قیمت پی ال سی
قیمت و هزینه های پی ال سی
0
(0)

بعضی از پی ال سی‌ها بسیار گران هستند، ولی مشکلی نیست؛ مدل‌های ارزان هم موجود هستند.

PLC‌های معمولی برای شروع کار بسیار گران هستند، اغلب بیش از 1000 دلار برای سخت‌افزار و نرم‌افزار نیاز می‌باشد. با این وجود برخی از PLC‌ها را می‌توان با کمتر از 100 دلار با نرم‌افزار رایگان دریافت کرد. در اینجا مدل‌های ارزان برای شروع کار در دنیای اتوماسیون آورده شده است:

Velocio.net Ace:

Velocio.net Ace PLC
پی ال سی مدل Velocio.net Ace

Velocio، یک شرکت نسبتاً جدید در جامعه PLC است و دو پی ال سی ارزان قیمت را ارائه می‌دهد که برای افرادی که می‌خواهند منطق LAdder و PLC را به طور کلی یاد بگیرند، ایده‌آل است. Ace از قیمت 49 دلار شروع می‌شود و قابلیت‌های اساسی را با 6 ورودی و 6 خروجی دیجیتال ارائه می‌دهد. تنظیمات دیگر با IO‌های مختلف موجود است. مجموعه برنامه‌های PLC Velocio از طریق یک کابل USB استاندارد، با استفاده از نرم‌افزار رایگان قابل اجرا هستند.

AutomationDirect CLICK:

Click PLC
پی ال سی مدل AutomationDirect CLICK

AutomationDirect مجموعه PLC‌های Koyo CLICK را در بازار آمریکا به فروش می‌رساند. این‌ PLC‌های ارزان قیمت، برنامه‌های صنعتی را در خود دارند. این مجموعه از PLC چندین آزمایش انطباق مختلف مانند CE را پشت‌ سر گذاشته است. پردازنده‌های این نوع پی ال سی از 69 دلار شروع می‌شوند و دارای نرم‌افزار رایگان هستند. همچنین کابل برنامه‌نویسی تنها 14 دلار است که باعث می‌شود سری پی ال سی CLICK، گزینه دیگری با قیمتی تقریبا مناسب باشد.

Divelbiss Micro Bear:

برد پی ال سی
بورد مدل Divelbiss Micro Bear مورد استفاده برای پی ال سی

کل خط تولید Divelbiss از PLC‌های نسبتاً کم‌هزینه تشکیل شده است که ارزان‌ترین آن‌ها محصولی به نام Micro Bear است که یک صفحه بورد برای PLC می‌باشد. بنابراین بسته به نوع برنامه، ممکن است تنها یک محفظه برای این بورد مورد نیاز باشد. قیمت 99 دلار برای پردازنده، 14 دلار برای كابل برنامه‌نویسی و نرم‌افزار رایگان، باعث شده این پی ال سی به یكی دیگر از گزینه‌های ارزان قیمت و فوق‌العاده تبدیل شود.

رله‌های هوشمند و قابل برنامه‌ریزی:

یک رده محصول بزرگ که قابل ذکر است، رله‌های هوشمند یا قابل برنامه‌ریزی می‌باشند. رله‌های قابل برنامه‌ریزی شبیه PLC هستند اما به همان اندازه قدرتمند نیستند. هرچند بعضی اوقات، با PLC‌ها گروه‌‌بندی می‌شوند. این رله‌ها برای کارهای کوچک ایده‌آل هستند. زیرا بسیاری از این “رله‌ها” فقط می‌توانند از چند خط برنامه منطق Ladder و کارت‌های IO محدودی پشتیبانی کنند. این موارد اغلب به نرم‌افزار کم هزینه یا رایگان نیاز دارند. خود این رله‌ها هم با هزینه به‌صرفه موجود هستند.

مزایای استفاده از پی ال سی‌های ارزان قیمت:

پی ال سی ارزان
پی ال سی‌های ارزان قیمت

با گران شدن PLC، موارد بالا می‌تواند گزینه‌های بسیار خوبی برای کارهای ساده اتوماسیون باشند. همچنین این پی ال سی‌ها فرآیند اتوماسیون را برای چراغ‌های داخلی و خارجی (درون یک کمپانی) به خوبی فراهم می‌کنند. همچنین آن‌ها سطح جدیدی از کنترل را برای طراحی مسیر و نظارت قطارها فراهم کرده‌اند و اتوماسیون صنعتی را که قبلاً از رله‌ها و کنترل‌کننده‌های قدیمی و گران قیمت استفاده می‌کرد، ساده‌تر کرده‌اند. به‌علاوه، این PLC‌های ارزان قیمت می‌توانند یک ابزار یادگیری ارزشمند برای منطق Ladder، اصطلاحات مرتبط با اتوماسیون و عملکرد PLC‌ها باشند.

در زیر می‌خواهیم یک مدل پی ال سی دلتا و زیمنس به همراه خصوصیات و قیمت‌های آن‌ها، معرفی کنیم و آن‌ها را مقایسه کنیم:

1- دلتا مدل DVP10SX11R:

پی ال سی دلتا
پی ال سی دلتا مدل DVP10SX11R

یکی از پر‌کاربرد‌ترین PLC‌های برند دلتا مدل DVP10SX11 رله‌ای است که در صنایع کوچک و متوسط بیشترین کاربرد را دارد. این پی ال سی زیر‌ مجموعه خانواده بزرگ اسلیم (SS2) است و همچنین دارای ورودی و خروجی‌های آنالوگ و دیجیتال می‌باشد. DVP10SX11R، نیز مانند سایر زیر مجموعه اسلیم  (SS2) از برق با ولتاژ 24 ولت استفاده می‌کند و حداکثر ظرفیت I/O آن 10 تایی تعریف شده است. اما کمپانی دلتا برای افزایش ورودی و خروجی‌ها نیز دارای راهکاری مناسب می‌باشد و در این مدل آن‌ها را تا حداکثر 480 ورودی و خروجی دیجیتال افزایش داده است.

مزیت‌های این مدل:

  • دارای 2 ورودی انالوگ.
  • دارای 4 ورودی دیجیتال.
  • دارای 2 خروجی آنالوگ.
  • دارای 2 خروجی دیجیتال.

قیمت این پی ال سی 121 دلار می‌باشد.

2- پی ال سی زیمنس مدل کامپکت DC/DC AE 1211C:

مدل CPU1211C کوچکترین عضو CPU‌های زیمنس S7-1200 می‌باشد. این CPU با اجزای اصلی میکروپروسسور، مدارات ورودی خروجی، منبع انرژی و پورت Profinet کامپکت شده می‌باشد. از ویژگی‌های برجسته این مدل می‌توان به پورت ارتباطی پروفی‌نت اشاره کرد. شاخص‌ترین عملکرد این پورت برای برقراری ارتباط CPU با کامپیوتر می‌باشد. همچنین این پورت قادر است CPU را با سایر پردازشگر‌ها و یا تجهیزات صنعتی دیگر مرتبط کند.

پی ال سی زیمنس
پی ال سی زیمنس مدل کامپکت DC/DC AE 1211C

مزیت‌های این مدل:

  • این نوع CPU به صورت compact می‌باشد.
  • دارای 6 ورودی؛ 4 ورودی دیجیتال و 2 ورودی آنالوگ.
  • امکان اضافه کردن 3 مازول ارتباطی با CPU
  • دارای کانکتور مربوط به پورت Profinet

قیمت این مدل پی ال سی 170 دلار می‌باشد.

نتیجه‌گیری:

همانطور که مشاهده می‌کنید، قیمت پی ال سی زیمنس بیشتر از دلتا می‌باشد. اما بسته به نوع پروژه و خواسته برنامه‌نویس، می‌توان مدل زیمنس یا دلتا را تهیه کرد اما در کل، پی ال سی‌های زیمنس محبوب‌تر و کار با آن‌ها بهتر و آسان‌تر می‌باشد.

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید