پیشرفت این صنعت

جفت دیجیتالی عبارت جدیدی نیست، اما در کنار پیشرفت‌های AI به طرز فزاینده‌ای در تغییر شکل عملیات صنعتی، از طریق ایجاد ارزش تجاری افزوده، ارزشمند است.

جفت دیجیتالی که یک نمایه در حال تکامل از دارایی یا فرآیند در یک کارخانه تولید می‌کند، در طول چرخه زندگی کارخانه (طراحی فرآیند، عملیات و نگهداری) اطلاعاتی‌ را در مورد عملکرد آن، به دست می‌آورد.

جفت دیجیتالی همچنین به طرز فزاینده‌ای توسط عوامل AI، تا جایی که بتواند اعمال دنیای فیزیکی را تعیین کند، هوشمندتر شده است.

بنابراین، شرکت‌ها می‌توانند به صورت بلادرنگ بازپیکره‌بندی شوند و بر اساس انتخاب‌های واقعیت‌محور، فرآیندها را برای کاهش معضلاتی همانند خرابی یا تنگناهای کارخانه تغییر دهند.

ارائه یک دید دیجیتال به زمینه‌هایی همانند برنامه‌ریزی و زمان‌بندی، مدل‌های تقاضا، مدل‌های توزیع، کنترل، بهینه‌سازی و بهبود بهره‌وری این عملیات از طریق اقدام معین، منجر به سودآوری تجاری تقویت شده می‌شود (شاید برای بسیاری از افراد، هنگامی که پیاده‌سازی جفت دیجیتالی را در نظر می‌گیرند، این اولین سودی است که به ذهن می‌رسد).

در این جلسه پرسش و پاسخ با Ron Beck از AspenTech، ما بیشتر جفت‌های دیجیتالی را کاوش کرده و در می‌یابیم که آنها چگونه در حال تغییر شکل صنعت هستند.

به من بگو چرا جفت‌های دیجیتالی و نوآوری‌ها در AI برای عملیات صنعتی در حال حاضر بسیار ارزشمند هستند؟

با عدم قطعیت، ناپایداری و سوالاتی که در مورد دورنمای اقتصادی آینده در بازار حال حاضر وجود دارد، هر سازمان صنعتی به دنبال روش‌های جدیدی برای هدایت کارآیی و سودآوری بیشتر است، اما مهم‌تر از همه اطمینان از امنیت عملیات است. برای کارخانه‌هایی که در وضعیت‌های ناآشنای کم‌خاموشی کار می‌کنند، فناوری دروازه‌ای به این هدف است.

مدیران، حوزه دیجیتال را به عنوان یک راه کلیدی برای حفظ درک سلامت و صحت تجهیزات، بدون وجود کارگران معمول در کارخانه، می‌بینند. جفت دیجیتالی و AI آن آینده آرمانی که ممکن است روزی داشته باشند، نیستند.  بلکه آنها در حال اثبات برای تاثیرگذاری بر خط پایین در بسیاری از سازمان‌های صنعتی هستند.

مهم تر از همه، آنها اطلاعاتی را در مورد سلامت تجهیزات و ریسک امنیت آینده ارائه می‌کنند که هیچ انسانی قادر به انجام آن نیست. کمک گرفتن از حوزه دیجیتال و AI، در ترکیب با یکدیگر، کسب‌وکارها را برای دست و پنجه نرم کردن با بعضی از چالش‌های قدیمی در کارخانه با روش‌های جدید و موثرتر، در موقعیت مناسبی قرار می‌دهد.

کپی مجازی

جفت دیجیتالی کپی‌های مجازی‌ای را از مکان‌های فیزیکی، فرآیندهای کارخانه و فرآیندهای تجاری به همراه دارایی‌ها تولید می‌کند و در کنار، AI متصدیان کارخانه را قادر می‌سازد تا از ارزش داده‌های کارخانه را که می‌تواند به آنها برای هدایت بهبود در عملیات مختلف کمک کند، مطلع شوند.

این دو فناوری ضرورتا هر آنچه که در کارخانه رخ می‌دهد را جمع آوری می‌کنند و با ارائه اطلاعات داده‌ای، به متصدیان کارخانه برای رسیدن به تصمیمات عملیاتی بهتر و هدایت به برتری عملیاتی بزرگتر، کمک می‌کنند.

علاوه بر این، به غیر از دورنمای اقتصادی، در حال حاضر فشار رو به رشدی بر دنیای صنعتی برای پیدا کردن راه‌های سبزتر برای تولید محصولات و پایداری بیشتر کارخانه‌ها با شدت کربن پایین یا حتی صفر، وارد می‌شود. تصادفا، جفت‌های دیجیتالی و AI نقش مهمی را در تبدیل دنیای سبزتر به یک واقعیت، ایفا می‌کنند.

چگونه این فناوری بازده‌های جدیدی برای یک کارخانه صنعتی خلق می‌کند؟

با عمیق‌تر شدن در مفهوم جفت دیجیتال، زیبایی آن در قابلیت ارائه یک لنز جایگزین به تجارت‌ها است که از طریق آن بتوانند عملیات خود را ببینند و بینشی به داخل سناریوهای متنوع داخل کارخانه و فرآیندها داشته باشند که به آنها کمک کند تا از بازده‌های عظیمی که در کارخانه مخفی شده است، پرده‌برداری کنند.

از طریق کاوش داده و یاری‌گرفتن از مختصصین حوزه، AI ضرورتا با بسیار هوشمند کردن جفت دیجیتالی برای قدرتمند کردن آن، کمک می‌کند. بازده جدید ناشی از موارد زیر می‌شود:

الف) نیاز کمتر به افرادی که در نواحی خطرناک کارخانه راه می‌روند و افرادی که باید به مناطق دورافتاده بروند.

ب) بسیج کردن حجم داده‌های دارایی برای دید جدید و توانایی بهینه‌سازی چند هدفه.

ج) بالا بردن زمان کار کارخانه از طریق پیشبینی خرابی‌های آینده و توانایی حفظ بازده سلامت دارایی.

عملیات کارخانه ایی

برای عملیات کارخانه، ورای افزایش زمان کار، مزیت جفت دیجیتالی بیشتر در فازهای زمان‌بندی، طراحی و برنامه‌ریزی کارخانه و فرآیندهای آن احساس می‌شود. با به کارگیری مدل‌سازی جفت دیجیتالی برای طراحی، پیدا کردن یا به کارگیری فرآیندها، بازده بهبودیافته‌ای به دست می‌آید که خود باعث بهره عملیاتی عظیمی خواهد شد. سوال “چه میشود اگر” سوالی است که می‌توان آن را به دقت، از طریق در نظر گرفتن محدوده وسیعی از احتمالات، تحلیل کرد. این سوالی است که هر جفت دیجیتالی ضرورتا برای آن حل می‌شود.

اما همچنین، بازخورد از داده‌های عملیاتی به تابع طراحی، قابلیت طراحی یک خط فرآیند جدید را بعد از مقایسه آن با قابلیت اجرای طراحی‌های قبلی و متعاقبا طراحی برای اطمینان‌پذیری، امنیت و عملکرد بهتر، ایجاد می‌کند.

نگهداری حوزه دیگری است که در آن مزیت استفاده از AI و جفت دیجیتالی را درک می‌کنیم. عوامل دیجیتال که توسط AI تقویت شده‌اند، می‌توانند چند هفته زودتر ورشکستگی دارایی قریب الوقوع و مولفه‌های مسبب آن را پیشبینی کنند. جفت‌های دیجیتال پس از آن می‌توانند اقدامات فرآیندی را برای حفظ سلامت تجهیزات معین کنند، به صورتی که سازمان‌های صنعتی زمان خرابی کارخانه را حداقل کنند.

 ورای سودآوری، می‌توانید کمی در مورد پایداری و این که چگونه این فناوری‌ها تلاش‌های فوق را تقویت می‌کنند، صحبت کنید؟

پایداری نیاز به تفکر دوباره در مورد آن چیزی که عملیات بهینه را تشکیل می‌دهد، دارد. علاوه بر امنیت، توان عملیاتی، کیفیت و هزینه، امروزه کربن صفر، اقتصاد چرخشی و آلایندگی معیارهای مهمی شده‌اند. در اینجا تکنولوژی هدایتگر کلیدی پایداری است.

جفت دیجیتالی یک توانمندساز قدرتمند برای شفافیت پایداری، گزارش‌دهی، اندازه‌گیری و بهینه‌سازی بهتر است. از نقطه نظر مدیریت انرژی، کپی‌های مجازی از فرآیندهای مختلف کارخانه، توجه را به سمت فرآیندها و تجهیزاتی که بیشترین انرژی را مصرف کرده و اتلاف انرژی غیرضروری دارند، معطوف می‌کند.

مفهوم مشابهی در مورد کارخانه‌هایی که به دنبال محدودکردن خروجی آلاینده‌ها و پساب‌ها هستند، صدق می‌کند.

آیا می‌خواهید مورد دیگری اضافه کنید که ما از شما نپرسیده‌ایم؟

یک مزیت جالب دیگر از جفت دیجیتالی قابلیت آن برای کمک به آموزش مجازی متصدیان کارخانه است. سناریوهای پرخطر زیادی در کارخانه شامل شروع به کارها، خاموشی‌ها و روندهای پاسخ اضطراری، وجود دارد. محیط کارخانه نیاز به کارشناسانی برای هدایت موثر دارد و تمرین در این موقعیت‌های نادر، ندرتا کافی است. شبیه‌سازهای آموزش مجازی دارای مزیت بزرگی هستند، همانند آنچه شبیه‌ساز پرواز آزمایشی برای خلبان‌ها انجام می‌دهد.

به عنوان نکته نهایی، اکثرا پرسیده می‌شود که آیا این به معنای آن است که کارگران کمتری در محیط صنعتی خواهند بود؟ آنچه فناوری‌های دیجیتال و AI انجام خواهند داد، آزاد کردن کارگر، متصدی و کارکنان حفظ و نگهداری است که دارای اطلاعات ارزشمندی هستند تا بتوانند کارهای با ارزشتری را انجام دهند که منجر به اجرای بهتر راهبردهای تجاری و تصمیم‌گیری‌های سریعتر در تمام سطوح یک دنیای ناپایدار می‌شود.

سازماندهی صنعتی فرآیند در آینده با کارکنانی که کارهای مختلفی انجام می‌دهند و مزیت رقابتی و عملیات پایدارتری ارائه می‌کنند، بسیار موثرتر و کارآمدتر خواهد بود.

برای خواندن مطالب بیشتر در این زمینه میتوانید مقالات از دنیای دیجیتال نترسید-چون همین الان هم در آن قرار دارید و باغ میوه دیجیتال: 3 فناوری متحول کننده باغ‌های میوه را مطالعه بفرمایید.

همچنین لطفا مارا در شبکه اجتماعی لینکدین همراهی بفرمایید.

برای مطلع شدن از جدیدترین اخبار صنعت جهان لطفا و حتما در خبرنامه سایت عضو شوید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید