سیسیتم RTU
0
(0)

RTU چیست؟

در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که RTU (واحد پایانه از راه) چیست و چه تفاوتی با PLC دارد. RTU یک سیستم دیجیتالی است که برای خودکار کردن فرآیندهای الکتریکی و مکانیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. RTU گاهی اوقات، Remote Telemetry Unit یا Remote Telecontrol Unit نیز نامیده می‌شود. همچنین یک دستگاه مبتنی بر ریزپردازنده است که دستگاه‌های فیلد را رصد و کنترل می‌کند. سپس داده‌ها را به سیستم‌های کنترلی و نظارت کارخانه مانند SCADA و HMI ارسال می‌کند. اگر در زمینه تعریف RTU جستجو کنید، ممکن است نتایج زیادی پیدا کنید که نشان می‌دهد RTU بسیار قوی‌تر از PLC است. RTU مزایای بالقوه‌ای نسبت به PLC دارد که در ادامه مقاله درباره این مزایا بحث خواهیم کرد.

پیش از خواندن ادامه مقاله، توصیه می‌شود ابتدا کلیپ زیر را مشاهده بفرمایید:

مقایسه قیمتی

از نظر قیمت، برنده در حال حاضر PLC است. PLCها دارای قیمت پایین‌تری هستند اما بسیاری RTU را یک سیستم بسیار مقاوم می‌دانند چرا که موجب می‌شود به این باور برسید که صرفِ هزینه‌های بیشتر در ابتدای کار برای پیکربندی یک PLC، در نهایت برابر با هزینه انتخاب RTU خواهد بود.

RTU در مقابل PLC
مقایسه قیمتی RTU و PLC

کنترل فرآیند

از نظر کنترل یک فرآیند، RTU به احتمال زیاد برابر با PLC است. هر دو کنترل کننده می‌توانند از چندین نوع مختلف کارت I/O استفاده کنند، ماژول‌های ارتباطی مختلف را به کار گیرند و فرآیندها را برنامه‌نویسی کنند که امر برنامه‌نویسی ممکن است نیاز به مداخله از طرف اپراتور داشته باشد. RTU دارای مزایایی همچون تحمل شرایط محیطی، واحد تغذیه پشتیبان و استقلال داخلی است.

شرایط محیطی RTU
تحمل بهتر شرایط محیطی توسط RTU

مزایای برنامه‌نویسی

ابتدا بیایید در مورد مزیت برنامه‌نویسی در RTU نسبت به PLC صحبت کنیم. شخصی که با PLC کار می‌کند، به نرم‌افزار خاص، مهارت‌ها و دانش خاصی در زمینه Logic ladder ،Structured Text ،Block Function نیاز دارد. اما RTU گاهی اوقات می‌تواند از طریق یک رابط وب ساده برنامه‌نویسی شود. در موارد دیگر RTU دارای یک نرم‌افزار راه‌اندازی است که می‌تواند در پیکربندی کارت‌های ورودی و خروجی و همچنین ارتباطات کمک کند.

برنامه نویسی RTU
مزیت برنامه‌نویسی RTU

همچنین بسیاری از RTUها دارای ماژول‌های از پیش برنامه‌ریزی شده هستند که می‌توان از آن‌ها فقط در عملیات‌های خاص استفاده کرد. البته این مزیت می‌تواند به سرعت به یک عیب بدل شود.

برخی از RTUها ممکن است با زبان‌هایی مانند Basic ،Visual Basic و #C برنامه‌نویسی شوند. البته این زبان‌ها همانند زبان‌های برنامه‌نویسی PLCها به مهارت خاصی نیاز دارند. لازم به ذکر است که برخی از RTUها به همان زبان‌های برنامه‌نویسی PLC همچون Ladder Logic و Structured Text برنامه‌نویسی می‌شوند.

برنامه ریزی آر تی یو
زبان‌های برنامه‌نویسی RTU

تحمل شرایط محیطی

یک مزیت مهم RTU، تحمل شرایط محیطی است. RTU به طور گسترده‌ای در محیط‌هایی با درجه حرارت بالا و در مکان‌های دور افتاده استفاده می‌شود. هنگامی که می‌گوییم از راه دور، منظورمان چند متر یا چند صد متر نیست بلکه منظورمان کیلومترها جاده‌های خاکی، بالای کوه‌ها، در سکوهای نفتی و جاهایی از این قبیل است.

کنترل RTU
امکان کنترل از راه دور در RTU

RTUها مکررا با امواج رادیویی، مایکرویو و ایستگاه‌های ماهواره‌ای در ارتباط هستند و از این ارتباطات بهره می‌گیرند. تصور کنید که از RTU در یک سکوی نفتی استفاده می‌کنید. دستیابی به ارتباطات و اطلاعات قابل اعتماد، هم ضروری و هم دشوار است. با استفاده از مزایای بیان شده، ارسال و دریافت داده‌ها در این قبیل مکان‌ها بسیار راحت خواهد بود.

تجهیزات RTU
کنترل تجهیزات نفتی توسط RTU

برخی از RTUها دارای باتری پشتیبان و مدار شارژی مبتنی بر انرژی خورشیدی هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد، حتی در صورت قطع برق AC به کار خود ادامه دهند. البته، PLCها نیز می‌توانند پشتیبان UPS داشته باشند که دارای مزایای مشابهی با RTU می‌باشد اما مدار شارژ مبتنی بر انرژی خورشیدی، یک برتری مختص به RTU است.

مزایایی که در این مقاله توضیح داده شد را می‌توان در سیستم‌های جدید PLC و PAC مشاهده کرد.

باید گفت که بزرگترین مزیت RTU، تحمل بالای شرایط محیطی است که این امر، رقابت را برای PLC دشوار می‌کند. اما در کل، تفاوت‌های زیادی میان RTUهای مدرن و PLCها وجود ندارد.

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید