولت نیز نیاز دارند که ممکن است به راحتی در دسترس نباشند.

رویکردی هوشمندانه‌تر برای انجام عملیات‌های تعمیر و نگهداری

از دیدگاه ما قسمت هوافضا یکی از مهمترین بخش‌هایی است که در آن فرآیندهای نگهداری، تعمیر و عملیات (MRO) به شیوه‌‌ای کارآمد، استاندارد و ایمن نیاز دارد.

بنابراین به عنوان یک تامین‌کننده و عرضه کننده راه‌حل‌هایی برای این چالش‌های کلیدی پیش روی تولیدکنندگان در این بخش (و همچنین سایر صنایع) از چند سال قبل به دنبال راه‌هایی برای حل این مسئله اساسی بودیم.

برای ما واضح بود که مهندسان تعمیر و نگهداری به چیزی نیاز دارند که بتواند به وسیله آن بر چالش‌های اساسی در فرآیندها پیروز شوند و در عین حال بر کاستی‌های راه‌حل‌های موجود نیز غلبه کنند.

این موضوع باعث شد تا یک راه‌حل اثرگذار بر اساس مفهومی به نام Smart Washer ایجاد کنیم. مهم‌تر اینکه به جای بررسی دستی سطح گشتاور هر بولت سنتی، مهندسین تعمیر و نگهداری از اتصالات به خصوصی که یا محکم هستند و یا خیلی شل هستند مطلع می‌شوند تا بتوانند در عرض چند ثانیه آن‌ها را بررسی کنند.

این موضوع مزیتی در لحظه را از جنبه ایمنی فراهم می‌آورد چرا که دستگاه می‌تواند احتمال شکستن بولت‌ها به دلیل سفت شدن بیش از حد در حین بررسی‌های دستی را کاهش دهد.

Smart Washer که برای بهبود کارایی در MRO طراحی شده است، نقش اساسی یک واشر استاندارد را ایفا می‌کند. این تکنولوژی با استفاده از یک فشارسنج اختصاصی و همچنین یک سیستم انتقال در Washer به دست آمده است که از طریق یک دستگاه هوشمند (Smart Reader)، اطلاعات را به مهندسان تعمیر و نگهداری انتقال می‌دهد.

افزایش بهره‌وری‌های قابل اندازه‌گیری

در حال حاضر در آزمایش بتا در چندین سایت مشتری ثابت شده است که Smart Washer دارایی ارزشمندی است. این موضوع توسط مشتری ما، هلیکوپترهای ایرباس، تایید شده است که کارآیی به صورت قابل ملاحظه‌ای در حین تعمیر و نگهداری موتور هلیکوپتر افزایش یافته است.

به عنوان مثال یک هلیکوپتر حتی قبل از اینکه مهندسان تعمیر و نگهداری بتوانند به پیچ‌ها دسترسی پیدا کنند، می‌تواند نیاز به بررسی دوره‌ای داشته باشد که این امر خود مستلزم حذف موتورها و جزئیات داخلی آن است.

پس از بررسی، موتور باید مجددا نصب شود و برای اطمینان از نصب صحیح موتورها، عملیات زمینی انجام شود. نیازی به گفتن نیست که این یک عملیات تعمیر و نگهداری سنگین است و به مدت زمانی طولانی نیاز است که معمولا حدود دو روز به طول می‌انجامد و دو مهندس نیاز است تا 12 بولت را بررسی کنند.

گزارش شده است که با استفاده ازSmart Washer در هلیکوپترهای ایرباس، آن‌ها قادرند همان کار را در حدود دو ساعت و با یک مهندس انجام دهند.

استفاده در صنایع دیگر

فراتر از صنایع هوافضا و هوانوردی، تکنولوژی Smart Washer به طور بالقوه می‌تواند نیازهای چندین بخش دیگر را که نیاز به استانداردهای ایمنی بسیار بالا و فرآیندهای کارآمد تعمیر و نگهداری دارند، برطرف کند.

به عنوان مثال، فرصت‌هایی در بازارهای انرژی و منابع تجدیدپذیر وجود دارد. یکی از این زمینه‌های کاربردی مرتبط با انرژی هسته‌ای است.

جایی که شرکت‌های انرژی هسته‌ای به راحتی می‌توانند با استفاده از یک هواپیمای بدون سرنشین از فاصله ایمن، مخازن زباله‌های رادیواکتیو را بررسی کنند.

به طور مشابه، تولیدکنندگان توربین‌های بادی برای تولید برق می‌توانند از مزایای Smart Washer با استفاده از یک هواپیمای بدون سرنشین استفاده کنند تا در زمان و در نهایت هزینه صرفه‌جویی شود و همچنین مسائل ذاتی ایمنی پره‌های توربین بادی که دسترسی به آن‌ها سخت است را برطرف کند.

مثال‌های بسیار دیگری وجود دارد که می‌توان به وسیله این راه‌حل به مسائل اساسی رسیدگی کرد و بر آنها غلبه کرد؛ از جمله صندلی‌های بالابر و تله‌کابین در پیست‌های اسکی یا سواری‌های ارتفاع بالا در پارک‌های تفریحی.

عملیات نگهداری و تعمیر
عملیات نگهداری و تعمیر در فرآیند‌ها

استفاده از داده‌ها برای پیش‌بینی نیاز به تعمیر

هنگام استفاده از تکنولوژی هوشمند، افق وسیع‌تری آشکار می‌شود. میزان و سطح داده‌های ارائه شده توسط Smart Washer (که می‌تواند قابل دسترسی، تجزیه و تحلیل و پردازش باشد) در زمان مناسب می‌تواند قابلیت نظارت دقیق را فعال کرده و فرصتی را برای استفاده از تعمیر پیش‌بین فراهم آورد.

پارامترهای قابل ثبت شامل تنش، تاریخ، مکان، دما و چند مورد دیگر می‌شود. این امر بدان معناست که موتور هواپیما، توربین بادی و پارک تفریحی در صورت نیاز به تعمیر، هشدارهای لازم و فوریِ وجود مشکل و یا تعمیرات، طبق برنامه به شرکت داده می‌شود.

در نهایت اکثر تولیدکنندگان یا شرکت‌هایی که ملزم به بررسی تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات یا سایر زیرساخت‌ها هستند، در مورد کاهش زمان و هزینه در چنین فرآیندهایی اهداف مشخصی را برای خود تعیین می‌کنند.

به لطف ارائه‌دهندگان مبتکر که متعهد به حل و فصل این چالش‌های اساسی با استفاده از راه‌حل‌های تکنولوژیک هوشمند هستند، تولیدکنندگان در تلاش مستمر برای بهبود کارآیی خواهند بود.

JPB Système یکی از پیشروترین تولیدکنندگان فرانسوی در زمینه ارائه راه‌حل‌های تکنولوژیک افزایش بهره‌وری در زمینه صنایع هوافضا، هوانوردی و دیگر صنایع است. این شرکت با فرآیند مبتنی بر Industry 4.0 به برخی از بزرگترین تولیدکنندگان صنعت از جملهSafran ، Pratt & Whitney،GE ، Rolls-Royce و ITP Aero خدمات ارائه می‌کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید