0
(0)

چکیده: اتوماسیون صنعتی ( Industrial Automation) تاثیرات فراوانی در دنیای تولیدات صنعتی گذاشته است. این تاثیرات را به وضوح می توان در کیفیت اجناس تولید شده در طول سال های گذشته مشاهده کرد، که بهبود اتوماسیون صنعتی یکی از دلایل اصلی این افزایش کیفیت و بهره وری بوده است. پنج دلیل اصلی این افزایش کیفیت عبارت است از: حذف خطای انسانی، بهبود استحکام و دقت، ایجاد توانایی برای تولید کالا های پیچیده تر و شناسایی خطا ها

اتوماسیون(Automation) و مکانیک دنیایی از امکانات را در حوزه های مختلف تولید فراهم کرده است. این روز ها سازنده ها می توانند کالا های با کیفیت بالا را با سرعت بیشتر و هزینه کمتر نسبت به گذشته تولید کنند. فرآیند اتوماسیون کیفیت تولید را به روش های متعددی ارتقا می دهد که برخی از آن ها عبارتند از: حذف خطای انسانی، بهبود استحکام و دقت، ایجاد توانایی برای تولید کالا های پیچیده تر و شناسایی خطا ها هم راستا با تولید. در ادامه به توضیح هر یک از این روش ها می پردازیم.

حذف خطای انسانی

human's fault

انسان ها به طور ذاتی ناکامل هستند و در نتیجه آنچه را که می سازیم نیز ناکامل و ناقص خواهد بود. اشتباهات به دلایل مختلفی ایجاد می شوند. اگر شخصی برای چند لحظه حواسش پرت شود، ممکن است چیزی لیز بخورد، تمرکزش را از دست دهد یا به سادگی کاری را به اشتباه انجام دهد. همچنین انسان ها به دلیل محدودیت های فیزیکی مانند کاهش توان و انرژی دچار کمبود و نقصان هستند. سیستم های اتوماسیون صنعتی امکان بروز خطا های مبتنی بر محدودیت های انسانی را از بین می برند. این سیستم ها هرگز پریشان یا خسته نمی شوند و اشتباه نمی کنند.

بهبود استحکام و ثبات

به طور مشابه اتوماسیون صنعتی سبب استحکام و ثبات می شود. هر برنامه در یک فرآیند صنعتی به صورت تئوری، در هر مرتبه اجرا یک کار ثابت را انجام می دهد و تغییری در اجرای آن صورت نمی گیرد که خود باعث افزایش ثبات می شود. ساخت یک محصول با کیفیت بالا هدف تولید است اما ایجاد ثبات در کیفیت نیز به همان اندازه مهم و حیاتی است.

بهبود دقت

accuracy of system

نه تنها فرآیند صنعتی می بایست دارای ثبات باشد بلکه همچنین نیازمند این است که دقیق نیز باشد. یک شخص ممکن است بتواند فرآیندی را بدون اتوماسیون ۱۰۰ بار به خوبی انجام دهد اما بیشتر مواقع نیاز اندازه گیری، جایگذاری، نصب دقیق است. احتمال این که یک فرآیند غیر خودکار بتواند ۱۰۰ نتیجه کاملا یکسان را تولید کند بسیار کم است اما اتوماسیون صنعتی این امکان را محقق می کند.

تولید کالا هایی پیچیده تر

complicated products

هر چه فناوری پیشرفت می کند، پیچیده تر نیز می شود. حتی اگر کارگران قابلیت تولید نتایج بسیار دقیق و تثبیت شده را نیز داشتند اما باز هم به علت محدودیت های دست و چشمان انسانی، دچار نقص هستند. سیستم های اتوماسیون می توانند تنظیمات بسیار کوچک را انجام دهند و کار های پر خطری را انجام دهند که انجام آن ها خارج از فضای ماشینی غیر ممکن است.

شناسایی خطا ها

اگرچه سیستم های اتوماسیون فرآیند ها را به طور چشم گیری بهبود می دهند اما آن ها نیز معایب و نقایص مخصوص به خود را دارند که نمونه ای از آن ها سایش قطعات، خرابی قطعات و حرکت خارج از برنامه است. عملکرد یک سیستم خودکار بیشتر در نتیجه نهایی آن دیده می شود؛ البته این عملکرد در شناسایی خطا ها نیز قابل مشاهده است. فلیپ فلاپ ها، حسگر ها و جمع آوری کننده های داده می توانند بر دستگاه های ماشینی به منظور ایجاد تغییرات یا هشدار به کسانی که می توانند سبب ایجاد آن تغییرات شوند نظارت داشته باشند.

کیفیت افزونی که یک سیستم اتوماسیون صنعتی فراهم می کند به منظور همراهی با دنیای رو به رشد امروزی الزامی است و واقعا ارزش سرمایه گذاری را دارد.

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید